Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Grupa Plus Architekci z nagrodą Red Dot

 

Czas czytania: ~2 min


Red Dot – to znany na całym świecie konkurs dla projektantów z dziedziny designu. Organizatorzy konkursu Red Dot za cel stawiają sobie promowanie wzornictwa, które łączy doskonałą estetykę z wysoką funkcjonalnością, premiując innowacyjne rozwiązania. Właśnie poznaliśmy projekty nagrodzone w kategorii Design Concept 2020.

 

House Wide Shut, Grupa Plus Architekci
House Wide Shut, Grupa Plus Architekci

Nietypowy projekt architektoniczny

Nagrodę Design Concept 2020  w konkursie Red Dot otrzymał projekt architektoniczny pracowni Grupa Plus Architekci. House Wide Shut, bo taką nosi nazwę, łączy w sobie pomysł na bryłę architektoniczną ze sposobem wykorzystania zaawansowanych narzędzi cyfrowych – rozszerzonej rzeczywistości  AR – Augmented Reality. To znacznie bardziej zaawansowana i innowacyjna koncepcja niż dotychczasowe projekty architektoniczne tej pracowni (zobacz projekt osiedla). 

House Wide Shut, Grupa Plus Architekci
House Wide Shut, Grupa Plus Architekci

House Wide Shut (Dom Szeroko Zamknięty) – to koncepcyjny projekt architektoniczny założonej przez Tomasza Wuczyńskiego pracowni Grupa Plus Architekci. Autorzy tak mówią o swojej koncepcji: „To projekt przekraczający granice: zarówno te mentalne – proponuje niespotykane wciąż wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej – jak i fizyczne, gdzie ściany domu znikają na życzenie, odsłaniając panoramiczny widok. AR – Augmented Reality, czyli rozszerzona rzeczywistość to system wykorzystywany w motoryzacji, szkolnictwie, ale też właśnie w architekturze, poprzez połączenie świata rzeczywistego z tym cyfrowym”.

House Wide Shut, Grupa Plus Architekci

Cyfrowy projekt domu

 

W tym projekcie architektonicznym nowoczesna technologia zastępuje niejako elewacje: przeszklone ściany domu mogą bowiem zmieniać stopień przezierności od całkiem transparentnych szyb po nieprzezroczyste ściany. Trzy warstwy szkła na elewacjach zapewniają z jednej strony osłonę przed zimnem czy wiatrem, z drugiej oferują poza autentycznym widokiem na otoczenie także możliwość wyświetlania dowolnych obrazów. „Elewacja właściwa to warstwa środkowa i wewnętrzne ściany działowe, także szklane. Jako system ścian interaktywnych z opcją matowienia lub wyświetlania dowolnych informacji na życzenie, najaktywniej biorą udział w życiu codziennym mieszkańców. Trójwarstwowa powłoka wpływa więc zarówno na wygląd domu, jak i na interakcje pomiędzy wnętrzem a otoczeniem” - tłumaczą autorzy projektu architektonicznego. Mieszkańcy, w zależności od pory dnia, od nastroju, od osobistej potrzeby mogę regulować stopień przezierności elewacji oraz to, co przez nie widać. „To zupełnie nowy poziom projektowania” - podkreśla Tomasz Wuczyński - „użytkownicy mogą wykorzystać możliwości wielowarstwowej zewnętrznej powłoki budynku, aby mieć kontrolę nie tylko nad pogodą czy porą dnia, ale i lokalizacją”. Co więcej, dom potrafi śledzić położenie mieszkańców w budynku, wciąż aktualizując widoki tak, by lokatorom zapewnić prywatność.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu domu

W projekcie House Wide Shut fizyczna i wirtualna rzeczywistość idą w parze, dając użytkownikowi to, co najlepsze z każdej z nich – i zapewne właśnie ta idea urzekła jurorów konkursu Red Dot, którzy zdecydowali się temu projektowi architektonicznemu przyznać nagrodę w kategorii Design Concept 2020.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Domu, Nagroda Architektoniczna, Nagrody

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera