Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Potrzebujemy Nowego Bauhausu

 

Czas czytania: ~1 min


„Potrzebujemy Nowego Bauhausu” - to jedna z tez, jaką Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zawarła w swoim wystąpieniu, wygłoszonym 16 września 2020 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wystąpienie to dotyczyło wielu współczesnych problemów i wyzwań, z jakimi Europa musi się mierzyć. Od pandemii, przez kryzys uchodźczy po klęskę klimatyczną. Właśnie przy okazji mówienia o dramatycznych konsekwencjach zmian klimatycznych Ursula von der Leyen przywołała najsłynniejszą szkołę projektowania, która rzeczywiście znacząco wpłynęła na zmiany w architekturze i we wzornictwie nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

 

Bauhaus

Bauhaus Dessau

Współczesna architektura i jej wyzwania

Mówiąc o ekologicznym porozumieniu European Green Deal, a ramach którego do 2030 roku Europa obniży o 55 procent emocje gazów cieplarnianych Przewodnicząca Komisji Europejskiej zwróciła uwagę na fakt, że budynki są źródłem aż 40% emisji szkodliwych dla środowiska gazów. Jest więc oczywiste, że musi się zmienić także europejskie budownictwo. Ursula von der Leyen przyszłość architektury widzi m.in. w budowaniu z drewna oraz w wykorzystywaniu technologii cyfrowych, w tym sztucznej inteligencji do zarządzania budynkami – jest zwolenniczką architektury „smart”.

 

Ursula von der Leyen przywołała założoną 101 lat temu przez Waltera Gropiusa szkołę nieprzypadkowo: Bauhaus znacząco przyczynił się do rozpowszechnienia się architektonicznych i urbanistycznych idei modernistycznych, które w tamtych czasach wydawały się najlepszym lekarstwem na ówczesne problemy, np. zniszczenia pierwszej, a później drugiej wojny światowej, przeludnienie miast, zmiana sposobu życia, będąca konsekwencją  najpierw rewolucji przemysłowej, później zmian technologicznych.

Bauhaus

Bauhaus-Archiv, Berlin-Tiergarten

Ekologiczny Bauhaus

Ursula von der Leyen nie sprecyzowała, jak i gdzie miałby powstać „Nowy Bauhaus”, na jakich zasadach miałby funkcjonować, powiedziała natomiast, że w obliczu ogromnych wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym niezwykle potrzebne by było zjednoczenie się światłych, otwartych, zdolnych architektów, inżynierów, projektantów, naukowców, którzy wspólnie poszukaliby dla ludzkości m.in. nowych form architektury i nowych technik budowania, które być może pomogłyby zatrzymać zmiany klimatu, a co za tym idzie katastrofę ekologiczną.

 

 

Przeczytaj cały tekst wystąpienia Ursuli von der Layen

Źródło zdjęć: Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera