Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Energoefektywne przedszkole - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Gmina Michałowice we współpracy z Oddziałem Warszawskim SARP rozstrzygnęła niedawno konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji energoefektywnego przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu w Michałowicach, w rejonie ulic Szkolnej i Raszyńskiej. Jury konkursu szczególną uwagę zwracało na zaproponowane w zgłoszonych projektach rozwiązania przestrzenne i funkcjonalne oraz relacje z otaczającymi terenami. Niezależnej ocenie poddano rozwiązania proekologiczne i energooszczędne budynku, bo te były w przypadku tego konkursu szczególnie ważne.

 

Architektura ekologiczna

Nieco ponad rok temu władze tej samej gminy rozstrzygnęły konkurs na kampus edukacyjny; energoefektywne przedszkole będzie kolejną placówką edukacyjną w gminie, którą cechować będzie zapewne dobry projekt architektoniczny. Na konkurs dotyczący energoefektywnego przedszkola w Michałowicach nadesłano 56 projektów, z których pod ocenę jury trafiły 52. Sąd uznał jednogłośnie, że ze względu na wyrównany poziom prac oraz ze względu na, mimo wszystko występujące w pracach błędy, które jednak nie skutkują zdyskwalifikowaniem prac i mogą zostać poprawione w dalszych etapach projektowania bez strat dla przedstawionych rozwiązań architektonicznych i funkcjonalnych nie przyznano w tym konkursie architektonicznym pierwszej nagrody. Przyznano natomiast dwie nagrody w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie negocjacji bez ogłoszenia, a co za tym idzie dwie równorzędne drugie nagrody pieniężne oraz jedną nagrodę trzecią, a także dwa wyróżnienia honorowe i jedno specjalne (za rozwiązania neutralne klimatycznie).

 

Dwie drugie nagrody równorzędne trafiły do pracowni  2pm Piotr Musiałowski (Michał Adamczyk, Szymon Chwazik, Piotr Musiałowski, Karol Perkowski) oraz do zespołu w składzie: Alicja Rudowska, Pamela Krzyszczak, Martyna Dryś. Projekt architektoniczny pracowni 2pm Piotr Musiałowski doceniono m.in. za oszczędność środków wyrazu, uniwersalną prostotę i przejrzystość idei, za trafną lokalizację obiektu na działce, ciekawy i różnorodny program rekreacyjny, a także za szereg rozwiązań mających wpływ na efektywność energetyczną. Projekt architektoniczny zespołu architektek: Alicja Rudowska, Pamela Krzyszczak, Martyna Dryś otrzymał nagrodę m.in. za „delikatną, lekką i nienarzucającą się architekturę, która bardzo trafnie wpisuje się w kontekst lokalizacji”, za różnorodny program rekreacyjno-edukacyjny, za zastosowanie konstrukcji drewniane czy też za takie zlokalizowanie obiektu, które nie będzie wymagało wycięcia ani jednego drzewa.

 

Projekt architektoniczny przedszkola od 2pm Piotr Musiałowski

 

Projekt architektoniczny przedszkola: Alicja Rudowska, Pamela Krzyszczak, Martyna Dryś

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego na energoefektywne przedszkole

Trzecią nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt przedszkola w Michałowicach otrzymała warszawska pracownia WXCA (zespół w składzie: Szczepan Wroński, Michał Starzyński, Edyta Filipczak). „Praca odznacza się ciekawym wyrazem architektonicznym i szczególnymi wartościami z zakresu projektowania zrównoważonego. Kształt budynku został przełamany, tworząc kompozycję dwóch brył, przykrytych płaszczyznami pogrążonych dachów. Decyzja o przełamaniu bryły oraz zorientowaniu skrzydła, mieszczącego sale dla dzieci bezpośrednio na południe, wpłynęła pozytywnie na ekspresję bryły budynku, jednocześnie utrudniając zaprojektowanie czytelnego układu komunikacji pionowej” - zapisano w werdykcie jury.

W konkursie wyróżniono projekty architektoniczne następujących zespołów: Jacek Gorczyca, Jakub Wójtowicz, Filip Zieliński; Michał Bamberski, Tomasz Sęczek; M.O.C. Architekci; JASTAA; Patrycja Okuljar Architektur, Małgorzata Zmysłowska M-ost.

 

Źródło: konkurs-przedszkole-michalowice.sarp.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Ekologia, Hot

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera