Absolwentki Politechniki Rzeszowskiej nagrodzone w konkursie "Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia" - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia - nagroda dla absolwentek Politechniki Rzeszowskiej

 

Czas czytania: ~2 min


Dwie absolwentki kierunku architektura Politechniki Rzeszowskiej zostały nagrodzone w konkursie "Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia", który miał na celu wyłonienie najlepszych prac dyplomowych omawiających w sposób twórczy i inspirujący procesy społeczno-gospodarcze województwa podkarpackiego, współczesne idee w zakresie zarządzania dziedzictwem i kulturą, jego potencjał rozwojowy.

 

Aneta Czekaj otrzymała nagrodę za projekt dyplomowy "Architektura zachowań: praca. Ośrodek działalności twórczej". Według dr. inż. arch. Cezarego Szpytmy praca dyplomowa skupiona była na poszukiwaniu nowej funkcji uzupełniającej ofertę miejską Rzeszowa. Dyplomantka zaprojektowała przestrzeń o charakterze mikroświata, stanowiącą połączenie pracowni artystycznych z przestrzenią wystawienniczą i miejscem edukacji artystycznej. "Projekt mojej dyplomantki odbieram jako jej dojrzałą wypowiedź na temat codziennych trudności wykonywania zawodów artystycznych w Polsce oraz niezwykłej roli, jaką sztuka ma do odegrania w tworzeniu współczesnej kultury" – podkreśla promotor wyróżnionej pracy.

Urszula Król nagrodę za projekt dyplomowy "Przestrzeń inkluzywna. Projekt osiedla integracyjnego dla osób starszych". Projekt dyplomowy jest próbą ujęcia problemu starzenia się społeczeństwa i potrzeby zmian w zakresie systemowej opieki nad osobami starszymi. Promotor pracy dr inż. arch. Cezary Szpytma zwraca uwagę, że "Punktem wyjścia była dogłębna analiza faktycznych potrzeb seniorów i problemów związanych z ich funkcjonowaniem. W związku z tym dyplomantka odbyła liczne wizyty studyjne, przeprowadziła wiele rozmów z pensjonariuszami i pracownikami istniejących placówek opiekuńczych. Dyplomantka zaprojektowała osiedle dla osób starszych wciąż mogących funkcjonować samodzielnie, ale jednak potrzebujących wsparcia. Podstawą projektu jest odpowiedni układ przestrzenny osiedla mający za zadanie stymulować codzienną aktywność i integrację jego mieszkańców. Zaproponowana architektura przez swój kształt i przemyślany program funkcjonalny ma szansę być społecznie inkluzywna".

Promotorem obydwu prac był dr inż. arch. Cezary Szpytma z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.

 

Źródło: Politechnika Rzeszowska


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla
Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla

W pierwszej połowie listopada 2021 roku miała miejsce konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow (COP26). ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera