Filip Wolak najlepszym fotografem architektury na świecie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Filip Wolak najlepszym fotografem architektury na świecie

 

Czas czytania: ~2 min


Polski fotograf, Filip Wolak, otrzymał właśnie pierwszą nagrodę w kategorii „Architektura” w prestiżowym międzynarodowym konkursie fotograficznym Sony World Photography Awards 2016.

 

EpuOJ09L6SGp9ccXJzYvgiylAkWAQpjXGqoKZkTlRjYmdPAWgoLMiXOA9kBm_filip-wolak-poland-shortlist.jpg

Fot. Filip Wolak

Filip Wolak otrzymał właśnie pierwszą nagrodę w kategorii „Architektura” w prestiżowym międzynarodowym konkursie fotograficznym Sony World Photography Awards 2016. Jego praca została doceniona w jednej z kategorii konkursowych, ale ma też jeszcze szansę zdobyć tytuł Fotografa Roku Sony World Photography Awards 2016 w kategorii otwartej – wyniki tej rywalizacji poznamy 21 kwietnia.

tQtVvsxkvecRe3nP7ZW8UzAF5wHUwGTb7Bi8D4EJgon4Hdd91V9xVkKzxyie_javad-rooein-iran-shortlist.jpg

Fot. Javad Rooein

Filip Wolak stworzył zdjęcie z pogranicza fotografii architektury i przyrody – na ma na nim bowiem budynku czy wnętrza, jest za to kawałek miasta. Nagrodzona fotografia przedstawia sfotografowany z góry, zasypany śniegiem nowojorski Central Park. Nie tylko polscy fotografowie architektury odnoszą sukcesy w zagranicznym konkursach – nagradzane są także polskie budynki. Kilka z nich znalazło się na zdjęciach, wyróżnionych w 2015 roku w konkursie The Arcaid Images Architectural Photography Award.

ZvrUgZHZyYx7jwVMVXlRmuFCElL8PlWVxEoLaLip8tc6Bbh4pFOJXtqbjjCS_laurian-ghinitoiu-romania-shortlist.jpg

Fot. Laurian Ghinitoiu

Filip Wolak wysłał swoją fotografię na konkurs, który od lat jest jednym z bardziej znanych przeglądów zdjęć. W tym roku do plebiscytu Sony World Photography Awards 2016 zgłoszono rekordową liczbę prac – nadeszło aż 230 103 zdjęć ze 186 krajów. W finale w kategorii „architektura” zdjęcie Filipa Wolaka rywalizowało z dziewięcioma innymi pracami. Selekcji najlepszego pojedynczego zdjęcia w kategorii otwartej „Architektura” dokonał zespół ekspertów pod przewodnictwem Jael Marschner, byłej fotoedytorki w Time Out London / Sunday Times Travel.

qJcrjOSCIBoSFYcSzvK91ihvVvTjTLR35HeLfXJIeMvKMsoGnHj6ZPvUiO2l_nils-olof-wendel-sweden-shortlist.jpg

Fot. Nils Olof Wendel

Jak można się dowiedzieć z konkursowej prezentacji autora, Filip Wolak pochodzi z Torunia, ale od 1999 roku mieszka w Nowym Jorku. Jako czynny pilot łączy swoje zamiłowanie do latania i fotografowania, tworząc,
jak to określa, „unikatowe obrazy świata pod spodem”. Nagrodzone w Sony World Photography Awards 2016 zostało wykonane z pokładu samolotu Cessna. „Wykonanie zdjęć wymagało wielkiego wysiłku: musiałem wychylić się przez otwarte okno samolotu lecącego na wysokości 3 kilometrów, przy minus 30 stopniach i porywistym wietrze” – wspomina Filip Wolak. „Dość mocno wiało, widoczność była nieograniczona, bez śladu zamglenia. Dzięki odrobinie planowania (i szczęścia) udało mi się uchwycić idealne dopasowanie układu cieni do alej” – opowiada fotograf.

FA9jmiSMe965QWZF1wKI1MMdB3Zl0YS0EE5nRy2vt10qzdba1RZq7KTnXNzf_radoslaw-gozdzielewski-poland-shortlist.jpg

Fot. Radosław Goździelewski

Filip Wolak został uznany najlepszym fotografem architektury w konkursie Sony World Photography Awards 2016, ale oprócz jego zdjęcia jury dostrzegło też fotografię innego Polaka, Radosława Goździelewskiego. Jego przedstawiająca basen w opuszczonym poradzieckim szpitalu w Legnicy także zakwalifikowała się do finału w kategorii „Architektura”.

Wszystkie nagrodzone zdjęcia można zobaczyć na worldphoto.org.


Podepnij swój artykuł

tagi

Drewniany biurowiec od APA Wojciechowski Architekci
Drewniany biurowiec od APA Wojciechowski Architekci

Członkowie pracowni APA Wojciechowski Architekci mówią wprost: ten projekt architektoniczny zrewoluc ...

Chronourbanistyka  - magiczne 15 minut? - debata architektoniczna
Chronourbanistyka - magiczne 15 minut? - debata architektoniczna

W kolejnej odsłonie debat Sztuka Architektury + porozmawiamy o idei chronourbanistyki oraz zastosowa ...

Webinarium Dorken: Dach zielony Dorken Delta jako element małej retencji miejskiej
Webinarium Dorken: Dach zielony Dorken Delta jako element małej retencji miejskiej

Zazielenienie dachu nad garażem, wiatą lub domem mieszkalnym z możliwością wykorzystania go jako tar ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera