Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Elektrownia Powiśle – modernizacja z pracowni APA Wojciechowski Architekci

 

Czas czytania: ~3 min


Elektrownia Powiśle – to realizacja architektoniczna, która od lat wzbudzała zainteresowanie. Duży teren poprzemysłowy, położony w modnej śródmiejskiej dzielnicy Powiśle przeszedł radykalną przemianę, stając się luksusowym zagłębiem z funkcjami biurowymi, hotelowymi, mieszkaniowymi, z modnymi butikami i restauracjami. Za projekt architektoniczny tej metamorfozy odpowiadała pracownia APA Wojciechowski Architekci.

 

Elektrownia Powiśle w Warszawie, APA Wojciechowski
Elektrownia Powiśle w Warszawie, APA Wojciechowski

Poprzemysłowy projekt architektoniczny

Elektrownia Powiśle otworzyła swoje podwoje pod koniec maja 2020 roku, dwanaście lat po tym, jak rozpoczęły się pierwsze prace projektowe nad adaptacją zabytkowych obiektów elektowi na nowe funkcje. Po działającym od kilku lat Centrum Praskim Koneser, Elektrownia Powiśle stała się kolejnym w Warszawie obiektem, który wniósł nowe życie na teren jeszcze do niedawna zajęty przez przemysł.

Elektrownia Powiśle w Warszawie, APA Wojciechowski
Elektrownia Powiśle w Warszawie, APA Wojciechowski

Elektrownia Powiśle powstała w 1904 roku i była pierwszą elektrownią w stolicy. Jeszcze piętnaście lat temu stuletnie budynki dostarczały miastu energię i mimo że od czasu zamknięcia stuletnie zabudowania ulegały degradacji, do dziś zachowało się na tym terenie wiele niezwykle cennych zabytków dawnej inżynierii. Ich zachowanie i staranny remont w swoim projekcie architektonicznym uwzględnili członkowie zespołu APA Wojciechowski Architekci, czyniąc je ważnym elementem całej przestrzeni.

Elektrownia Powiśle w Warszawie, APA Wojciechowski
Elektrownia Powiśle w Warszawie, APA Wojciechowski

Autorzy projektu architektonicznego przywiązywali wiele uwagi do zachowanej tkanki elektrowni. Jak sami mówią, architektura i dobór materiałów były dla nich dużym wyzwaniem: „Każde przysłowiowe “wbicie łopaty” odkrywało nowe fakty i historie obiektów. Każda ekspertyza konstrukcyjna, archeologiczna czy konserwatorska była ogromnym przeżyciem i wpływała na ostateczny kształt projektu”. Zadbano zarówno o bryły, jak i zachowane detale konstrukcyjne czy elementy wyposażenia dawnej elektrowni. Klimat industrialny zachowano też we wkomponowanych w tę przestrzeń nowych obiektach: „(…) nowe budynki powtarzają w swoich elewacjach zasadę stalowej konstrukcji wypełnionej cegłą lub szkłem, co nadaje spójny charakter całemu kompleksowi” - podkreślają  APA Wojciechowski Architekci.

Elektrownia Powiśle w Warszawie, APA Wojciechowski
Elektrownia Powiśle w Warszawie, APA Wojciechowski

Wielofunkcyjna przestrzeń rewitalizacji

Istotą projektu jest wykreowania przestrzeni dla ludzi, w której cykliczne, interdyscyplinarne wydarzenia kulturalno-artystyczne, zarówno na placach miejskich jak i we wnętrzach, spowodują, że miejsce to nie będzie nigdy spało. Różnorodność funkcji zapewnia każdej z nich walory na najwyższym poziomie, a jednocześnie umożliwia funkcjonalne powiązanie i intuicyjną komunikację” - piszą w swoim pomyśle Elektrowni Powiśle jej twórcy. Na terenie Elektrowni Powiśle docelowo mają spójnie funkcjonować ze sobą zarówno funkcje mieszkaniowe czy hotelowe, jak handlowe i biurowe, co ma sprawić, że teren stanie się atrakcyjny dla bardzo różnych grup użytkowników i będzie tętnił życiem. Odnowione zabytkowe oraz wkomponowane pomiędzy nie nowe bryły zostały uzupełnione licznymi przestrzeniami publicznymi i półprywatnymi, które nie tylko uatrakcyjniają ten obszar, ale przede wszystkim lepiej wpisują go w otaczającą miejską tkankę.

 

Zobacz galerie zdjęć obiektu

Zapraszamy na prezentację obiektu online, która odbędzie się 30 czerwca 2020 o godz. 11:00. Webinarium poprowadzą autorzy projektu. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

 

Elektrownia Powiśle - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Warszawa, ul. Leszczyńska, Wybrzeże Kościuszkowskie, Zajęcza, Dobra

Inwestor: Tristan Capital Partners i White Star Real Estate

Projekt architektoniczny: APA Wojciechowski Architekci

Architekci:

Iga Bednarz, Agata Buczak, Tomasz Chmielewski, Sergiusz Frąckiewicz, Piotr Gałecki, Michael Gifford, Ewa Grabowiecka, Marcin Grzelewski, Grzegorz Gurgacz, Anna Idzikowska, Katarzyna Jabłońska-Bida, Klara Janicka, Katarzyna Kozioł, Izabela Pietraszek-Kubicka, Paweł Majewski, Marek Mieszkowski, Iga Mikołajczyk, Anita Mucha, Szymon Nieszporek, Joanna Nowosadzka, Nina Ożóg, Rafał Pamuła, Aleksandra Pawłowska, Karol Pawłowski, Małgorzata Pogródko, Aleksandra Przywózka, Eugenia Re, Carlos Ruiz, Michał Sadowski, Ewelina Skalniak, Katarzyna Sokołowska, Anna Wesołowska, Marta Wierusz, Szymon Wojciechowski, Piotr Zielawski.

Współpraca:

Belotto Design – projekt wnętrz Beauty Hall  na poziomie +2 kotłowni

vsf-creative – projekt wnętrz Food Hall na parterze maszynowni.

Powierzchnia całkowita: 90 795 m2

Powierzchnia użytkowa (z parkingami podziemnymi): 73 008 m2

Projekt: 2008 - 2020

Realizacja: 2016 - 2021

Źródło: apa.com.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Modernizacja Obiektu

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera