Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt miasta postpandemicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Pandemia koronawirusa, która od wielu już miesięcy panoszy się na świecie, stała się inspiracją do bardzo wielu nowych idei architektonicznych. Projektanci z wielu krajów debatują, na ile zarządzone w obliczu epidemii środki bezpieczeństwa zmodyfikują wygląd miast i budynków, jak zmienią nasze życie, a więc i projektowanie

 

Projekt miasta postpandemicznego

Nowa wizja miasta w czasach pandemii

 

Nad tym, jak powinny wyglądać miasta zabezpieczające swoich mieszkańców przed zarażaniem się nawzajem zastanawiali się uczestnicy konkursu na projekt miasta  Xiong'an w Chinach. Ono ma być wzorem i przykładem na to, jak w świecie zmienionym przez epidemię powinno się projektować przestrzenie zurbanizowane.

 

Pierwszą nagrodę w tym konkursie otrzymała pracownia  Guallart Architects z Barcelony. Architekci uznali po pierwsze, że miasto takie musi być samowystarczalne. Wyposażono je więc w źródła energii odnawialnej. Ale samowystarczalność miasta ma także inne oblicze: zaprojektowano tu nie tylko domy, biura czy sklepy, ale i szklarnie z plantacjami warzyw oraz niewielkie zakłady, produkujące przedmioty codziennego użytku (bazujące przede wszystkim na druku 3D). Autorzy projektu architektonicznego uważają, że obieg zamknięty towarów, usług, żywności zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo.

 

Postpandemiczne miasto Xiong'an Guallart Architects zaprojektowali z drewna. To ten materiał uczynili podstawowym budulcem większości obiektów w mieście. A dla mieszkańców zaplanowano tu nie tylko domy mieszkalne, biura, siedziby administracji, szkoły czy przedszkola, ale i obiekty sportowe, targ, remizę strażacką. Dość proste w swojej formie architektonicznej zabudowania prawie wszystkie zostały nadbudowane szklarniami, pozwalającymi na hodowlę warzyw i owoców, dodatkowo zwieńczone ukośnymi dachami z panelami fotowoltaicznymi.

Projekt miasta postpandemicznego

Zobacz miasto przyszłości

 

Miasto Xiong'an Guallart Architects zaprojektowali tak, aby mogło ono działać w tradycyjny sposób – kiedy ludzie przemieszczają się pomiędzy różnymi jego częściami, spędzają czas na zewnątrz, ale i z czasie lock-downu. Wszystkie mieszkania wyposażono w duże tarasy, które zastąpią miejsce odpoczynku i rekreacji w czasie, kiedy nie będzie można opuszczać mieszkań. Sieć 5G natomiast ma zapewnić wszystkim mieszkańcom szybki sposób komunikacji elektronicznej.

 

Źródło: guallart.com, worldarchitecture.org

Projekt miasta postpandemicznego
Projekt miasta postpandemicznego
Projekt miasta postpandemicznego

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera