Cyfrowy projekt domu od Grupy Plus Architekci z nagrodą Red Dot - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Grupa Plus Architekci z nagrodą Red Dot

 

Czas czytania: ~2 min


Red Dot – to znany na całym świecie konkurs dla projektantów z dziedziny designu. Organizatorzy konkursu Red Dot za cel stawiają sobie promowanie wzornictwa, które łączy doskonałą estetykę z wysoką funkcjonalnością, premiując innowacyjne rozwiązania. Właśnie poznaliśmy projekty nagrodzone w kategorii Design Concept 2020.

 

House Wide Shut, Grupa Plus Architekci
House Wide Shut, Grupa Plus Architekci

Nietypowy projekt architektoniczny

Nagrodę Design Concept 2020  w konkursie Red Dot otrzymał projekt architektoniczny pracowni Grupa Plus Architekci. House Wide Shut, bo taką nosi nazwę, łączy w sobie pomysł na bryłę architektoniczną ze sposobem wykorzystania zaawansowanych narzędzi cyfrowych – rozszerzonej rzeczywistości  AR – Augmented Reality. To znacznie bardziej zaawansowana i innowacyjna koncepcja niż dotychczasowe projekty architektoniczne tej pracowni (zobacz projekt osiedla). 

House Wide Shut, Grupa Plus Architekci
House Wide Shut, Grupa Plus Architekci

House Wide Shut (Dom Szeroko Zamknięty) – to koncepcyjny projekt architektoniczny założonej przez Tomasza Wuczyńskiego pracowni Grupa Plus Architekci. Autorzy tak mówią o swojej koncepcji: „To projekt przekraczający granice: zarówno te mentalne – proponuje niespotykane wciąż wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej – jak i fizyczne, gdzie ściany domu znikają na życzenie, odsłaniając panoramiczny widok. AR – Augmented Reality, czyli rozszerzona rzeczywistość to system wykorzystywany w motoryzacji, szkolnictwie, ale też właśnie w architekturze, poprzez połączenie świata rzeczywistego z tym cyfrowym”.

House Wide Shut, Grupa Plus Architekci

Cyfrowy projekt domu

 

W tym projekcie architektonicznym nowoczesna technologia zastępuje niejako elewacje: przeszklone ściany domu mogą bowiem zmieniać stopień przezierności od całkiem transparentnych szyb po nieprzezroczyste ściany. Trzy warstwy szkła na elewacjach zapewniają z jednej strony osłonę przed zimnem czy wiatrem, z drugiej oferują poza autentycznym widokiem na otoczenie także możliwość wyświetlania dowolnych obrazów. „Elewacja właściwa to warstwa środkowa i wewnętrzne ściany działowe, także szklane. Jako system ścian interaktywnych z opcją matowienia lub wyświetlania dowolnych informacji na życzenie, najaktywniej biorą udział w życiu codziennym mieszkańców. Trójwarstwowa powłoka wpływa więc zarówno na wygląd domu, jak i na interakcje pomiędzy wnętrzem a otoczeniem” - tłumaczą autorzy projektu architektonicznego. Mieszkańcy, w zależności od pory dnia, od nastroju, od osobistej potrzeby mogę regulować stopień przezierności elewacji oraz to, co przez nie widać. „To zupełnie nowy poziom projektowania” - podkreśla Tomasz Wuczyński - „użytkownicy mogą wykorzystać możliwości wielowarstwowej zewnętrznej powłoki budynku, aby mieć kontrolę nie tylko nad pogodą czy porą dnia, ale i lokalizacją”. Co więcej, dom potrafi śledzić położenie mieszkańców w budynku, wciąż aktualizując widoki tak, by lokatorom zapewnić prywatność.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu domu

W projekcie House Wide Shut fizyczna i wirtualna rzeczywistość idą w parze, dając użytkownikowi to, co najlepsze z każdej z nich – i zapewne właśnie ta idea urzekła jurorów konkursu Red Dot, którzy zdecydowali się temu projektowi architektonicznemu przyznać nagrodę w kategorii Design Concept 2020.


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Domu, Nagroda Architektoniczna, Nagrody

Projekt domu z nadwieszeniem
Projekt domu z nadwieszeniem

Na niełatwej do zabudowy długiej i wąskiej działce o wymiarach 14 x 116 m zespół w składzie: Tomasz ...

Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody
Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody

28 września 2020 o godz. 11:00 odbędzie się siódme już webinarium firmy Stiebel Eltron, które tym ra ...

Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?
Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?

Architektura bez barier to temat kolejnego webinarium architektonicznego firmy Schüco, które odbędzi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera