Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Fasada Roku 2020 – znamy decyzję jury

 

Czas czytania: ~4 min


Jury organizowanego od czternastu lat konkursu Fasada Roku w 2020 roku otrzymało do oceny 275 realizacji architektonicznych, na elewacjach których zastosowano produkty firmy Baumit, organizatora konkursu. Warto dodać, że była to rekordowa liczba zgłoszeń – co świadczy o tym, że konkurs zyskuje na znaczeniu i popularności.

 

Poznaj wyniki konkursu architektonicznego

W konkursie Fasada Roku swoje nagrody w pięciu kategoriach tematycznych przyznaje jury, ale swoich ulubieńców wybierają również internauci. Decyzję tych drugich poznaliśmy kilka tygodni temu, teraz nadszedł czas na obejrzenie tych brył architektonicznych, które za najlepsze uznali zasiadający w jury eksperci.

 

W kategorii „Budynek jednorodzinny nowy” za najlepszy uznano dom Barka Cieślika, zbudowany w położonej 10 km od Częstochowy miejscowości Biała. Autorem tego projektu architektonicznego jest Daniel Cieślik, właściciel pracowni FW Anta Studio Architektoniczne. Ten obiekt architektoniczny otrzymał nagrodę główną za bardzo dobre wpisanie się bryły budynku w istniejące otoczenie (naturę). Jury doceniło ciekawą formę, uzyskaną przez zastosowanie różnych materiałów oraz interesujące ukształtowanie dachów i ścian, zwracając przy tym uwagę, że pomimo prostych kształtów budynek tworzy przyjazną atmosferę do zamieszkania.

Fasada Roku 2020

Nagroda dom jednorodzinny: Barka Cieślika

Fasada Roku 2020

Nagroda dom jednorodzinny: Barka Cieślika

W tej samej kategorii przyznano także wyróżnienia. Jedno otrzymał projekt architektoniczny domu jednorodzinnego JAK House w Kwirynowie (woj. mazowieckie), za którym stoją biuro projektowe Beczak/Beczak/Architekci; drugie wyróżnienie trafiło do miejscowości Wola Kopcowa koło Kielc, gdzie powstał Dom Kopcówki spod kreski MFA Biuro Architektoniczne Architekt Włodzimierz Tracz.

Fasada Roku 2020

Wyróżnienie dom jednorodzinny: JAK House

Fasada Roku 2020

Wyróżnienie dom jednorodzinny: Dom Kopcówki

Wśród budynków wielorodzinnych nowych jury za najlepszy uznało kameralny kompleks mieszkaniowy Nowe Kolibki autorstwa Roark Studio, którego inwestorem i zarazem wykonawcą jest Invest Komfort S.A. Projekt otrzymał nagrodę główną za umiejętne wpisanie się budynku w otaczający krajobraz oraz ciekawe zestawienie wykorzystanych materiałów, a także za umiejętne wykorzystanie otaczającej budynki zieleni i odpowiednie gabaryty brył budynków.

Fasada Roku 2020

Nagroda budynek wielorodzinny: Nowe Kolibki

Fasada Roku 2020

Nagroda budynek wielorodzinny: Nowe Kolibki

Jedno z dwóch wyróżnień jury przyznało realizacji architektonicznej Rezydencja Chwaliszewo w Poznaniu, za którą stała pracownia CDF Architekci. Drugie przyznano budynkowi TBS Nowe Żerniki przy ul. Tadeusza Brzozy we Wrocławiu. To projekt architektoniczny pracowni Major Architekci.

Fasada Roku 2020

Wyróżnienie budynek wielorodzinny: Rezydencja Chwaliszewo

Fasada Roku 2020

Wyróżnienie budynek wielorodzinny: TBS Nowe Żerniki T. Brzozy

Zobacz najlepsze bryły roku

Kategoria „Budynek po termomodernizacji” w 2020 roku składa się z nagrody i jednego wyróżnienia. Laur otrzymała termomodernizacja przedwojennego, modernistycznego budynku mieszkalnego przy ul. Ks. Popiełuszki 29 w Stalowej Woli. Remont na zlecenie Miejskiego Zakładu Budynków zrealizowała firma Nowax Mateusz Nowak według projektu przygotowanego przez Pracownię Projektową Inwestplan Marek Perlich. Nagrodę wręczono za zachowanie pierwotnego charakteru i proporcji bryły budynku oraz stonowaną kolorystykę.

Fasada Roku 2020

Nagroda budynki po termomodernizacji: Stalowa Wola

Fasada Roku 2020

Nagroda budynki po termomodernizacji: Stalowa Wola

Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła pieczołowicie przeprowadzona termomodernizacja budynku KSN Sanel w Krakowie projektu Biura Architektonicznego Piotr Kosydar i realizacji firm Teem-Bud Sp.z o.o. oraz Pyrz-Bud Adrian Pyrz.

Fasada Roku 2020

Wyróżnienie budynki po termomodernizacji: KSN Sanel w Krakowie

W gronie nowych budynków niemieszkalnych jury najwyżej oceniło realizację architektoniczną pracowni 22Architekci Sp. z o.o., czyli Akademik Student Depot w Gdańsku. Obiekt został uhonorowany za utrzymanie elewacji budynku w reżimie teksturowym i kolorystycznym oraz umiejętne zastosowanie materiałów Baumit, jak również za prostą bryłę pasującą do funkcji obiektu oraz jego otoczenia. Pawilon handlowo-usługowy przy ul. Grunwaldzkiej w Lesznie zasłużył natomiast na wyróżnienie w tej kategorii. To dzieło biura architektoniczne go Filar Projekt Mariusz Michalski.

Fasada Roku 2020

Nagroda budynki niemieszkalne: Akademik Student Depot Gdańsk

Fasada Roku 2020

Nagroda budynki niemieszkalne: Akademik Student Depot Gdańsk

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał także Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu. Tu projekt architektoniczny na zlecenie spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne opracowało 4105.Eu Biuro Architektoniczne Simon Gregson.

Fasada Roku 2020

Wyróżnienie budynki niemieszkalne: Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu

W kategorii „Budynek zabytkowy po renowacji” najlepsza okazała się renowacja  Kamienicy Pod Aniołem, znajdującej się w Kożuchowie przy ul. Traugutta 11. Zyskała ona drugie życie dzięki pracom renowacyjnym zrealizowanym przez Mazbud Łukasz Mazur zgodnie z projektem, który opracowała Pracownia Projektowa Renowacja Dorota Krupka. Jury nagrodziło wielką staranność, z jaką odtworzono detale architektoniczne oraz harmonię wszystkich elementów fasady, akcentując przy tym perfekcyjne wykonawstwo, przeprowadzone z wyjątkową dbałością o niezwykłą sztukaterię budynku.

Fasada Roku 2020

Nagroda budynki zabytkowe po renowacji: Kamienica Pod Aniołem

Fasada Roku 2020

Nagroda budynki zabytkowe po renowacji: Kamienica Pod Aniołem

Wyróżnienie w tej kategorii przyznano za renowację kamienicy przy ul. Wielopole 15 w Krakowie. Projekt architektoniczny na zlecenie Kamienice Czynszowe Sp. z o.o. opracowało Arch-Icon Studio Architektury. W tym samym gronie wyróżniono także pochodzący z lat 20. Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Michała Archanioła w Lublinie. Za wykonanie prac renowacyjnych odpowiedzialna była firma GIPSTYNK Bogusław Telecki.

Fasada Roku 2020

Wyróżnienie budynki zabytkowe po renowacji: Wielopole 15

Fasada Roku 2020

Wyróżnienie budynki zabytkowe po renowacji: Kościół Św. Michała Archanioła

Realizacje, które w konkursie Fasada Roku 2020 zajęły pierwsze miejsce w każdej z kategorii będą reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Wraz z uczestnikami z innych krajów, w których swoje przedstawicielstwo ma firma Baumit, będą rywalizować w ramach Baumit Life Challenge 2022 o tytuł Europejskiej Fasady Roku.

 

Źródło: baumit.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera