Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Bitwy Warszawskiej – rusza budowa

 

Czas czytania: ~2 min


W tym roku obchodzić będziemy setną rocznicę tzw. Bitwy Warszawskiej, wielkiego zwycięstwa polskiej armii nad wojskami bolszewickimi w 1920 roku. To niewątpliwie ważne w naszych dziejach wydarzenia miało się przy okazji rocznicy doczekać swojego muzeum. Niestety projekt placówki jest bardzo pechowy.

 

Muzeum Bitwy Warszawskiej

Pechowy projekt architektoniczny

Prace nad pierwszym projektem architektonicznym muzeum w Ossowie ruszyły w 2005 roku, kiedy zdecydowano się na polach, na których rozgrywała się Bitwa Warszawska ustanowić park kulturowy z miejscem pamięci i muzeum. W 2009 roku w drodze konkursu architektonicznego wybrano do realizacji ekspresyjny, efektowny projekt pracowni Mirosława Nizio. Dość szybko jedna projekt trafił do szuflady 9czy był nazbyt oryginalny czy po prostu za drogi – trudno dociec). Kilka lat później opublikowany kolejny pomysł na bryłę muzeum – ten projekt jednak został powszechnie skrytykowany, jako bardzo mało udany. Kolejny etap starań o muzeum w Ossowie rozpoczął się w 2017 roku, kiedy to projekt placówki opracował Czesław Bielecki i jego pracownia DiM'84 Dom i Miasto Ltd Co..

Muzeum Bitwy Warszawskiej

Czesław Bielecki zaproponował monumentalne, rozległe założenie krajobrazowe z dużym budynkiem, ale i amfiteatrem i ogromnym terenem do rekonstrukcji bitwy, wyznaczonym przez 120-metrowe maszty. Warto przypomnieć, że teoretycznie ów projekt wyłoniono w drodze konkursu, do którego zaproszono sześć pracowni, jednak na opracowanie projektu miały one zaledwie… 10 dni. Tylko jedno biuro zdążyło zaproponować swoją koncepcję w tak krótkim terminie.

Muzeum Bitwy Warszawskiej
Muzeum Bitwy Warszawskiej

Poznaj stary-nowy projekt

I ten projekt architektoniczny okazał się jednak zbyt kosztowny – pracownię DiM'84 Dom i Miasto Ltd Co. Poproszono  modyfikację wizji. I mimo że na zbudowanie muzeum z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej jest już za późno, nieco okrojona wizja Czesława Bieleckiego najprawdopodobniej zostanie zrealizowana. 3 lipca 2020 roku wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Choć inwestor wciąż na swojej stronie internetowej prezentuje pierwszy, ten rozległy i drogi projekt pracowni DiM’84, wiemy, że muzealny budynek w nowym projekcie został zmniejszony prawie o połowę, maszty flankujące pole przed muzeum będą miały teraz 70 metrów. Obiekt, którego budowa ma kosztować ok. 200 mln złotych, ma zostać otwarty w 2022 roku.

 

Źródło: ossow1920.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Muzeum, Hot

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera