Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Izbę Lekarską w Gdańsku zaprojektuje Toprojekt

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs architektoniczny na projekt siedziby Izby Lekarskiej w Gdańsku jest wart uwagi nie tylko ze względu na ciekawy projekt, który wybrano do realizacji, ale i z powodu samego sposobu zorganizowania konkursu. Inwestor zdecydował się na mało w Polsce popularne rozwiązanie.

 

Izba Lekarska w Gdańsku

Wyniki konkursu architektonicznego na projekt Izby Lekarskiej w Gdańsku

 

Zorganizowanie konkursu architektonicznego na projekt siedziby Izby Lekarskiej w Gdańsku powierzono gdańskiej pracowni A2P2 architecture & planning (znanej choćby z projektu rozbudowy Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, opracowanego wspólnie z biurami Henning Larsen i BBGK

 

Jak tłumaczy Łukasz Pancewicz z A2P2 architecture & planning: „działaliśmy jako kurator projektu: sformułowaliśmy brief, wyselekcjonowaliśmy pracownie, przygotowaliśmy warunki konkursowe, przeprowadziliśmy postępowanie dbając o jakość architektury”. Warto docenić decyzję inwestora o przeprowadzeniu konkursu na projekt budynku – nie był on tu konieczny, wiele innych podmiotów zapewne zdecydowałoby się na szybszą i tańszą drogę zamówienia projektu. „Dzięki temu dzielnica ma szansę wzbogacić się o bardzo ciekawy budynek, a trójmiejskie środowisko lekarskie stać się mecenasem ambitnej, nowoczesnej architektury” - podkreśla Łukasz Pancewicz.

 

W drodze tak zaprogramowanego, zamkniętego konkursu architektonicznego swoje projekty pod ocenę jury przedstawiły pracownie:  OVO Grąbczewscy, Kwadrat, Toprojekt, Roark Studio i HMS Architektura. Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt siedziby Izby Lekarskiej w Gdańsku jury zdecydowało się przyznać śląskiej pracowni Toprojekt, zespołowi w składzie: arch. Marek Wawrzyniak, arch. Karol Wawrzyniak, arch. Pushkraj Tambdey, arch. Adriana Łukowska, arch. Agata Skiba, stud. Marzia Maria Petricci, arch. Katarzyna Ostrowicz.

 

Zadanie konkursowe nie było łatwe: należało wpisać nowy obiekt w kontekst kameralnej i zabytkowej gdańskiej dzielnicy Aniołki. Architekci z Toprojekt wspominają, że poza wymaganymi przez inwestora funkcjami i rozwiązaniami przestrzennymi zdecydowali się swoją koncepcję poszerzyć o dwa dodatkowe elementy: ogólnodostępną przestrzeń publiczną oraz możliwość uzupełnienia budynków w dodatkowe, na razie nie sprecyzowane funkcje.

Projekt budynku Izby lekarskiej w Gdańsku

Zobacz zwycięski projekt architektoniczny Izby Lekarskiej w Gdańsku

 

W głównym budynku, przypominającym zatopiony w parku pawilon, pomieszczono większość oczekiwanych funkcji, w tym strefę szkoleniową i gastronomiczną oraz hotel. W oddzielnym pawilonie znalazła się strefa fitness. Teren założenia został wizualnie uporządkowany za pomocą ażurowych murków: „Ażurowy mur z cegły, który otacza ceglany pawilonik wydziela intymny żwirowo – skalny ogród umieszczony w większym ogrodzie – „parku”. W dni powszednie przestrzeń ta wykorzystywana ma być do ćwiczeń na wolnym powietrzu. Możliwe jest również zamknięcie ogrodu skalnego podczas organizacji spotkań plenerowych. Pozostała część działki może pozostać wtedy nadal ogólnodostępna” - tłumaczą autorzy zwycięskiego projektu architektonicznego. 

 

Prosta, osiowa, nakryta spadzistym dachem główna sylweta siedziby Izby Lekarskiej w Gdańsku ma otrzymać elewacje wykonane z dachówek, dzięki czemu sprawiać będzie wrażenie niezwykle zwartej, o jednakowym pokryciu ścian i dachu. Walorem wnętrz budynku mają być m.in. drewniane, akustyczne, mobilne ścianki działowe.

Projekt budynku Izby lekarskiej w Gdańsku

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Proekologiczne przedszkole w Regułach
Proekologiczne przedszkole w Regułach

Pełny program dydaktyczny z uwzględnieniem wyrównywania dysfunkcji i dostępność dla osób z ogranicze ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera