Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Studenci odtworzą projekt Miesa van der Rohe

 

Czas czytania: ~1 min


Jakiś czas temu filantropi Sidney i Lois Eskenazi podarowali wydziałowi architektury i designu na Uniwersytecie Indiana 20 milionów dolarów na wybudowanie nowej siedziby (w USA to standard, że uczelnie są w ten sposób wspierane finansowo przez bogatych ludzi). W nowym obiekcie mają się znaleźć sale wykładowe, warsztatowe, biura, pomieszczenia do studenckich spotkań.

 

Eskenazi School of Art Architecture

Legendarny projekt architektoniczny

Początkowo planowano opracowanie projektu zupełnie nowej bryły, jednak okazało się, że w archiwach uczelni znajduje się nigdy niezrealizowana koncepcja, opracowana dla tego kampusu w latach 50. przez samego Ludwiga Mies van der Rohe.

 

Stworzony na początku lat 50. projekt utrzymany był w charakterystycznym dla niemieckiego architekta stylu: to minimalistyczna bryła z konstrukcją na słupach, podciętym parterem, płaskim dachem, szklanymi elewacjami.

Eskenazi School of Art Architecture

Nowe życie modernizmu

Studenci Eskenazi School of Art, Architecture + Design na Uniwersytecie Indiana postanowili ten odnaleziony projekt zaadaptować do nowych czasów i do swoich celów. Stworzyli podobną bryłę, w której pełne światła sale, ułożone na wzór kubicznych modułów będą pełniły potrzebne uczelni funkcje. Nadzór nad szczegółowym opracowaniem i realizacją tego niezwykłego projektu sprawuje amerykański architekt Thomas Phifer, który jest autorem projektu budowanej właśnie w Warszawie siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

 

Źródło: news.iu.edu


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Architektura Zagraniczna

Najmłodszy polski zabytek
Najmłodszy polski zabytek

Jak do tej pory zwykle ważnym kryterium, powodującym wpisanie jakiejś budowli do rejestru zabytków b ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera