Pokaz filmu architektonicznego Niemczyk – ostatni buntownik architektury - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niemczyk – ostatni buntownik architektury - premiera filmu o architekcie

 

Czas czytania: ~3 min


Rzadko mamy okazję pisać o takich wydarzaniach, bo wciąż w Polsce powstaje bardzo mało filmów o architekturze i architektach. To trudny temat – bo jak na dwuwymiarowym ekranie pokazać złożoność brył, ich grę w przestrzeni? Na szczęście są twórcy gotowi podjąć ten wysiłek, tworzący filmowe obrazy na temat ważnych brył i architektów.

 

Niemczyk – ostatni buntownik architektury

Zobacz film o architekturze

Do tego grona należą Marcin Zasada i Marcin Nowak, autorzy filmu dokumentalnego, który będzie miał swoją premierę w sobotę, 27 czerwca 2020 roku w Mediatece w Tychach. Film opowiada o Stanisławie Niemczyku, jednemu z najbardziej niezwykłych i najciekawszych współczesnych architektów w Polsce. Zmarły 13 maja 2019 roku projektant większość życia spędził w Tychach, w którym to mieście pozostawił też bardzo ważne realizacje. Nic więc dziwnego, że właśnie władze  Miasta Tychy i Muzeum Miejskie w Tychach wyprodukowały film poświęcony jego pamięci.

Niemczyk – ostatni buntownik architektury

Film to nasz hołd dla wspaniałego twórcy, który pozostawił swoje prace w Tychach, z ikonicznym już dzisiaj dla powojennej architektury sakralnej kościołem pw. Ducha Świętego, oraz – w pół zdania zatrzymaną – wielką realizacją kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Klary. To nasz ukłon w stronę potęgi wyobraźni, indywidualizmu i talentu” – mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach, o pierwszym filmie o tym architekcie, ale i jednej z niewielu polskich produkcji o architekturze w ogóle.

Niemczyk – ostatni buntownik architektury

Wspomnienie o wybitnym architekcie

Stanisław Niemczyk był niezwykłą postacią – zarówno jako architekt, jak i prywatnie. Kojarzony przede wszystkim z architekturą sakralną, miał też na koncie nie mniej ciekawe, oryginalne, indywidualne realizacje mieszkaniowe czy publiczne. Współtwórca filmu, Marcin Zasada mówi: „Stanisław Niemczyk był dla mnie indywidualistą i wizjonerem – świadectwem intelektualnego potencjału Górnego Śląska w czasach, w których Górny Śląsk uważano głównie za zaplecze surowcowe dla państwa. Bez wątpienia był wielkim architektem, ale był też jednym z tych, w przypadku których określenie <<architekt>> było zbyt wąskie, by objąć jego horyzonty, talent, umiejętności. Smutna prawda jest taka, że Niemczyka, jak i wielu innych przedstawicieli pokolenia śląskich architektów budujących Górny Śląsk po wojnie, w II połowie XX wieku, nie doceniliśmy za ich życia: tego, w jaki sposób ukształtowali przestrzeń, w której żyjemy. Stanisław Niemczyk był przy tym zupełnym wyjątkiem, zjawiskiem jedynym w swoim rodzaju, człowiekiem, który rzucił wyzwanie współczesnej architekturze.

Niemczyk – ostatni buntownik architektury

Film Marcina Zasady i Marcina Nowaka nie tylko przybliży życioryst Stasniława Niemczyka i pokaże jego najważniejsze realizacje architektoniczne. Celem twórców było pokazanie twórczości Niemczyka w szerszym kontekście współczesnej architektury. To dlatego architekta i jego dzieła wspominają w filmie m.in. Tomasz Konior, Przemo Łukasik (Medusa), Maciej Miłobędzki (JEMS Architekci), dr Ryszard Nakonieczny, Robert Skitek (RS+), Dietmar Eberle, a także przyjaciele i współpracownicy: Stanisław Boczar, Wojciech Czech, Marek Niklewicz i ks. Franciszek Resiak. O architektonicznych i duchowych wartościach projektów Stanisława Niemczyka mówią tu także  historyk, dr Sebastian Rosenbaum, reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”) i filozofka Ewa Chudyby.

„Niemczyk – ostatni buntownik architektury” - film o architekturze

Scenariusz, reżyseria: Marcin Zasada

Zdjęcia, montaż: Marcin Nowak

Muzyka: Krzysztof Wołoszyn

Dźwięk: Krzysztof Czmiel

Korekta barwna i oprawa graficzna: Marcin Staszewski

Narrator: Jarosław Juszkiewicz

Producent wykonawczy: Anna Nowak

Zdjęcia: Tomasz Kiełkowski, Bartosz Pudełko

Producent: Miasto Tychy, Muzeum Miejskie w Tychach

czas trwania: 52 minuty

Premiera: 27 czerwca 2020

Więcej: muzeum.tychy.pl/wydarzenie/niemczyk-ostatni-buntownik-architektury


Podepnij swój artykuł

tagi

Film O Architekturze, Film Architektoniczny, Film O Architekcie

Stary wiatrak zyskuje nowe życie
Stary wiatrak zyskuje nowe życie

W okolicach Lubartowa znajduje się stary młyn, który został przemieniony w okazały dom mieszkalny. H ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera