Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Potrzebujemy Nowego Bauhausu

 

Czas czytania: ~1 min


„Potrzebujemy Nowego Bauhausu” - to jedna z tez, jaką Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zawarła w swoim wystąpieniu, wygłoszonym 16 września 2020 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wystąpienie to dotyczyło wielu współczesnych problemów i wyzwań, z jakimi Europa musi się mierzyć. Od pandemii, przez kryzys uchodźczy po klęskę klimatyczną. Właśnie przy okazji mówienia o dramatycznych konsekwencjach zmian klimatycznych Ursula von der Leyen przywołała najsłynniejszą szkołę projektowania, która rzeczywiście znacząco wpłynęła na zmiany w architekturze i we wzornictwie nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

 

Bauhaus

Bauhaus Dessau

Współczesna architektura i jej wyzwania

Mówiąc o ekologicznym porozumieniu European Green Deal, a ramach którego do 2030 roku Europa obniży o 55 procent emocje gazów cieplarnianych Przewodnicząca Komisji Europejskiej zwróciła uwagę na fakt, że budynki są źródłem aż 40% emisji szkodliwych dla środowiska gazów. Jest więc oczywiste, że musi się zmienić także europejskie budownictwo. Ursula von der Leyen przyszłość architektury widzi m.in. w budowaniu z drewna oraz w wykorzystywaniu technologii cyfrowych, w tym sztucznej inteligencji do zarządzania budynkami – jest zwolenniczką architektury „smart”.

 

Ursula von der Leyen przywołała założoną 101 lat temu przez Waltera Gropiusa szkołę nieprzypadkowo: Bauhaus znacząco przyczynił się do rozpowszechnienia się architektonicznych i urbanistycznych idei modernistycznych, które w tamtych czasach wydawały się najlepszym lekarstwem na ówczesne problemy, np. zniszczenia pierwszej, a później drugiej wojny światowej, przeludnienie miast, zmiana sposobu życia, będąca konsekwencją  najpierw rewolucji przemysłowej, później zmian technologicznych.

Bauhaus

Bauhaus-Archiv, Berlin-Tiergarten

Ekologiczny Bauhaus

Ursula von der Leyen nie sprecyzowała, jak i gdzie miałby powstać „Nowy Bauhaus”, na jakich zasadach miałby funkcjonować, powiedziała natomiast, że w obliczu ogromnych wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym niezwykle potrzebne by było zjednoczenie się światłych, otwartych, zdolnych architektów, inżynierów, projektantów, naukowców, którzy wspólnie poszukaliby dla ludzkości m.in. nowych form architektury i nowych technik budowania, które być może pomogłyby zatrzymać zmiany klimatu, a co za tym idzie katastrofę ekologiczną.

 

 

Przeczytaj cały tekst wystąpienia Ursuli von der Layen

Źródło zdjęć: Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura Zagraniczna

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera