Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stylowy kandydat do Miesa z Francji

 

Czas czytania: ~2 min


W 2021 roku kolejny raz zostaną ogłoszone wyniki konkursu o Mies van der Rohe Award - najcenniejszą nagrodę architektoniczną na naszym kontynencie. Przyznawana jest ona co dwa lata. Do rywalizacji budowle można zgłaszać na różne sposoby; we Francji właśnie prezentowana jest oficjalna lista kandydatów. Jeden z nich to wzniesiony w Lille wielofunkcyjny obiekt, w którym mieści się siedziba Chambre de Métiers et de l’Artisanat, czyli regionalnej Izby Rzemieślniczej

 

Siedziba Chambre de Métiers et de l’Artisanat, czyli regionalnej Izby Rzemieślniczej w Lille

Lista francuskich kandydatów do  nagrody Miesa van der Rohe

 

W 2021 roku z Francji do konkursu o Mies van der Rohe Award wystartuje 75 realizacji architektonicznych – niedawno ogłoszono ich listę. Wśród nich znalazła się bryła spod kreski pracowni KAAN Architecten (zrealizowana we współpracy z biurem PRANLAS-DESCOURS architect & associates).

 

Kandydujący do Mies van der Rohe Award gmach - to wzniesiony w Lille wielofunkcyjny obiekt, w którym mieści się siedziba Chambre de Métiers et de l’Artisanat, czyli regionalnej Izby Rzemieślniczej, a także szkoła, prowadząca rozmaite kursy rzemieślnicze. Do tej pory rozrzucone po mieście zyskały własny obiekt, wygodny i nowoczesny.

 

Siedziba Chambre de Métiers et de l’Artisanat stanęła w okolicy zdominowanej przez mało atrakcyjną i intensywnie użytkowaną infrastrukturę drogową, ale zarazem w sąsiedztwie terenów zielonych. Aby scalić te dwie przestrzenie, a zarazem nie wprowadzać motywów nad nimi dominujących autorzy projektu architektonicznego, KAAN Architecten i PRANLAS-DESCOURS architect, sięgnęli po formy stonowane i proste.

 

Rozległy i płaski budynek został założony na planie kwadratu i za pomocą lekko pochyłej platformy wyniesiony ponad poziom gruntu. Platforma najwyższa jest od strony szos i parkingów, przez co separuje gmach od hałasu, obniża się natomiast od strony parku i terenów zielonych – budowlę otwarto w stronę drzew.

Siedziba Chambre de Métiers et de l’Artisanat, czyli regionalnej Izby Rzemieślniczej w Lille

Prosta, horyzontalna forma

 

Główny korpus obiektu ma lekko cofnięty parter oraz przeszkloną kondygnację. Rozległy gmach rozlokowany jest wokół sześciu dziedzińców, które stanowią przestrzenie publiczne dla użytkowników, ale i wyznaczają kolejne strefy funkcji, ułatwiają komunikację i zorientowanie się, w której części obiektu mieszczą się poszczególne instytucje mające tu swoje siedziby. Cała budowla otrzymała jasne, proste elewacje, które za sprawą dużych przeszkleń dostarczają wnętrzom wiele światła. Powściągliwość formalna, jaką daje się dostrzec w tej realizacji zapewniała jej elegancki i stonowany charakter, dobrze pasujący do specyficznego otoczenia.

 

Zdjęcia: Fernando Guerra | FG+SG, Sebastian van Damme, Antoine Guilhem Ducléon


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

Dom na Kujawach z widokiem na jezioro
Dom na Kujawach z widokiem na jezioro

W sercu Kujawsko-Pomorskiego, nad brzegiem malowniczego jeziora, wznosi się wyjątkowy dom, który sta ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera