Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Energoefektywne przedszkole - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Gmina Michałowice we współpracy z Oddziałem Warszawskim SARP rozstrzygnęła niedawno konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji energoefektywnego przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu w Michałowicach, w rejonie ulic Szkolnej i Raszyńskiej. Jury konkursu szczególną uwagę zwracało na zaproponowane w zgłoszonych projektach rozwiązania przestrzenne i funkcjonalne oraz relacje z otaczającymi terenami. Niezależnej ocenie poddano rozwiązania proekologiczne i energooszczędne budynku, bo te były w przypadku tego konkursu szczególnie ważne.

 

Architektura ekologiczna

Nieco ponad rok temu władze tej samej gminy rozstrzygnęły konkurs na kampus edukacyjny; energoefektywne przedszkole będzie kolejną placówką edukacyjną w gminie, którą cechować będzie zapewne dobry projekt architektoniczny. Na konkurs dotyczący energoefektywnego przedszkola w Michałowicach nadesłano 56 projektów, z których pod ocenę jury trafiły 52. Sąd uznał jednogłośnie, że ze względu na wyrównany poziom prac oraz ze względu na, mimo wszystko występujące w pracach błędy, które jednak nie skutkują zdyskwalifikowaniem prac i mogą zostać poprawione w dalszych etapach projektowania bez strat dla przedstawionych rozwiązań architektonicznych i funkcjonalnych nie przyznano w tym konkursie architektonicznym pierwszej nagrody. Przyznano natomiast dwie nagrody w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie negocjacji bez ogłoszenia, a co za tym idzie dwie równorzędne drugie nagrody pieniężne oraz jedną nagrodę trzecią, a także dwa wyróżnienia honorowe i jedno specjalne (za rozwiązania neutralne klimatycznie).

 

Dwie drugie nagrody równorzędne trafiły do pracowni  2pm Piotr Musiałowski (Michał Adamczyk, Szymon Chwazik, Piotr Musiałowski, Karol Perkowski) oraz do zespołu w składzie: Alicja Rudowska, Pamela Krzyszczak, Martyna Dryś. Projekt architektoniczny pracowni 2pm Piotr Musiałowski doceniono m.in. za oszczędność środków wyrazu, uniwersalną prostotę i przejrzystość idei, za trafną lokalizację obiektu na działce, ciekawy i różnorodny program rekreacyjny, a także za szereg rozwiązań mających wpływ na efektywność energetyczną. Projekt architektoniczny zespołu architektek: Alicja Rudowska, Pamela Krzyszczak, Martyna Dryś otrzymał nagrodę m.in. za „delikatną, lekką i nienarzucającą się architekturę, która bardzo trafnie wpisuje się w kontekst lokalizacji”, za różnorodny program rekreacyjno-edukacyjny, za zastosowanie konstrukcji drewniane czy też za takie zlokalizowanie obiektu, które nie będzie wymagało wycięcia ani jednego drzewa.

 

Projekt architektoniczny przedszkola od 2pm Piotr Musiałowski

 

Projekt architektoniczny przedszkola: Alicja Rudowska, Pamela Krzyszczak, Martyna Dryś

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego na energoefektywne przedszkole

Trzecią nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt przedszkola w Michałowicach otrzymała warszawska pracownia WXCA (zespół w składzie: Szczepan Wroński, Michał Starzyński, Edyta Filipczak). „Praca odznacza się ciekawym wyrazem architektonicznym i szczególnymi wartościami z zakresu projektowania zrównoważonego. Kształt budynku został przełamany, tworząc kompozycję dwóch brył, przykrytych płaszczyznami pogrążonych dachów. Decyzja o przełamaniu bryły oraz zorientowaniu skrzydła, mieszczącego sale dla dzieci bezpośrednio na południe, wpłynęła pozytywnie na ekspresję bryły budynku, jednocześnie utrudniając zaprojektowanie czytelnego układu komunikacji pionowej” - zapisano w werdykcie jury.

W konkursie wyróżniono projekty architektoniczne następujących zespołów: Jacek Gorczyca, Jakub Wójtowicz, Filip Zieliński; Michał Bamberski, Tomasz Sęczek; M.O.C. Architekci; JASTAA; Patrycja Okuljar Architektur, Małgorzata Zmysłowska M-ost.

 

Źródło: konkurs-przedszkole-michalowice.sarp.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Ekologia, Hot

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami
Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” orga ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera