Nietypowa wystawa architektoniczna - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rem Koolhaas: przyszłość jest na wsi

 

Czas czytania: ~2 min


Chyba tylko Rem Koolhaas mógłby ustawić przed wejściem do Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku ogromny, nowoczesny traktor, a widoczne z ulicy pomieszczenie wystawowe na parterze budynku zamienić w farmę pomidorów. Tak właśnie anonsowana jest trwająca właśnie w nowojorskim muzeum wystawa pt. „Countryside, The Future”.

 

Rem Koolhaas i jego wystawa

Nietypowa wystawa architektoniczna

Pomysłodawcami i głównymi kuratorami wystawy są jeden z ważniejszych współczesnych architektów i teoretyków architektury, Rem Koolhaas oraz Samir Bantal, szef AMO, think tanku  działającego w ramach prowadzonej przez Koolhaasa pracowni Office for Metropolitan Architecture OMA. Wystawa jest jednak dziełem dziesiątków osób, ponieważ powstała we współpracy z wieloma ośrodkami naukowymi i uczelniami z całego świata, w oparciu i badania zastępów naukowców, riserczerów, zbierających dane ankieterów.

Rem Koolhaas i jego wystawa

Zebrany i opracowany przez autorów wystawy materiał dotyczący rozlicznych aspektów funkcjonowania wsi został przedstawiony w wykorzystaniem bryły architektonicznej zaprojektowanego przez Franka Lloyda Wrighta muzeum. Jak mówią twórcy wystawy, budynek jest w tym wypadku kluczowym elementem ekspozycji, bo jego forma architektoniczna – otwarte, spiralne rampy umożliwiły uporządkowanie i klarowne pokazanie wszystkich zebranych materiałów, danych, eksponatów, innymi słowy architektura bardzo pomogła w wykreowaniu spójnej narracji wystawy.

Rem Koolhaas i jego wystawa

Wieś nie była do tej pory polem badań architektów, zjawiska ją kształtujące zajmowały ekspertów z innych dziedzin. Tymczasem – jak twierdzi Rem Koolhaas – to właśnie na wsi rodzi się obecnie nasza przyszłość. Holenderski architekt zauważa, że już w nieodległej przyszłość zaledwie 20 procent ludzkości będzie mieszkało na wsi. „To bardzo niebezpieczne zjawisko”, mówi Koolhaas i kieruje naszą uwagę w miejsca niedostrzegane, a kluczowe dla naszego przetrwania, na tereny rolnicze.

Rem Koolhaas i jego wystawa

Gdzie znany architekt widzi przyszłość świata

Wystawa „Countryside, The Future” porusza kwestie środowiskowe, polityczne i społeczno-ekonomiczne, bo one wszystkie występują na wsi i stają się coraz ważniejsze dla kształtu przyszłości świata. Przedstawiciele Guggenheim Museum zauważają, że Rem Koolhass ma nadludzką zdolność dostrzegania zjawisk ważnych dla przyszłości świata, a jeszcze niewidocznych dla innych. W tym tkwi kolejna wartość niezwykle nasyconej wiedzą wystawy – ma ona pomóc zrozumieć, że warto przyglądać się miejscom dotąd pomijanym. „Dziś to wieś jest przestrzenią prawdziwego eksperymentu, miejscem narodzin najbardziej innowacyjnych koncepcji” - mówi Rem Koolhaas, dodając zarazem, że na wystawie w Guggehneim Museum zadaje setki pytań, ale na żadne nie daje odpowiedzi.

 

Źródło: guggenheim.org/exhibition/countryside


Podepnij swój artykuł

tagi

Wydarzenie Architektoniczne, Architektura Zagraniczna, Hot

Drewniany dom dla potrzebujących
Drewniany dom dla potrzebujących

Środowiskowy Dom Samopomocy stanie przy ulicy Izabelli na warszawskim Żoliborzu. Obiekt, za powstani ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera