Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jaką wylewkę wybrać pod wykładzinę PCV, dywanową, panele LVT?

 

Czas czytania: ~4 min


Panele LVT, wykładzina PVC lub wykładziny dywanowe w płytkach są uniwersalnym rozwiązaniem wykorzystywanym w biurach i obiektach komercyjnych. Mocowane są specjalnymi klejami do wylewki (podkładu podłogowego), zatem wymagane jest, aby był on wykonany równo i miał odpowiednie parametry umożliwiające przyklejenie wykładziny.

 

Posadzki Weber

Jak wyrównać jastrych?

Jastrych, który jest wylewany na budowie, zazwyczaj nie oferuje odpowiedniej wytrzymałości, gładkości powierzchni i idealnego wypoziomowania. W przypadku wykładzin lub paneli klejonych, wielu producentów rekomenduje zastosowanie wcześniej wylewki samopoziomującej. Dlaczego? Na przyklejonych wykładzinach będziemy widzieli wszystkie nierówności podkładu, a od podłoża o niskiej wytrzymałości wykładziny mogą się odspajać. Wylewka samopoziomująca wzmocni i wyrówna podłoże, dzięki czemu uzyskamy finalnie idealnie przyklejoną wykładzinę.

 

Jaką wylewkę wybrać pod wykładzinę?

W systemie weberfloor znajdziemy kilka produktów, przeznaczonych zarówno do układania ręcznego jak i mechanicznego, które w zależności od rozwiązania, są polecane jako podkład pod wykładziny. Są to:

- samopoziomujące masy szpachlowe stosowane do wygładzania podłoża cienką warstwą przed układaniem wykładzin,

- samopoziomujące podkłady podłogowe do wyrównania lub poziomowania grubszą warstwą istniejącego podłoża przed położeniem wykończenia z wykładzin.

Wszystkie produkty Weber można stosować na jastrychy z ogrzewaniem podłogowym. Produkty, które są rekomendowane do tego typu prac, to:

- weber.floor 4010 – samopoziomująca masa szpachlowa, grubość układania 1-6 mm

- weber.floor 4020 – samopoziomująca masa szpachlowa o wysokiej wytrzymałości, szybkowiążąca, grubość układania 1-10 mm

- weberfloor 4025 – ultraszybka masa samopoziomująca o bardzo wysokiej wytrzymałości, grubość układania 1-10 mm

- weber.floor 4150 – samopoziomujący podkład podłogowy, o wysokiej wytrzymałości, grubość układania 2-30 mm.

 

Przed układaniem mas samopoziomujących należy pamiętać o stosowaniu preparatu gruntującego weber.floor 4716.

 

Produkty do szybkiego układania wykładzin

Wszystkie wymienione wyroby samopoziomujące, dzięki aplikacji maszynowej, znacząco podnoszą wydajność pracy i szybkość wykonywania prac. W ciągu jednej godziny można ułożyć materiał na powierzchni ponad 300 m². Co ważne, właściwości zapraw weberfloor umożliwiają wykonanie prac na bardzo dużych powierzchniach w jednym cyklu roboczym, przy czym podkład czy posadzka będą doskonale wypoziomowane. Materiał może być pompowany na odległość 120 m i wysokość do 30 m.

 

Wybór systemu błyskawicznego pozwala na wykonanie całej pracy (gruntowanie podłoża, nałożenie masy wyrównującej oraz przyklejenie wykładziny podłogowej PVC) w ciągu zaledwie jednego dnia. W przypadku weberfloor 4025 układanie wykładzin można rozpocząć już po 3 godzinach! Technologia Self Drying sprawia, że weberfloor 4025 wiąże w całości wodę chemicznie, przez co nie odparowuje, umożliwiając błyskawiczne kontynuowanie prac.

Posadzki Weber

Jak przygotować pomieszczenia do układania wykładzin?

W pomieszczeniach, w których będą układane wykładziny podłogowe, temperatura powietrza powinna wynosić od 15°C do 30°C, temperatura podłoża od 15°C do 22°C (co najmniej 3°C powyżej punktu rosy), a wilgotność względna powietrza musi wynosić od 35% do 65%.

 

Takie warunki powinny być utrzymane w pomieszczeniu w trakcie układania wykładzin, jak również po jego zakończeniu. Gwałtowna zmiana tych warunków może spowodować deformację wykładziny. W przypadku podkładów cementowych z ogrzewaniem podłogowym przed rozpoczęciem robót konieczne jest przeprowadzenie procesu wygrzewania. Ma on na celu odprężenie podkładu oraz osiągnięcie przez niego odpowiedniej wilgotności. Jeśli po wygrzewaniu podkład nie osiągnął wymaganej wilgotności, wygrzewanie należy powtórzyć.

 

Jak przygotować wykładzinę do układania?

W celu aklimatyzacji wykładzina PVC powinna być ustawiona pionowo przez co najmniej 24 godziny przed rozwinięciem zwoju. W pomieszczeniu, w którym jest przechowywana, temperatura powietrza musi wynosić co najmniej 18°C. Następnie wykładzinę należy rozwinąć, pociąć na arkusze i pozostawić w pomieszczeniu na kolejne 24 godziny w celu rozprężenia materiału. Również opakowania z wykładziną tekstylną w płytkach powinny zostać otwarte i pozostawione w pomieszczeniu, w którym będą układane, przez co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem prac.

 

Jak zamocować wykładzinę?

Prawidłowo ułożona wykładzina powinna być przyklejona do podkładu na całej powierzchni. Do mocowania należy zastosować odpowiedni produkt:

- weber.floor contact K35 – klej do wykładzin PVC,

- weber.floor contact K60 – klej do wykładzin PVC o podwyższonej sile klejenia,

- weber.floor flex K40 – preparat antypoślizgowy do mocowania płytek dywanowych.

 

Źródło: Weber

Więcej informacji znajdziesz na stronie Weber


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Posadzki, Technologie

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera