Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt domu wśród skał

 

Czas czytania: ~2 min


Jura Krakowsko-Częstochowska – to jeden z piękniejszych regionów Polski, w którym malownicze ukształtowanie terenu łączy się z jego ciekawą budową geologiczną, i gdzie lasy sąsiadują z widocznymi na powierzchni nagimi skałami.

 

Projekt domu od Toprojekt
Projekt domu od Toprojekt

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego

Projekt architektoniczny biura Toprojekt powstał dla działki położonej przy malowniczym jarze, w którym spod wapiennego lessu dostrzec można nagie skały. Nic dziwnego, że to właśnie krajobraz stał się punktem odniesienia dla koncepcji bryły. Pracownia Toprojekt już nie raz udowodniła, że potrafi stworzyć ciekawy, nowoczesny budynek szanujący otoczenie. Tak było w przypadku przedszkola w Żorach czy Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Projekt domu od Toprojekt

Szukając sposobu na jak najlepsze wpisanie budynku w unikatowy krajobraz, wzorowaliśmy się na jego znaku charakterystycznym – wapiennych skałach odsłaniających się spod lessu. Stosunkowo niewielka wysokość tych uskoków i łagodne ukształtowanie terenu sprawiają, że skały zazwyczaj pokryte są warstwą gleby z roślinnością. Stąd prosta droga do pokrycia ścian wapieniem i zastosowania dachu zielonego” - tłumaczą rozwój swojej koncepcji architekci.

Projekt domu od Toprojekt

Autorzy projektu architektonicznego opracowali prostą, a zarazem oryginalną bryłę budynku o nieregularnym kształcie, zróżnicowanej wysokości i jednospadowym dachu. Tym, co nadaje charakter budowli ma być sposób wykończenia jego elewacji. W regionie, w którym wapienne kamienie od wieków wyorywane są z pól uprawnych, w którym muruje się z nich przegrody między polami, ściany domów i ogrodzeń, architekci sięgają po tę właśnie tradycję. „Za powrotem do jego zastosowania oprócz niewątpliwych walorów estetycznych i konotacji kulturowych przemawia także zasada zrównoważonego rozwoju, preferująca zastosowanie w budownictwie materiałów lokalnie pozyskiwanych” - dodają projektanci.

Projekt domu od Toprojekt

Oryginalny pomysł na elewacje

Wg koncepcji architektów elewacje domu mają zostać pokryte okładziną z kamieni wapiennych, murowaną na głęboką fugę tak, aby zaprawa była prawie niewidoczna. Chodzi o to, by upodobnić strukturę ścian do murków, budowanych tradycyjnie w tym regionie na polach. „W miarę upływu lat miękki kamień zacznie się delikatnie wypłukiwać i przerastać mchem oraz drobnymi roślinami co spowoduje coraz silniejsze scalanie się ścian z podłożem” - mówią architekci, którzy tę efektowną bryłę pokryli także zielonym dachem. Starzejący się dom ma się stapiać z krajobrazem, stawać jego częścią.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu domu

Dom z wapienia - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Biskupice

Inwestor: prywatny

Projekt architektoniczny: Toprojekt, zespół: arch. Marek Wawrzyniak, arch. Karol Wawrzyniak, arch. Alina Kudla, arch. Katarzyna Mazurek, arch. Pushkraj Tambdey

Powierzchnia: 350.10m2

Projekt: 2018

Źródło: toprojekt.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Elewacja, Projekt Domu, Dom Jednorodzinny, Bryła Domu, Projekt Architektoniczny, Hot

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera