Hugon Kowalski triumfuje na Biennale w Wenecji - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hugon Kowalski triumfuje na Biennale w Wenecji

 

Czas czytania: ~3 min


Instalacja przygotowana przez Hugona Kowalskiego, a stanowiąca część głównej wystawy na trwającym właśnie w Wenecji Międzynarodowym Biennale Architektury święci triumfy

 

N4TBOSkl3qsucNSKqhwwgNZHjHiW4zvzSBN1qvN7oyFAFfT6LQuamyUOa32B_photograph-made-by-marco-magoga-1.jpg

Hugon Kowalski jest pierwszym Polakiem, zaproszonym do udziału w głównej wystawie podczas Międzynarodowego Biennale w Wenecji. Poznańskiego architekta zaprosił do współpracy główny kurator tegorocznej wystawy, Alejandro Aravena. Biennale trwa od 28 maja – wiemy już, że przygotowana przez Hugona Kowalskiego instalacja została bardzo dobrze przyjęta.

ISSF4f7FRrwiowyQBhqwcUUyCUif278yxux8BrRqxqMlKaAIGAkTgF0FrKqq_photograph-made-by-marco-magoga-2.jpg

Hugon Kowalski, absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, nie jest typowym architektem. Bardziej niż projektowanie domów jednorodzinnych interesują go globalne problemy – wyzwania, przed którymi stoją współczesne społeczeństwa. Kowalski szuka sposobów, jak architektura może pomóc je rozwiązywać. Jednym z takich pomysłów był projekt wieżowca, który byłby bezpiecznym dostarczycielem wody w Sudanie. Za swój projekt budynku, stanowiącego alternatywę dla zdegradowanych i niebezpiecznych slumsów Hugon Kowalski został uznany najlepszym absolwentem architektury na świecie.

qSA9X4DU8IrLaBx39z6HaDtk8HBCVarpAnmSTcLEl0wc3GhIX8nq85TrMwR0_photographs-made-by-marco-magoga-3.jpg

Teraz instalacja Hugona Kowalskiego prezentowana jest w ramach głównej wystawy podczas Międzynarodowego Biennale w Wenecji. Projekt, który architekt opracował wspólnie z Marcinem Szczeliną, dotyczy problemu śmieci. Nosi tytuł “Let’s talk about garbage” (“Porozmawiajmy o śmieciach”) i zwraca uwagę na olbrzymią ilość śmieci, którą produkujemy każdego dnia i które stają się w globalnej skali ekologicznym zagrożeniem.

LVEu83AhzkJjie8eWoCDKEj1BMI2fs6aE0ovqzb8jEmfbbGIXOZDZCULm7Ro_photographs-made-by-marco-magoga-4.jpg

Projekt Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny zajmuje powierzchnię aż 200m2, ma długość 20m i wysokość ponad 3 m. na tej powierzchni autorzy pokazują to, o czym na co dzień nie chcemy myśleć: co się dzieje z tonami śmieci, które produkujemy. „Współczesne konsumpcyjne społeczeństwa nie troszczą się wystarczająco o “życie po życiu” swoich masowo wytwarzanych produktów, szczelnie owiniętych w kolejne warstwy opakowań z tworzyw sztucznych. Projekt to próba wskazania nowych alternatywnych strategii w walce z zalewającą nasze miasta lawiną odpadów. W jaki sposób architektura może wpływać na zmniejszenie ilości odpadów? Jak możemy skuteczniej uczestniczyć w procesie recyklingu? Dlaczego jest to ważne zagadnienie ciągle marginalizowane w większości miast świata?” – pytają autorzy instalacji i za pomocą trójwymiarowej ekspozycji starają się pokazać metody przeciwdziałania produkcji gigantycznych ilości śmieci.

YBfRFB1dF8sFzOsDrpomBvcGaiSR7CBf4yGXMKZMDcKNqziwhYp7YHunY4GA_photographs-made-by-marco-magoga-5.jpg

Hugon Kowalski i Marcin Szczelina swoją instalacją pobudzili do refleksji – wielu zwiedzających wystawę zwraca uwagę na tę prezentację nie tylko ze względu na jej wizualną atrakcyjność. Trudno po jej obejrzeniu nie zacząć analizować własnego gospodarstwa domowego i powstających w nim odpadów… „Let’s Talk About Garbage to trójwymiarowe doświadczenie dla odwiedzającego, stawiające ważne pytania dotyczące naszego społeczeństwa konsumenckiego. Przypomina nam, że wyrzucając odpady nigdy nie pozbywamy się ich do końca” – mówi o wystawie Alan G. Brake, krytyk architektury z Nowego Jorku. „Kowalski i Szczelina zwracają naszą uwagę na to, co musimy dostrzec: na olbrzymią ilość śmieci, którą produkujemy każdego dnia. Nie estetyzują odpadów, ale też nie rzucają nam ich w twarz. (…) Stosując, co nazwać można wyjątkowymi umiejętnościami teatralnymi, stworzyli jedną z najbardziej przejrzystych i jedną z najmocniejszych wystaw na tegorocznym Biennale – podkreśla Aaron Betsky, krytyk architektury, dziekan Frank Lloyd Wright School of Architecture w Arizonie, kurator głównej wystawy Biennale Architektury z 2008 roku

EPQAA1x7dTruc4qMX52RWlBPk0srtw0lsJoZ2tlYG4WiV5YQxM8HhDGljEYN_photographs-made-by-marco-magoga-6.jpg

Międzynarodowe Biennale w Wenecji można zwiedzać do 27 listopada 2016 roku.

Zdjęcia: Marco Magoga, materiały prasowe


Podepnij swój artykuł

tagi

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali

12 kwietnia zakończyło się głosowanie internautów w trzynastej edycji plebiscytu Polska Architektura ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak
Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak

Zapraszamy na webinarium firmy EkoTeak, które poświęcone będzie nawierzchniom tarasów, balkonów, log ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera