Międzynarodowy konkurs rchitektoniczny na projekt biblioteki - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Znani architekci projektują bibliotekę

 

Czas czytania: ~2 min


W Stanach Zjednoczonych żywa jest tradycja fundowania gmachów publicznych (najczęściej bibliotek) przez ustępującego ze stanowiska prezydenta. Jeśli jednak postać przywódcy państwa zasłużyła się w dziejach w sposób wyjątkowy, jego imieniem nazywa się także inne placówki.

 

Międzynarodowy konkurs architektoniczny

W Północnej Dakocie ma właśnie powstać  Theodore Roosevelt Presidential Library – gmach stanie w okolicach, z których pochodził 26. prezydent USA. Ze względu n położenie na skalistej wyżynie Badlands, gmach będzie musiał być starannie dopasowany do krajobrazu, a zarazem znaczący oraz dostępny. Do stworzenia projektu architektonicznego prezydenckiej biblioteki zaproszono 12 pracowni architektonicznych z całego świata. Do finału zakwalifikowały się trzy: Snøhetta, Studio Gang oraz Henning Larsen.

 

Duńska pracownia  Henning Larsen we współpracy z biurem Nelson Byrd Woltz stworzyła bryły inspirowane krajobrazem, nad urodą którego sam Theodore Roosevelt wielokrotnie się rozwodził. Architekci zaprojektowali cztery bryły o różnej wielkości, rozstawione wśród skalistego pejzażu; każda z czterech bryły nawiązuje do innego elementu charakterystycznego dla tych terenów.

Trzy projekty biblioteki

Projekt architektoniczny norweskiej pracowni Snøhetta jest najbardziej „dyskretny” - tu architekci płaskie, niskie pawilony prawie „ukryli” w krajobrazie, tłumacząc, że wg nich „biblioteka” - to nie tyle bryła, co miejsce pewnej intelektualnej wędrówki. To dlatego poszczególne części kompleksu zostały pomyślane tak, aby można było pomiędzy nimi się przemieszczać i w każdym doświadczać czegoś innego.

Studio Gang we współpracy z pracownią OLIN’s opracowało bardziej wyrazisty projekt architektoniczny. Zespół Joanne Gang zaproponował trzy budynki, każdy założony na planie litery „U”, połączone ze sobą tak, by tworzyć efektowną, dynamiczną kompozycję. Dwa z budynków mają być porośnięte zielenią, trzeci dekorować będą graficzne kompozycje z drewna.

Który z trzech projektów architektonicznych trafi do realizacji dowiemy się pod koniec września 2020 roku.


Źródło: trlibrary.com/the-project/


Podepnij swój artykuł

tagi

Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Architektura Zagraniczna

Kolorowe domki dla bezdomnych
Kolorowe domki dla bezdomnych

Pracownia Lehrer Architects od jakiegoś czasu tworzy kolorowe projekty dla bezdomnych. Na niemożliwy ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera