Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Opera Leśna w Sopocie wg młodych architektów

 

Czas czytania: ~2 min


3 lipca 2020 roku Miasto Sopot rozstrzygnęło konkurs architektoniczny na projekt rozbudowy Opery Leśnej w Sopocie. Konkurs skierowany był do młodych architektów z Politechniki Gdańskiej, od których organizatorzy oczekiwali pomysłów na nowe zagospodarowanie infrastruktury Opery Leśnej oraz terenów wokół tego cennego i znanego obiektu.

 

Wyniki konkursu architektonicznego

W 2013 roku Opera Leśna w Sopocie została poddana rozbudowie i remontowi projektu gdańskiego architekta Jacka Szczęsnego. Teraz zarządzające obiektem władze miasta postanowiły zapytać się młodych architektów o to, jak mógłby wyglądać ten znany amfiteatr bardziej otwarty na otoczenie.

 

Na konkurs architektoniczny pt. „Badanie możliwości rozwoju, rewitalizacji i przekształceń miasta Sopotu oraz inwestycji gminnych na terenie Opery Leśnej - koncepcja zespołu wielofunkcyjnego” zgłoszono 17 prac. Był on skierowany do studentów minimum I roku studiów II stopnia Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, a prace projektowe miały dotyczyć całej infrastruktury i terenu wokół obiektu, z wyłączeniem sceny i widowni. Chodziło o zaproponowanie nowych, dodatkowych funkcji, jakie z pożytkiem dla mieszkańców czy turystów mogłaby pełnić Opera Leśna. W regulaminie konkursu zalazły się sugestie, dotyczące tychże nowych funkcji. Były wśród nich: wydarzeniowe (sala koncertowa na ok. 1,5 tys. osób, foyer, szatnia, sale prób, garderoby), sprzedażowe (kasy biletowe, sklep z pamiątkami, pomieszczenia gospodarcze), gastronomiczne (kuchnie, zaplecze, toalety dla gości), wystawiennicze, hotelowe (miejsca dla artystów i muzyków), administracyjno-biurowe i gospodarcze.

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Wyniki konkursu architektonicznego dla młodych twórców z Politechniki Gdańskiej zadowoliły członków jury. Pod zapoznaniu się z nadesłanymi projektami uznali oni, że założenia konkursowe pobudziły wyobraźnię i kreatywność młodych projektantów, którzy swoje pomysły „umiejętnie włączyli do kontekstu krajobrazowego opery”, a także „przygotowali atrakcyjne przestrzenie do spotkań i relaksu” dla mieszkańców i turystów. Jury przyznało dwie pierwsze nagrody ex aequo, nagrodę drugą i trzecią.

 

Pierwsze nagrody ex-aequo przyznano projektom autorstwa dwóch duetów: inż. arch. Adama Okuniewskiego i  inż. arch. Kamila Ostrowskiego oraz inż. arch. Małgorzaty Partyki i inż. arch.  Moniki Pergoł. Pierwszy z nich doceniono m.in. „za spójną koncepcję wielofunkcyjnego założenia architektonicznego” i za dobrze, ciekawie zaprojektowaną przestrzeń publiczną. Drugi projekt został nagrodzony „za ciekawą koncepcję wkomponowania w układ przestrzenny terenu Opery Leśnej idei placu centralnego:, a także za rozwiązania materiałowe w koncepcji budynku sali wielofunkcyjnej.

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym wręczono inż. arch. Arlecie Cychol, trzecią przyznano pracy autorstwa inż. arch. Joanny Ewy Jarząbkiewicz, inż. arch. Gabrieli Sary Grzanki.

Projekt architektoniczny Opery Leśnej w Sopocie

II nagroda, autorstwa inż. arch. Arlety Cychol, inż. arch. Ingi Banaszkiewicz oraz inż. arch. Joanny Borowskiej.

Projekt architektoniczny Opery Leśnej w Sopocie

III nagroda, autorstwa inż. arch. Joanny Ewy Jarząbkiewicz, inż. arch. Gabrieli Sary Grzanki

Źródło: pg.edu.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Najmłodszy polski zabytek
Najmłodszy polski zabytek

Jak do tej pory zwykle ważnym kryterium, powodującym wpisanie jakiejś budowli do rejestru zabytków b ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera