Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polski projekt z nagrodą w Bombaju

 

Czas czytania: ~2 min


Jagoda Nowakowska, Magdalena Skop i Monika Woźniak, studentki V roku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej otrzymały I nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym Film City Tower Mumbai: Bollywood Re-Imagined

 

oUbhFMRfvb2K4OrhUwWfVQeuoL7oCpCQ1SFVnQXNbCKrHjvNg8Je27pFn6yp_bollywood1.jpg

Polski projekt, opracowany przez studentki V roku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie "Film City Tower | Mumbai: Bollywood Re-Imagined". Jego celem było wybranie najciekawszej wizji budynku, pełniącego funkcję miasteczka filmowego dla znanego na całym świecie indyjskiego przemysłu filmowego, zwanego Bollywood.

vaEWUzbZg8aZlvoT9iwbhv3GA0YN8ZhJVx3IpOKhGsHClvw1gkAcZr0uW4aX_bollywood4.jpg

Polski projekt miasteczka filmowego w Bombaju okazał się najlepszym z 283 nadesłanych z całego świata pomysłów. Lubimy sukcesy naszych rodaków – na szczęście przybywa ich także w architekturze. Najlepszym na to dowodem jest zwycięstwo wniesionej w Polsce budowli w konkursie o Mies vand der Rohe Award, w którym to konkursie także w poprzednich edycjach polscy architekci byli dostrzegani przez jury.

jVNs7tv8SNCL8hHOVIKHfs9typdSSeuIqYg8xinoqmSaeME3uvvtfXFI3Ef8_bollywood3.jpg

Polski projekt miasteczka filmowego w Bombaju opracowały Jagoda Nowakowska, Magdalena Skop i Monika Woźniak, studentki V roku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Ich projekt – to wieżowiec, osłonięty niezwykłą wodną kurtyną. Płynąca po fasadzie budynku woda nie tylko nada mu niezwykłego, nierealnego wyglądu, ale też napędzać będzie turbiny, produkujące prąd oraz chłodzić wnętrza w upalne dni. Nie mniej istotnym elementem projektu jest zastosowanie łuków „ośli grzbiet”, charakterystycznych dla kultury hinduskiej.

I6QsSSyCnngMsgETfmjBcDziJZEA12MjfWSQ9gbCcy93ZbSFrFoAqCNyRGxj_bollywood2.jpg

Polski projekt miasteczka filmowego w Bombaju jury doceniło właśnie za połączenie tradycji z nowoczesnością. opracowały Jagoda Nowakowska, Magdalena Skop i Monika Woźniak w jednej bryle sprawnie i atrakcyjnie połączyły tradycyjne elementy kultury kraju, w którym budynek ma powstać z najnowszymi osiągnięciami technologii budowlanej. „ Obiekt miał się stać ikoną tej części Indii, więc było to dla nas duże wyzwanie. Ostatecznie postanowiłyśmy przedstawić wszystko w sposób teatralny. Po „oślim grzbiecie”, łukach okalających trzon budynku, spływa woda, co nawiązuje do kultury indyjskiej. Dodatkowo po tych łukach mogą chodzić ludzie i patrzeć, co jest w środku. A tam będzie całe miasteczko filmowe, widoczny cały proces produkcji filmowej” – tłumaczyła niedawno magazynowi „Forbes” Magdalena Skop, członkini zwycięskiego zespołu.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione w konkursie w Bombaju projekty można zobaczyć na stronie archasm.in/past.html.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera