Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


A' Design Award: bryła architektoniczna dla architektów

 

Czas czytania: ~1 min


W konkursie A' Design Award and Competition nadesłane projekty oceniane są w stu kategoriach – od tradycyjnych kubatur, przez bryły tymczasowe, wnętrza, szeroko rozumiany design, modę po fotografię czy projektowanie stron internetowych. Trwa właśnie nabór projektów w nowej edycji konkursu, obejmującej lata 2020-2021.

 

Kigali Education School

Poznaj laureata konkursu architektonicznego

Wciąż jednak warto przeglądać obiekty nagrodzone w edycji 2019-2020 konkursu A' Design Award and Competition. Jeden z medali w kategorii „Architektura, budynki, kubatury” ( Architecture, Building and Structure Design) otrzymał w niej projekt architektoniczny pracowni Patrick Schweitzer & Associés. To siedziba wydziału architektury miejscowego uniwersytetu zbudowana w mieście Kigala w Rwandzie.

Kigali Education School
Kigali Education School

Ta realizacja architektoniczna musiała spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musiała być funkcjonalna, jednak wymogiem były także niskie koszty budowy i eksploatacji, a także dopasowanie do otaczającego krajobrazu, do klimatu i charakteru okolicy. Nie bez znaczenia był też fakt, że budowla ma służyć przyszłym architektom.

Kigali Education School

Patrick Schweitzer & Associés zdecydowali się pomieszczenia wydziału umieścić w zespole połączonych ze sobą mniejszych brył. Powstał w ten sposób projekt „wioski”, kompleksu niewielkich budynków o łamanych, wysokich dachach, pasujący do okolicznej zabudowy, szanujący jej skalę i charakter. Pomiędzy zintegrowanymi łącznikami budynkami powstało też kilka kameralnych, mniej formalnych przestrzeni.

Kigali Education School

Bryła dopasowana

Budynki wzniesiono z użyciem barwionego na rudo betonu oraz lokalnego, szarego kamienia. Kontrastujące ze sobą dość gładkie powierzchnie betonowe oraz chropowate kamienne, szare i rdzawe nadają charakteru tej kameralnej budowli. Która z jednej strony wydaje się wprost nawiązywać do tradycyjnej architektury regionu, z drugiej, poprzez minimalistyczne formy,  nietypowo rozmieszczone okna czy kontrastujące ze sobą kolorem i fakturą elewacje ma bardzo oryginalny i nowoczesny wygląd.

 

Zdjęcia: Edwin SEda, Emmanuel Cattier, Jules Toulet

Źródło: competition.adesignaward.com, schweitzer-associes.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Architektura Zagraniczna, Realizacje Zagraniczne, Bryła Budynku, Realizacja Budynku

Polski Cement w Architekturze 2022 - wyniki konkursu architektonicznego
Polski Cement w Architekturze 2022 - wyniki konkursu architektonicznego

Konkurs „Polski Cement w Architekturze” od ponad 25 lat organizują wspólnie Stowarzyszenie Architekt ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera