Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Bitwy Warszawskiej – rusza budowa

 

Czas czytania: ~2 min


W tym roku obchodzić będziemy setną rocznicę tzw. Bitwy Warszawskiej, wielkiego zwycięstwa polskiej armii nad wojskami bolszewickimi w 1920 roku. To niewątpliwie ważne w naszych dziejach wydarzenia miało się przy okazji rocznicy doczekać swojego muzeum. Niestety projekt placówki jest bardzo pechowy.

 

Muzeum Bitwy Warszawskiej

Pechowy projekt architektoniczny

Prace nad pierwszym projektem architektonicznym muzeum w Ossowie ruszyły w 2005 roku, kiedy zdecydowano się na polach, na których rozgrywała się Bitwa Warszawska ustanowić park kulturowy z miejscem pamięci i muzeum. W 2009 roku w drodze konkursu architektonicznego wybrano do realizacji ekspresyjny, efektowny projekt pracowni Mirosława Nizio. Dość szybko jedna projekt trafił do szuflady 9czy był nazbyt oryginalny czy po prostu za drogi – trudno dociec). Kilka lat później opublikowany kolejny pomysł na bryłę muzeum – ten projekt jednak został powszechnie skrytykowany, jako bardzo mało udany. Kolejny etap starań o muzeum w Ossowie rozpoczął się w 2017 roku, kiedy to projekt placówki opracował Czesław Bielecki i jego pracownia DiM'84 Dom i Miasto Ltd Co..

Muzeum Bitwy Warszawskiej

Czesław Bielecki zaproponował monumentalne, rozległe założenie krajobrazowe z dużym budynkiem, ale i amfiteatrem i ogromnym terenem do rekonstrukcji bitwy, wyznaczonym przez 120-metrowe maszty. Warto przypomnieć, że teoretycznie ów projekt wyłoniono w drodze konkursu, do którego zaproszono sześć pracowni, jednak na opracowanie projektu miały one zaledwie… 10 dni. Tylko jedno biuro zdążyło zaproponować swoją koncepcję w tak krótkim terminie.

Muzeum Bitwy Warszawskiej
Muzeum Bitwy Warszawskiej

Poznaj stary-nowy projekt

I ten projekt architektoniczny okazał się jednak zbyt kosztowny – pracownię DiM'84 Dom i Miasto Ltd Co. Poproszono  modyfikację wizji. I mimo że na zbudowanie muzeum z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej jest już za późno, nieco okrojona wizja Czesława Bieleckiego najprawdopodobniej zostanie zrealizowana. 3 lipca 2020 roku wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Choć inwestor wciąż na swojej stronie internetowej prezentuje pierwszy, ten rozległy i drogi projekt pracowni DiM’84, wiemy, że muzealny budynek w nowym projekcie został zmniejszony prawie o połowę, maszty flankujące pole przed muzeum będą miały teraz 70 metrów. Obiekt, którego budowa ma kosztować ok. 200 mln złotych, ma zostać otwarty w 2022 roku.

 

Źródło: ossow1920.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Muzeum, Hot

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera