Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Izbę Lekarską w Gdańsku zaprojektuje Toprojekt

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs architektoniczny na projekt siedziby Izby Lekarskiej w Gdańsku jest wart uwagi nie tylko ze względu na ciekawy projekt, który wybrano do realizacji, ale i z powodu samego sposobu zorganizowania konkursu. Inwestor zdecydował się na mało w Polsce popularne rozwiązanie.

 

Izba Lekarska w Gdańsku

Wyniki konkursu architektonicznego na projekt Izby Lekarskiej w Gdańsku

 

Zorganizowanie konkursu architektonicznego na projekt siedziby Izby Lekarskiej w Gdańsku powierzono gdańskiej pracowni A2P2 architecture & planning (znanej choćby z projektu rozbudowy Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, opracowanego wspólnie z biurami Henning Larsen i BBGK

 

Jak tłumaczy Łukasz Pancewicz z A2P2 architecture & planning: „działaliśmy jako kurator projektu: sformułowaliśmy brief, wyselekcjonowaliśmy pracownie, przygotowaliśmy warunki konkursowe, przeprowadziliśmy postępowanie dbając o jakość architektury”. Warto docenić decyzję inwestora o przeprowadzeniu konkursu na projekt budynku – nie był on tu konieczny, wiele innych podmiotów zapewne zdecydowałoby się na szybszą i tańszą drogę zamówienia projektu. „Dzięki temu dzielnica ma szansę wzbogacić się o bardzo ciekawy budynek, a trójmiejskie środowisko lekarskie stać się mecenasem ambitnej, nowoczesnej architektury” - podkreśla Łukasz Pancewicz.

 

W drodze tak zaprogramowanego, zamkniętego konkursu architektonicznego swoje projekty pod ocenę jury przedstawiły pracownie:  OVO Grąbczewscy, Kwadrat, Toprojekt, Roark Studio i HMS Architektura. Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt siedziby Izby Lekarskiej w Gdańsku jury zdecydowało się przyznać śląskiej pracowni Toprojekt, zespołowi w składzie: arch. Marek Wawrzyniak, arch. Karol Wawrzyniak, arch. Pushkraj Tambdey, arch. Adriana Łukowska, arch. Agata Skiba, stud. Marzia Maria Petricci, arch. Katarzyna Ostrowicz.

 

Zadanie konkursowe nie było łatwe: należało wpisać nowy obiekt w kontekst kameralnej i zabytkowej gdańskiej dzielnicy Aniołki. Architekci z Toprojekt wspominają, że poza wymaganymi przez inwestora funkcjami i rozwiązaniami przestrzennymi zdecydowali się swoją koncepcję poszerzyć o dwa dodatkowe elementy: ogólnodostępną przestrzeń publiczną oraz możliwość uzupełnienia budynków w dodatkowe, na razie nie sprecyzowane funkcje.

Projekt budynku Izby lekarskiej w Gdańsku

Zobacz zwycięski projekt architektoniczny Izby Lekarskiej w Gdańsku

 

W głównym budynku, przypominającym zatopiony w parku pawilon, pomieszczono większość oczekiwanych funkcji, w tym strefę szkoleniową i gastronomiczną oraz hotel. W oddzielnym pawilonie znalazła się strefa fitness. Teren założenia został wizualnie uporządkowany za pomocą ażurowych murków: „Ażurowy mur z cegły, który otacza ceglany pawilonik wydziela intymny żwirowo – skalny ogród umieszczony w większym ogrodzie – „parku”. W dni powszednie przestrzeń ta wykorzystywana ma być do ćwiczeń na wolnym powietrzu. Możliwe jest również zamknięcie ogrodu skalnego podczas organizacji spotkań plenerowych. Pozostała część działki może pozostać wtedy nadal ogólnodostępna” - tłumaczą autorzy zwycięskiego projektu architektonicznego. 

 

Prosta, osiowa, nakryta spadzistym dachem główna sylweta siedziby Izby Lekarskiej w Gdańsku ma otrzymać elewacje wykonane z dachówek, dzięki czemu sprawiać będzie wrażenie niezwykle zwartej, o jednakowym pokryciu ścian i dachu. Walorem wnętrz budynku mają być m.in. drewniane, akustyczne, mobilne ścianki działowe.

Projekt budynku Izby lekarskiej w Gdańsku

Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera