Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niemczyk – ostatni buntownik architektury - premiera filmu o architekcie

 

Czas czytania: ~3 min


Rzadko mamy okazję pisać o takich wydarzaniach, bo wciąż w Polsce powstaje bardzo mało filmów o architekturze i architektach. To trudny temat – bo jak na dwuwymiarowym ekranie pokazać złożoność brył, ich grę w przestrzeni? Na szczęście są twórcy gotowi podjąć ten wysiłek, tworzący filmowe obrazy na temat ważnych brył i architektów.

 

Niemczyk – ostatni buntownik architektury

Zobacz film o architekturze

Do tego grona należą Marcin Zasada i Marcin Nowak, autorzy filmu dokumentalnego, który będzie miał swoją premierę w sobotę, 27 czerwca 2020 roku w Mediatece w Tychach. Film opowiada o Stanisławie Niemczyku, jednemu z najbardziej niezwykłych i najciekawszych współczesnych architektów w Polsce. Zmarły 13 maja 2019 roku projektant większość życia spędził w Tychach, w którym to mieście pozostawił też bardzo ważne realizacje. Nic więc dziwnego, że właśnie władze  Miasta Tychy i Muzeum Miejskie w Tychach wyprodukowały film poświęcony jego pamięci.

Niemczyk – ostatni buntownik architektury

Film to nasz hołd dla wspaniałego twórcy, który pozostawił swoje prace w Tychach, z ikonicznym już dzisiaj dla powojennej architektury sakralnej kościołem pw. Ducha Świętego, oraz – w pół zdania zatrzymaną – wielką realizacją kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Klary. To nasz ukłon w stronę potęgi wyobraźni, indywidualizmu i talentu” – mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach, o pierwszym filmie o tym architekcie, ale i jednej z niewielu polskich produkcji o architekturze w ogóle.

Niemczyk – ostatni buntownik architektury

Wspomnienie o wybitnym architekcie

Stanisław Niemczyk był niezwykłą postacią – zarówno jako architekt, jak i prywatnie. Kojarzony przede wszystkim z architekturą sakralną, miał też na koncie nie mniej ciekawe, oryginalne, indywidualne realizacje mieszkaniowe czy publiczne. Współtwórca filmu, Marcin Zasada mówi: „Stanisław Niemczyk był dla mnie indywidualistą i wizjonerem – świadectwem intelektualnego potencjału Górnego Śląska w czasach, w których Górny Śląsk uważano głównie za zaplecze surowcowe dla państwa. Bez wątpienia był wielkim architektem, ale był też jednym z tych, w przypadku których określenie <<architekt>> było zbyt wąskie, by objąć jego horyzonty, talent, umiejętności. Smutna prawda jest taka, że Niemczyka, jak i wielu innych przedstawicieli pokolenia śląskich architektów budujących Górny Śląsk po wojnie, w II połowie XX wieku, nie doceniliśmy za ich życia: tego, w jaki sposób ukształtowali przestrzeń, w której żyjemy. Stanisław Niemczyk był przy tym zupełnym wyjątkiem, zjawiskiem jedynym w swoim rodzaju, człowiekiem, który rzucił wyzwanie współczesnej architekturze.

Niemczyk – ostatni buntownik architektury

Film Marcina Zasady i Marcina Nowaka nie tylko przybliży życioryst Stasniława Niemczyka i pokaże jego najważniejsze realizacje architektoniczne. Celem twórców było pokazanie twórczości Niemczyka w szerszym kontekście współczesnej architektury. To dlatego architekta i jego dzieła wspominają w filmie m.in. Tomasz Konior, Przemo Łukasik (Medusa), Maciej Miłobędzki (JEMS Architekci), dr Ryszard Nakonieczny, Robert Skitek (RS+), Dietmar Eberle, a także przyjaciele i współpracownicy: Stanisław Boczar, Wojciech Czech, Marek Niklewicz i ks. Franciszek Resiak. O architektonicznych i duchowych wartościach projektów Stanisława Niemczyka mówią tu także  historyk, dr Sebastian Rosenbaum, reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”) i filozofka Ewa Chudyby.

„Niemczyk – ostatni buntownik architektury” - film o architekturze

Scenariusz, reżyseria: Marcin Zasada

Zdjęcia, montaż: Marcin Nowak

Muzyka: Krzysztof Wołoszyn

Dźwięk: Krzysztof Czmiel

Korekta barwna i oprawa graficzna: Marcin Staszewski

Narrator: Jarosław Juszkiewicz

Producent wykonawczy: Anna Nowak

Zdjęcia: Tomasz Kiełkowski, Bartosz Pudełko

Producent: Miasto Tychy, Muzeum Miejskie w Tychach

czas trwania: 52 minuty

Premiera: 27 czerwca 2020

Więcej: muzeum.tychy.pl/wydarzenie/niemczyk-ostatni-buntownik-architektury


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Film O Architekturze, Film Architektoniczny, Film O Architekcie

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera