Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt nowego stadion Feyenordu Rotterdam od OMA

 

Czas czytania: ~1 min


Dwie pracownie: OMA i LOLA Landscape Architects stoją za zaprezentowanym niedawno projektem architektonicznym nowego stadionu piłkarskiego w Rotterdamie. Arena będzie należała do piłkarskiej drużyny Feyenordu, ale ma być użytkowana także na potrzeby innych imprez.

 

Nowy stadion Feyenordu Rotterdam

Zobacz projekt stadionu Feyenrodu wpisany w otoczenie

 

Projekt architektoniczny stadionu jest częścią znacznie większego założenia -  Feyenoord City. To poddawany właśnie modernizacji i rewitalizacji obszar miasta, za wizję którego także odpowiadają pracownie OMA i LOLA. Zapewne dzięki temu nowy stadion ma być dobrze wpisany w charakter okolicy i powinien pasować do okolicznej zabudowy.

 

Poza samą sylwetą zewnętrzną stadionu, która ma przypominać kształtem misę czy czarę, architekci wiele uwagi poświęcili zaaranżowaniu terenu wokół obiektu. Przed stadionem stworzyli duży publiczny plac, który w czasie meczów ma służyć gromadzeniu się kibiców, zaś w inne dni może być terenem organizowania plenerowych imprez. Wokół stadionu zaplanowano sieć dróg komunikacyjnych, którymi także po imprezach będę się mogli płynnie w różnych kierunkach przemieszczać ich widzowie.

Nowy stadion Feyenordu Rotterdam

Prosty projekt obiektu sportowego w Rotterdamie

 

Trybuny stadionu zaprojektowano jako trzypoziomowe, przy czym najniższy z poziomów ma sięgać prawie samej murawy. Autorzy projektu architektonicznego stadionu mówią, że zależało im na stworzeniu wrażenia bliskości, aby widzowie mieli realne poczucie współuczestniczenia w odbywających się na murawie wydarzeniach. W sumie na trybunach mają się zmieścić 63 tysiące osób. Autorzy projektu architektonicznego sami przyznają, że ponad formę ważniejsze uznali rozwiązania komunikacyjne i funkcjonalność stadionu, jego zewnętrzną sylwetę pomyśleli więc jako dość prostą, pozbawioną tak modnych w ostatnich latach efektownych rozwiązań estetycznych. Klasyczna struktura areny ma po prostu wpisywać się w charakter okolicy, a nie nad nią dominować.

Projekt nowego stadionu Feyenordu
Nowy stadion Feyenordu Rotterdam

Podepnij swój artykuł

tagi

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera