Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rem Koolhaas: przyszłość jest na wsi

 

Czas czytania: ~2 min


Chyba tylko Rem Koolhaas mógłby ustawić przed wejściem do Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku ogromny, nowoczesny traktor, a widoczne z ulicy pomieszczenie wystawowe na parterze budynku zamienić w farmę pomidorów. Tak właśnie anonsowana jest trwająca właśnie w nowojorskim muzeum wystawa pt. „Countryside, The Future”.

 

Rem Koolhaas i jego wystawa

Nietypowa wystawa architektoniczna

Pomysłodawcami i głównymi kuratorami wystawy są jeden z ważniejszych współczesnych architektów i teoretyków architektury, Rem Koolhaas oraz Samir Bantal, szef AMO, think tanku  działającego w ramach prowadzonej przez Koolhaasa pracowni Office for Metropolitan Architecture OMA. Wystawa jest jednak dziełem dziesiątków osób, ponieważ powstała we współpracy z wieloma ośrodkami naukowymi i uczelniami z całego świata, w oparciu i badania zastępów naukowców, riserczerów, zbierających dane ankieterów.

Rem Koolhaas i jego wystawa

Zebrany i opracowany przez autorów wystawy materiał dotyczący rozlicznych aspektów funkcjonowania wsi został przedstawiony w wykorzystaniem bryły architektonicznej zaprojektowanego przez Franka Lloyda Wrighta muzeum. Jak mówią twórcy wystawy, budynek jest w tym wypadku kluczowym elementem ekspozycji, bo jego forma architektoniczna – otwarte, spiralne rampy umożliwiły uporządkowanie i klarowne pokazanie wszystkich zebranych materiałów, danych, eksponatów, innymi słowy architektura bardzo pomogła w wykreowaniu spójnej narracji wystawy.

Rem Koolhaas i jego wystawa

Wieś nie była do tej pory polem badań architektów, zjawiska ją kształtujące zajmowały ekspertów z innych dziedzin. Tymczasem – jak twierdzi Rem Koolhaas – to właśnie na wsi rodzi się obecnie nasza przyszłość. Holenderski architekt zauważa, że już w nieodległej przyszłość zaledwie 20 procent ludzkości będzie mieszkało na wsi. „To bardzo niebezpieczne zjawisko”, mówi Koolhaas i kieruje naszą uwagę w miejsca niedostrzegane, a kluczowe dla naszego przetrwania, na tereny rolnicze.

Rem Koolhaas i jego wystawa

Gdzie znany architekt widzi przyszłość świata

Wystawa „Countryside, The Future” porusza kwestie środowiskowe, polityczne i społeczno-ekonomiczne, bo one wszystkie występują na wsi i stają się coraz ważniejsze dla kształtu przyszłości świata. Przedstawiciele Guggenheim Museum zauważają, że Rem Koolhass ma nadludzką zdolność dostrzegania zjawisk ważnych dla przyszłości świata, a jeszcze niewidocznych dla innych. W tym tkwi kolejna wartość niezwykle nasyconej wiedzą wystawy – ma ona pomóc zrozumieć, że warto przyglądać się miejscom dotąd pomijanym. „Dziś to wieś jest przestrzenią prawdziwego eksperymentu, miejscem narodzin najbardziej innowacyjnych koncepcji” - mówi Rem Koolhaas, dodając zarazem, że na wystawie w Guggehneim Museum zadaje setki pytań, ale na żadne nie daje odpowiedzi.

 

Źródło: guggenheim.org/exhibition/countryside


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wydarzenie Architektoniczne, Architektura Zagraniczna, Hot

Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego
Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego

27 maja 2024 roku Miasto Bielsko-Biała i bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrz ...

Filiżanki na rynku w Ćmielowie
Filiżanki na rynku w Ćmielowie

Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera