Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Prototypowy projekt mieszkaniowy

 

Czas czytania: ~1 min


Nagrodę w konkursie Brick Award 2020 w kategorii „Living Together” otrzymał prototypowy, eksperymentalny projekt architektoniczny zespołu MIT Rwanda Workshop Team – grupy pochodzących z Afryki studentów najsłynniejszej na świecie uczelni technicznej. Jego celem było poszukanie optymalnej formy budynku mieszkalnego, za pomocą którego można by zmodernizować rwandyjską wieś.

 

Prototype Village House

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego

Rwanda jest najgęściej zaludnionym krajem na kontynencie afrykańskim, ale jednocześnie zaledwie 26% jej populacji mieszka w miastach. Rwandyjczycy żyją na wsi i  wciąż często wieś ta nie jest nowoczesna na tyle, by zapewnić im godne, wygodne, bezpieczne warunki życia. To dlatego MIT Rwanda Workshop Team pod kierunkiem profesora Rafiego Segala skupili się na zaproponowaniu formy domu, który mógłby nieco odmienić na lepsze tę sytuację.

Prototype Village House
Prototype Village House

Przez trzy tygodnie członkowie grupy MIT Rwanda Workshop Team pracowali z mieszkańcami rwandyjskich wiosek, zbierając informacje o ich warunkach życia, potrzebach, możliwościach. Wynikiem tych prac było stworzenie projektu architektonicznego domu jednorodzinnego, który mógłby być powielany w kolejnych miejscowościach, z którego można by tworzyć zespoły zabudowy mieszkalnej.

Prototype Village House

Dom z cegły

Bryła architektoniczna, którą opracowali młodzi architekci oferuje 68m2 powierzchni w bryle dopasowanej do pagórkowatego terenu. Wnętrze domu można podzielić tak, by odpowiadało potrzebom licznych zwykle w tym rejonie rodzin. W budynku przewidziano zbiornik deszczówki, co jest ważne w kraju z trudnym dostępem do wody. Dom projektu MIT Rwanda Workshop Team został zbudowany z paneli z prasowanej słomy, opartymi o konstrukcję z betonowych słupów i ścian wymurowanych z cegły.

 

Foto: Rafi Segal, Monica Hutton, Andrew Brose

Źródło: brickaward.com/Winners


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura Zagraniczna, Projekt Architektoniczny, Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny

Najmłodszy polski zabytek
Najmłodszy polski zabytek

Jak do tej pory zwykle ważnym kryterium, powodującym wpisanie jakiejś budowli do rejestru zabytków b ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera