Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Efekt drewna na elewacji. Tak to możliwe

 

Czas czytania: ~4 min


Na rynku można znaleźć systemowe rozwiązanie umożliwiające wykonanie elewacji do złudzenia przypominającej tą z drewna. Aby fasada budynku zyskała naturalny, modny i wyjątkowo estetyczny wygląd wystarczy zastosować dekoracyjny tynk, proste narzędzie do tworzenia imitacji słojów drewna oraz jeden z 10-ciu kolorów bejcy, a to wszystko od firmy Weber.

 

weber.therm DECOR

Drewniane elewacje doskonale się prezentują i świetnie komponują się z otoczeniem. Wykorzystanie nawet niewielkich fragmentów drewna na elewacji to zabieg podnoszący walory całego obiektu, który zyskuje niepowtarzalny styl i elegancję. Jednak drewno ma swoje wady – jest drogim materiałem wykończeniowym, wymaga również czasochłonnej i kosztownej konserwacji. Czy zatem można cieszyć się drewnianą elewacją bez konieczności inwestowania znacznych środków finansowych, sporej ilości czasu i energii? Weber znalazł na to rozwiązanie, oferując wykonawcom i inwestorom nowe produkty w systemie weber.therm DECOR: tynk dekoracyjny w wersji deska, dedykowane narzędzie oraz bejcę. Dzięki tym trzem elementom można łatwo, szybko i niedrogo wykreować ciekawy efekt naturalnego drewna na elewacji budynków jedno- i wielorodzinnych, a także obiektów handlowych.

weber.therm DECOR

Od tynku do drewna

Bazą systemu marki Weber do tworzenia elewacji jak z drewna jest dekoracyjny tynk drobnoziarnistyweber TD327 o wyglądzie deski. Na powierzchni tynku modeluje się charakterystyczne wzory i usłojenia typowe dla drewna z użyciem niewielkiego narzędzia z tworzywa sztucznego.

 

„Dzięki prostemu przeciąganiu narzędzia po świeżym tynku na powierzchni powstaje rysunek słojów. Tam gdzie chcemy uzyskać efekt nieoheblowanego drewna, wystarczy mocniej przycisnąć narzędzie ruchem od ściany i do ściany. Widoczny od razu efekt można swobodnie korygować przez pierwsze kilkanaście minut”, tłumaczy Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy fasadowe Weber.

 

Po uzyskaniu formy drewna, trzeba zatroszczyć się o kolor. Tu główną rolę gra bejca weber FM361 o atrakcyjnym satynowym wykończeniu.

weber.therm DECOR

Wielofunkcyjny produkt do elewacji

Tak jak w przyrodzie występuje wiele odmian drzew, tak i na elewacji z użyciem produktów Weber można stworzyć całą gamę efektów nawiązujących do świata natury. Paleta bejcy akrylowej weber FM361 obejmuje 10 kolorów imitujących różne rodzaje i odcienie drewna. Od jasnej od ciemnej tonacji, przez brzozę, palisander, orzech, mahoń, jesion, aż po heban – dzięki takiemu spektrum można tworzyć ciekawe kolorystyczne kolaże. O intensywności każdego koloru decyduje ilość nałożonych warstw i sposób przecierania. Poszczególne deski można zróżnicować nie tylko kolorem, ale i wyrazistością rysunków słojów drewna, szerokością lub długością desek, a także ich ułożeniem: w pionie lub w poziomie, na mijanką lub równolegle. Dodatkowo dzięki różnym sposobom operowania narzędziem do imitacji słojów drewna możliwe jest uzyskanie efektu zarówno gładkiej, jak i ryflowanej deski. Wszystko zależy od wyobraźni projektanta, upodobań inwestora czy inwencji wykonawcy.

weber.therm DECOR

Fasada na lata

Elewacja budynku jest nie tylko jego wizytówką, ale również pierwszą linią ochrony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Również w tym kontekście nowe produkty w systemie weber.therm DECOR sprawdzą się doskonale.

 

Tynk weber TD327 i bejca weber FM361 zostały stworzone na bazie żywic organicznych, co sprawia, że są to produkty odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Co więcej, zawartość specjalnych dodatków biobójczych gwarantuje, że na fasadzie z biegiem lat nie będą się pojawiać algi czy glony”, mówi Krzysztof Siemak.

 

Właściwości produktów eliminują również ryzyko odspojeń czy spękań – elastyczna, pracująca razem z budynkiem, elewacja pozostanie zawsze czysta i estetyczna.

weber.therm DECOR

Natura na elewacji, elewacja w naturze

W przyrodzie króluje różnorodność, każde drzewo i każdy kawałek naturalnego drewna jest niepowtarzalny. Nowe produkty z linii drewno w systemie weber.therm DECOR zapewniają podobne zróżnicowanie, bo dzięki nim wykonawca można kształtować wygląd elewacji na wiele różnych wariantów. Imitacja deski to sposób na naśladowanie natury przez odwołanie się do wzorów i kolorystyki zaczerpniętych ze świata roślin. A wszystko po to by budynki tworzyły integralną część krajobrazu i wtapiały się w naturalną panoramę.

 

Źródło: Weber

Więcej informacji znajdziesz na stronie Weber


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Elewacja, Technologie

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera