Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sir David Adjaye ze Złotym Medalem RIBA

 

Czas czytania: ~2 min


Royal Gold Medal RIBA (Royal Institute of British Architects) – to najwyższa nagroda, jaką może otrzymać brytyjski architekt, można ją porównać z wręczaną w Polsce Honorową Nagrodą SARP, którą projektanci otrzymują za całokształt twórczości, która wyróżnia się na tle innych mu współczesnych autorów, która wywiera wpływ i kształtuje trendy. Royal Gold Medal RIBA jest więc laurem niezwykle cennym, dzięki któremu architekt trafia na zawsze do grona najważniejszych projektantów swego czasu.

 

Royal Gold Medal RIBA dla Sir Davida Adjaye

Sir David Adjaye OBE

fot. Alex Fradkin

Ważna nagroda architektoniczna

W tym roku Royal Gold Medal RIBA otrzymał Sir David Adjaye OBE. Nagrodę, którą osobiście zatwierdza Królowa przyznano architektowi od ćwierć wieku działającemu na brytyjskiej scenie architektonicznej, autorowi gmachów ważnych, znaczących, ale przede wszystkim wyróżniających się na tle innych, oryginalnych, których innowacyjność jednak zawsze była umotywowana i miała swój sens.

Royal Gold Medal RIBA dla Sir Davida Adjaye

Moscow School of Management Skolkovo

fot. Iwan Baan

Sir David Adjaye urodził się w 1966 roku w Tanzanii, jest synem ghańskiego dyplomaty; jako dziecko mieszkał w Egipcie, Jemenie i Libanie dziewiątego roku życia – w Wielkiej Brytanii. Jest absolwentem Wydziału Architektury London South Bank University, ukończył również Royal College of Art. Sir David Adjaye własną pracownię Adjaye Associates założył w 2000 roku. Dziś ma ona swoje filie nie tylko w Londynie, ale i w Nowym Jorku oraz w Akce, stolicy Ghany.

Royal Gold Medal RIBA dla Sir Davida Adjaye

Ruby City, San Antonio

fot.Dror Baldinger FAIA

Zobacz projekty nagrodzonego architekta

Wśród najbardziej znanych i cenionych realizacji architektonicznych Davida Adjaye dominują bryły związane z kulturą. Sam autor mówi, że jego celem jest kreowanie przestrzeni, w których kultura łączy się z życiem miast, w których muzyka, sztuki wizualne, ale i nauka zyskują stosowną architektoniczną oprawę, ale i stają się ważną częścią przestrzeni zurbanizowanych.

Royal Gold Medal RIBA dla Sir Davida Adjaye

Smithsonian National Museum of African American Arts and Culture, Washington DC

fot. Nic Lehoux

W 2016 roku w Waszyngtonie powstał gmach Smithsonian National Museum of African American History and Culture, uważany za najlepszy jak dotąd projekt architektoniczny Sir Davida Adjaye (architekt jest młody, zapewne wiele jeszcze realizacji przed nim). To bryła, która najpełniej ucieleśnia wizję ghańsko-brytyjskiego twórcy łączenia kultur i służby kulturze.

 

Więcej realizacji architektonicznych nagrodzonego twórcy można zobaczyć na: adjaye.com

 

Źródło informacji i zdjęć: architecture.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Nagroda Architektoniczna, Architektura Zagraniczna

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera