Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hugon Kowalski triumfuje na Biennale w Wenecji

 

Czas czytania: ~3 min


Instalacja przygotowana przez Hugona Kowalskiego, a stanowiąca część głównej wystawy na trwającym właśnie w Wenecji Międzynarodowym Biennale Architektury święci triumfy

 

N4TBOSkl3qsucNSKqhwwgNZHjHiW4zvzSBN1qvN7oyFAFfT6LQuamyUOa32B_photograph-made-by-marco-magoga-1.jpg

Hugon Kowalski jest pierwszym Polakiem, zaproszonym do udziału w głównej wystawie podczas Międzynarodowego Biennale w Wenecji. Poznańskiego architekta zaprosił do współpracy główny kurator tegorocznej wystawy, Alejandro Aravena. Biennale trwa od 28 maja – wiemy już, że przygotowana przez Hugona Kowalskiego instalacja została bardzo dobrze przyjęta.

ISSF4f7FRrwiowyQBhqwcUUyCUif278yxux8BrRqxqMlKaAIGAkTgF0FrKqq_photograph-made-by-marco-magoga-2.jpg

Hugon Kowalski, absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, nie jest typowym architektem. Bardziej niż projektowanie domów jednorodzinnych interesują go globalne problemy – wyzwania, przed którymi stoją współczesne społeczeństwa. Kowalski szuka sposobów, jak architektura może pomóc je rozwiązywać. Jednym z takich pomysłów był projekt wieżowca, który byłby bezpiecznym dostarczycielem wody w Sudanie. Za swój projekt budynku, stanowiącego alternatywę dla zdegradowanych i niebezpiecznych slumsów Hugon Kowalski został uznany najlepszym absolwentem architektury na świecie.

qSA9X4DU8IrLaBx39z6HaDtk8HBCVarpAnmSTcLEl0wc3GhIX8nq85TrMwR0_photographs-made-by-marco-magoga-3.jpg

Teraz instalacja Hugona Kowalskiego prezentowana jest w ramach głównej wystawy podczas Międzynarodowego Biennale w Wenecji. Projekt, który architekt opracował wspólnie z Marcinem Szczeliną, dotyczy problemu śmieci. Nosi tytuł “Let’s talk about garbage” (“Porozmawiajmy o śmieciach”) i zwraca uwagę na olbrzymią ilość śmieci, którą produkujemy każdego dnia i które stają się w globalnej skali ekologicznym zagrożeniem.

LVEu83AhzkJjie8eWoCDKEj1BMI2fs6aE0ovqzb8jEmfbbGIXOZDZCULm7Ro_photographs-made-by-marco-magoga-4.jpg

Projekt Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny zajmuje powierzchnię aż 200m2, ma długość 20m i wysokość ponad 3 m. na tej powierzchni autorzy pokazują to, o czym na co dzień nie chcemy myśleć: co się dzieje z tonami śmieci, które produkujemy. „Współczesne konsumpcyjne społeczeństwa nie troszczą się wystarczająco o “życie po życiu” swoich masowo wytwarzanych produktów, szczelnie owiniętych w kolejne warstwy opakowań z tworzyw sztucznych. Projekt to próba wskazania nowych alternatywnych strategii w walce z zalewającą nasze miasta lawiną odpadów. W jaki sposób architektura może wpływać na zmniejszenie ilości odpadów? Jak możemy skuteczniej uczestniczyć w procesie recyklingu? Dlaczego jest to ważne zagadnienie ciągle marginalizowane w większości miast świata?” – pytają autorzy instalacji i za pomocą trójwymiarowej ekspozycji starają się pokazać metody przeciwdziałania produkcji gigantycznych ilości śmieci.

YBfRFB1dF8sFzOsDrpomBvcGaiSR7CBf4yGXMKZMDcKNqziwhYp7YHunY4GA_photographs-made-by-marco-magoga-5.jpg

Hugon Kowalski i Marcin Szczelina swoją instalacją pobudzili do refleksji – wielu zwiedzających wystawę zwraca uwagę na tę prezentację nie tylko ze względu na jej wizualną atrakcyjność. Trudno po jej obejrzeniu nie zacząć analizować własnego gospodarstwa domowego i powstających w nim odpadów… „Let’s Talk About Garbage to trójwymiarowe doświadczenie dla odwiedzającego, stawiające ważne pytania dotyczące naszego społeczeństwa konsumenckiego. Przypomina nam, że wyrzucając odpady nigdy nie pozbywamy się ich do końca” – mówi o wystawie Alan G. Brake, krytyk architektury z Nowego Jorku. „Kowalski i Szczelina zwracają naszą uwagę na to, co musimy dostrzec: na olbrzymią ilość śmieci, którą produkujemy każdego dnia. Nie estetyzują odpadów, ale też nie rzucają nam ich w twarz. (…) Stosując, co nazwać można wyjątkowymi umiejętnościami teatralnymi, stworzyli jedną z najbardziej przejrzystych i jedną z najmocniejszych wystaw na tegorocznym Biennale – podkreśla Aaron Betsky, krytyk architektury, dziekan Frank Lloyd Wright School of Architecture w Arizonie, kurator głównej wystawy Biennale Architektury z 2008 roku

EPQAA1x7dTruc4qMX52RWlBPk0srtw0lsJoZ2tlYG4WiV5YQxM8HhDGljEYN_photographs-made-by-marco-magoga-6.jpg

Międzynarodowe Biennale w Wenecji można zwiedzać do 27 listopada 2016 roku.

Zdjęcia: Marco Magoga, materiały prasowe


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera