Niebanalny pawilon osiedlowy - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niebanalny pawilon osiedlowy

 

Czas czytania: ~2 min


Pawilon „Piątka” w Lesznie – to projekt architektoniczny pracowni Filar Projekt Mariusz Michalski. Budowla powstała w miejscu rozebranego w 2017 roku osiedlowego pawilonu. Nowy właściciel zdecydował się na utrzymanie funkcji obiektu, jednak w zupełnie nowej formie.

 

Pawilon osiedlowy z cegły w Lesznie

Nowa forma osiedlowego pawilonu z Leszna

 

Na konkurs Fasada Roku, w którym nagradzane są najciekawsze obiekty architektoniczne na elewacjach których zastosowano produkty firmy Baumit, organizatora konkursu, w 2020 roku nadesłano rekordową liczbę zgłoszeń. Spośród 275 realizacji architektonicznych jury wybrało laureatów nagród i wyróżnień w pięciu kategoriach tematycznych . Wyróżnienie w kategorii „nowych budynków niemieszkalnych” zdobył właśnie pawilon w Lesznie.

 

Jurorzy konkursu Fasada Roku 2020 uznali, że warto go docenić m.in. za ciekawą tektonikę. Rzeczywiście, nietrudno ją docenić, szczególnie jeśli porównać obecną formę z tą, która stała w ty miejscu jeszcze kilka lat temu. Przez lata pawilon „Piątka” miał formę prostopadłościanu o elewacjach z białych i niebieskich tafli z tworzywa, bryłę typową dla architektury lat 70., wznoszoną z prefabrykatów tzw. „typu Lipsk”. Choć budynek długo służył mieszkańcom jako siedziba sklepów i punktów usługowych, od kilku lat podupadał i stawał się zaniedbany. Wtedy Leszczyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa zdecydowała się budynek sprzedać prywatnemu inwestorowi, który stary obiekt zburzył, w jego miejsce stawiając nowy.

Pawilon osiedlowy z cegły w Lesznie

Dynamiczna forma nowego pawilonu

 

Biuro architektoniczne Filar Projekt Mariusz Michalski zaproponowało dla pawilonu dość dynamiczną, czterokondygnacyjną strukturę, której poszczególne pietra sprawiają wrażenie poprzesuwanych względem siebie, ukośnie wysuniętych poza obrys budowli. Pawilon zyskał podziemny parking oraz powierzchnie biurowe, parte budynku zajął duży sieciowy sklep spożywczy. Tym, co poza kształtem, wyróżnia ten obiekt jest jego fasada wykonana z cegły. 

 

 

Pawilon handlowo-usługowy „Piątka”
lokalizacja: Leszno, ul. Grunwaldzka 1A

Inwestor: Adam Goliński

Projekt architektoniczny: Filar Projekt Mariusz Michalski

Wykonawca: Real Leszno
Projekt: 2019

Realizacja: 2020

Źródło: https://baumit.pl/fasadaroku


Podepnij swój artykuł

tagi

Kolorowe domki dla bezdomnych
Kolorowe domki dla bezdomnych

Pracownia Lehrer Architects od jakiegoś czasu tworzy kolorowe projekty dla bezdomnych. Na niemożliwy ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera