Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt budynku, który wspomoże środowisko

 

Czas czytania: ~1 min


Pracownie 3XN i GXN są odpowiedzialne za projekt architektoniczny rozbudowy hotelu Green Solution House (Hotel GSH), który znajduje się w miejscowości Rønne na duńskiej wyspie Bornholm. Hotel od początku istnienia posiada szereg przyjaznych środowisku rozwiązań, panele słoneczne, zielone dachy, system oszczędzania wody. Ale nowe skrzydło, które wkrótce zostanie do niego dobudowane, ma iść jeszcze dalej w dziedzinie zielonej architektury.

 

Ekologiczny projekt budynku

Ekologiczny projekt architektoniczny

Wiosną 2021 roku  Hotel GSH ma się wzbogacić o nowe skrzydło. Pomieści ono 24 pokoje, salę konferencyjną oraz spa w pawilonie na dachu. Jak zapewniają autorzy projektu architektonicznego nowej bryły, budynek ma pomagać dbać o środowisko. Będzie to pierwszy w ten sposób działający komercyjny obiekt architektoniczny w Danii.

Ekologiczny projekt budynku

Nowe skrzydło hotelu zostanie z całości wykonane z drewna – od konstrukcji po okładziny elewacji użyty materiał ma wchłaniać zanieczyszczenia z powietrza, przede wszystkim absorbować dwutlenek węgla. Wszystkie użyte do budowy i do wyposażenia budynku elementy mają pochodzić z recyklingu, w sali konferencyjnej pojawi się wydobywany w pobliskim kamieniołomie granit, który nie tylko zdobi, ale i pomaga regulować temperaturę wnętrza (latem chłodzi, zimą grzeje).

Ekologiczny projekt budynku

Bryła hotelu zostanie wyposażona w odpowiednio rozplanowane świetliki, okna dachowe oraz otwarcia na dziedziniec – wszystko po to, aby można było budynek wietrzyć i nasłoneczniać w naturalny sposób, bez używania urządzeń na prąd.

Ekologiczny projekt budynku

Zobacz przykład zielonej architektury

Nowe, drewniane skrzydło ma uzupełnić bryłę hotelu, który powstał w 2015 roku wg projektu architektonicznego tych samych dwóch pracowni. Już wtedy architekci opracowali obiekt o minimalnym wpływie na środowisko, oferujący zarazem wygody podobne do innych hoteli. Zaprojektowana obecnie rozbudowa ma być kolejnym krokiem w poszukiwaniu form architektonicznych nie szkodzących, a wręcz wspomagających środowisko. Architekci z pracowni  3XN i GXN są przekonani, że takie działania są niezbędne, bo budownictwo i związany z nim przemysł są odpowiedzialne za aż 40 procent światowej emisji CO2.

 

Źródło: 3xn.com, greensolutionhouse.dk


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Architektura Zagraniczna, Hot

Dom letniskowy jak za czasów PRL
Dom letniskowy jak za czasów PRL

Dom Wolin, zaprojektowany dla prywatnego inwestora przez biuro projektowe Pankowska & Rohrhofer, poł ...

Laboratorium z podwójną skórą
Laboratorium z podwójną skórą

Selvita to istniejące od 2007 roku polskie przedsiębiorstwo branży farmaceutycznej z siedzibą w Krak ...

Modularny Dom Wieloczłonowy
Modularny Dom Wieloczłonowy

Dom Wieloczłonowy, autorstwa PL.architekci, stanowi odpowiedź na potrzebę lokalizacji obszernej prze ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera