Wizja mieszkania przyszłości - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt osiedla przyszłości

 

Czas czytania: ~2 min


Awar El Beyt – taka nazwę otrzymał projekt architektoniczny pracowni Studio Belem, stworzony w maju 2020 roku. Pomysł na tę koncepcję zrodził się, co łatwo zgadnąć, w obliczu trapiącej świat pandemii i miał być pomysłem na to, jak stworzyć bezpieczne osiedla dla ludzi w nowych czasach.

 

Awar El Beyt osiedle przyszłości
Awar El Beyt osiedle przyszłości

Zobacz wizję mieszkania przyszłości

Główną ideą, która przyświeca projektowi architektonicznemu Awar El Beyt było stworzenie miejsca, w którym można jednocześnie wygodnie i bezpiecznie żyć oraz pracować. To połączenie funkcji w czasie izolacji wydaje się szczególnie ważne, tym bardziej, że do tej pory osiedla i miejsca pracy były projektowane osobno.

Awar El Beyt osiedle przyszłości

W przypadku tej wizji architektonicznej celem nadrzędnym było stworzenie przestrzeni maksymalnie elastycznej, dającej się łatwo dopasowywać tak do zmieniających się warunków, jak potrzeb. Co więcej, mimo że projekt powstał dla konkretnej lokalizacji w pobliżu Marrakeszu w Maroku, zerwał z lokalną tradycją architektoniczna i urbanistyczną. Nie dała się ona dostosować do nowych celów.

Awar El Beyt osiedle przyszłości

Projekt architektoniczny osiedla Awar El Beyt zakłada powstanie zespołu zabudowy i przestrzeni publicznych. Domy mają być łatwe do zmiany aranżacji, aby dawało się np. z mieszkania singla zamienić je w lokal dla rodziny; wszystkie mają mieć balkony, tarasy lub ogródki, aby zapewnić nawet wyizolowanym wewnątrz ludziom kontakt z otoczeniem. Osiedle ma także zapewniać mieszkańcom wiele funkcji dodatkowych, aby zminimalizować konieczność podroży po odległych dzielnicach.

Awar El Beyt osiedle przyszłości

Bezpieczny projekt architektoniczny

Osiedle ma zająć teren 10 hektarów i składać się z „jednostek”, mniejszych zespołów, w których poza budynkami mieszkalnymi, przestrzeniami do pracy czy wypoczynku oraz miejscami wspólnymi, przestrzeniami publicznymi znalazłoby się miejsce na sklepy czy punkty usługowe. Budynki mieszkalne w każdym zespole, mimo podobnej, modułowej konstrukcji, mają być zróżnicowane pod względem wielkości – od domów jednorodzinnych po wielorodzinne obiekty z lokalami bardzo małymi, typu studio, po większe mieszkania dla rodzin z dziećmi.

Awar El Beyt osiedle przyszłości

Coraz więcej architektów przychyla się do tezy, że takie samowystarczalne, bardzo małe zespoły, w których da się żyć, pracować, wypoczywać indywidualnie i grupowo – to przyszłość naszego świata, bo tylko one mogą nas uchronić przed zagrożeniami.

 

Źródło ilustracji: studiobelem.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura Mieszkaniowa, Projekt Mieszkania, Osiedle Mieszkaniowe, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Architektura Zagraniczna

Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla
Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla

W pierwszej połowie listopada 2021 roku miała miejsce konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow (COP26). ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera