Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Filip Wolak najlepszym fotografem architektury na świecie

 

Czas czytania: ~2 min


Polski fotograf, Filip Wolak, otrzymał właśnie pierwszą nagrodę w kategorii „Architektura” w prestiżowym międzynarodowym konkursie fotograficznym Sony World Photography Awards 2016.

 

EpuOJ09L6SGp9ccXJzYvgiylAkWAQpjXGqoKZkTlRjYmdPAWgoLMiXOA9kBm_filip-wolak-poland-shortlist.jpg

Fot. Filip Wolak

Filip Wolak otrzymał właśnie pierwszą nagrodę w kategorii „Architektura” w prestiżowym międzynarodowym konkursie fotograficznym Sony World Photography Awards 2016. Jego praca została doceniona w jednej z kategorii konkursowych, ale ma też jeszcze szansę zdobyć tytuł Fotografa Roku Sony World Photography Awards 2016 w kategorii otwartej – wyniki tej rywalizacji poznamy 21 kwietnia.

tQtVvsxkvecRe3nP7ZW8UzAF5wHUwGTb7Bi8D4EJgon4Hdd91V9xVkKzxyie_javad-rooein-iran-shortlist.jpg

Fot. Javad Rooein

Filip Wolak stworzył zdjęcie z pogranicza fotografii architektury i przyrody – na ma na nim bowiem budynku czy wnętrza, jest za to kawałek miasta. Nagrodzona fotografia przedstawia sfotografowany z góry, zasypany śniegiem nowojorski Central Park. Nie tylko polscy fotografowie architektury odnoszą sukcesy w zagranicznym konkursach – nagradzane są także polskie budynki. Kilka z nich znalazło się na zdjęciach, wyróżnionych w 2015 roku w konkursie The Arcaid Images Architectural Photography Award.

ZvrUgZHZyYx7jwVMVXlRmuFCElL8PlWVxEoLaLip8tc6Bbh4pFOJXtqbjjCS_laurian-ghinitoiu-romania-shortlist.jpg

Fot. Laurian Ghinitoiu

Filip Wolak wysłał swoją fotografię na konkurs, który od lat jest jednym z bardziej znanych przeglądów zdjęć. W tym roku do plebiscytu Sony World Photography Awards 2016 zgłoszono rekordową liczbę prac – nadeszło aż 230 103 zdjęć ze 186 krajów. W finale w kategorii „architektura” zdjęcie Filipa Wolaka rywalizowało z dziewięcioma innymi pracami. Selekcji najlepszego pojedynczego zdjęcia w kategorii otwartej „Architektura” dokonał zespół ekspertów pod przewodnictwem Jael Marschner, byłej fotoedytorki w Time Out London / Sunday Times Travel.

qJcrjOSCIBoSFYcSzvK91ihvVvTjTLR35HeLfXJIeMvKMsoGnHj6ZPvUiO2l_nils-olof-wendel-sweden-shortlist.jpg

Fot. Nils Olof Wendel

Jak można się dowiedzieć z konkursowej prezentacji autora, Filip Wolak pochodzi z Torunia, ale od 1999 roku mieszka w Nowym Jorku. Jako czynny pilot łączy swoje zamiłowanie do latania i fotografowania, tworząc,
jak to określa, „unikatowe obrazy świata pod spodem”. Nagrodzone w Sony World Photography Awards 2016 zostało wykonane z pokładu samolotu Cessna. „Wykonanie zdjęć wymagało wielkiego wysiłku: musiałem wychylić się przez otwarte okno samolotu lecącego na wysokości 3 kilometrów, przy minus 30 stopniach i porywistym wietrze” – wspomina Filip Wolak. „Dość mocno wiało, widoczność była nieograniczona, bez śladu zamglenia. Dzięki odrobinie planowania (i szczęścia) udało mi się uchwycić idealne dopasowanie układu cieni do alej” – opowiada fotograf.

FA9jmiSMe965QWZF1wKI1MMdB3Zl0YS0EE5nRy2vt10qzdba1RZq7KTnXNzf_radoslaw-gozdzielewski-poland-shortlist.jpg

Fot. Radosław Goździelewski

Filip Wolak został uznany najlepszym fotografem architektury w konkursie Sony World Photography Awards 2016, ale oprócz jego zdjęcia jury dostrzegło też fotografię innego Polaka, Radosława Goździelewskiego. Jego przedstawiająca basen w opuszczonym poradzieckim szpitalu w Legnicy także zakwalifikowała się do finału w kategorii „Architektura”.

Wszystkie nagrodzone zdjęcia można zobaczyć na worldphoto.org.


Podepnij swój artykuł

tagi

Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji
Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji

Zaprojektowany przez JEMS Architekci kompleks trzech budynków biurowych Generation Park X, Y, Z wpis ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera