Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak układać sztućce? Czy robisz to prawidłowo? Poznaj zasady!

 

Czas czytania: ~4 min


Bez względu na to, czy planujesz obiad z rodziną, znajomymi, czy wydajesz oficjalne przyjęcie – istotną kwestią jest nakrycie do stołu. Dużo bowiem mówi ono o gospodarzach i ich kulturze. Czy wiesz, jak poprawnie układać sztućce? Poznaj zasady, które wbrew powszechnej opinii wcale nie są skomplikowane!

 

Jak układać sztućce? Czy robisz to prawidłowo

Podczas przyjęcia, wykwintnej kolacji, a nawet zwykłego posiłku z bliskimi należy pamiętać o zasadach savoir-vivre’u. Właściwe umiejscowienie noży, łyżek, talerzy i innych naczyń to nie tylko kwestia estetyki, ale także wygody, o czym wiele osób zapomina. Dzięki temu goście wiedzą, jakich sztućców należy używać w jakiej kolejności. Wiele osób jednak nie jest pewnych, jak układać sztućce, a to wcale nie jest trudne.

 

Jakie sztućce warto mieć w domu?

Każdy gospodarz powinien mieć w domu komplet 12 sztućców, nawet jeśli rodzina liczy jedynie dwie czy trzy osoby. Dlaczego? Zazwyczaj każdy z nas, przynajmniej kilka razy w roku, gości u siebie dalszą rodzinę czy znajomych. To także praktyczne, jeśli korzysta się ze zmywarki, tej bowiem nie włącza się po każdym posiłku, tylko na koniec dnia, a nawet raz na dwa dni. Wówczas nie trzeba się martwić, że czegoś zabraknie w ciągu dnia. Wiele sztućców z ciekawymi wzorami znajdziemy w PEPCO. Dzięki temu mamy możliwość komponowania różnych zestawów, zarówno klasycznych i prostych, jak i bardziej wymyślnych, by każdy znalazł coś w swoim guście.

 

Jak układać sztućce – podstawowe zasady

Zanim zaczniemy układać sztućce, należy pamiętać, by były z tego samego kompletu. Łyżka, nóż i widelec powinny mieć ten sam wzór. Sztućce muszą być perfekcyjnie czyste – nawet jeśli zostały wyjęte ze zmywarki, należy je dokładnie wypolerować suchą ściereczką. To silnie wpływa na walory estetyczne i nie należy o tym zapominać.

 

Podstawowa zasada układania sztućców mówi, że mają być ułożone w kolejności, w której będą używane. Czyli najdalej od talerza znajdują się te, po które sięgamy najpierw. Trzeba także pamiętać, że nawet jeśli podamy wiele różnych dań, to nie powinno się układać więcej niż trzy pary sztućców. Jeśli okaże się, że to za mało, wówczas należy je dołożyć podczas posiłku. Najbliżej talerza, po prawej stronie powinien leżeć nóż, za nim łyżka do zupy i nóż przystawkowy, jeśli podczas posiłku będą serwowane przystawki. Trzeba pamiętać, by łyżka była zwrócona miseczką do dołu. Po lewej stronie talerza najbliżej powinien zaś leżeć widelec stołowy, a za nim widelec do przystawek. Widelce powinny być skierowane ząbkami ku górze. Inaczej układa się zaś sztućce deserowe, te powinny być umieszczone nad talerzem – trzonek widelca powinien być w lewą stronę, a łyżeczki – w prawą. Według kolejnej zasady łyżeczka powinna znajdować się nad widelczykiem.

 

Savoir vivre a sztućce – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Oprócz tego, że sztućce muszą być prawidłowo ułożone, ważne jest też to, by były właściwie używane, czyli zgodnie z zasadami savoir-vivre’u. Raz podniesione noże, łyżki czy widelce nie powinny być odkładane na stół. Należy je umieszczać zawsze na talerzu. Jeśli danie nie zostało skończone, powinny być skrzyżowane w kształt litery„x”, a jeśli nie będziemy już więcej jedli – trzonkami w prawą stronę, wskazującymi na godzinę piątą. Jeśli zjedliśmy zupę, łyżkę należy wyjąć z miski bądź głębokiego talerza i umieścić na talerzu, na którym miska jest ustawiona. Z kolei łyżeczka do kawy nie powinna „opuścić” spodka, nawet wtedy, gdy napój już zostanie wypity.

 

Już wiesz, jak układać sztućce, więc zadbaj teraz o to, by nie tylko służyły do spożywania posiłku, ale też były ozdobą stołu. Wiele sztućców o ciekawych wzorach i bardzo niskich cenach znajdziesz w najnowszej ofercie PEPCO!

 

Artykuł sponsorowany


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dodatki Do Wnętrz

Gdański Pachołek
Gdański Pachołek

11 września 2023 roku zakończył się remont wieży widokowej „Pachołek” w Gdańsku. Powstała ona w 1975 ...

Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”
Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”

Trwa konkurs marki Cerames pt. Kolory, które budzą wnętrza. Zapraszamy wszystkich architektów, proje ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera