Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Masteplanet – Bjarke Ingels i jego plan dla planety

 

Czas czytania: ~3 min


Coraz trudniej obronić tezę, jakoby ocieplenie klimatu i wszystkie dramatycznego tego konsekwencje były procesem naturalnym. Jest jasne, że wyniszczyliśmy naszą planetę i to naprawdę ostatnia chwila, by zacząć przeciwdziałać zmianom, wyniszczającym środowisko naturalne. Swoją koncepcję ratunku dla naszej ginącej planety ogłosił niedawno Bjarke Ingels

 

Architektoniczna wizja przyszłości wg Bjarke Ingelsa

Bjarke Ingels

Architektoniczna wizja przyszłości wg Bjarke Ingelsa

Bjarke Ingels, założyciel duńskiej pracowni BIG i architektoniczny gwiazdor w październiku 2020 roku udzielił wywiadu magazynowi „Time”, w którym opowiedział o swojej wizjonerskiej koncepcji na temat ratowania Ziemi. Swój plan nazwał Masterplanet, bo aby zadziałał, musi objąć cały glob jednocześnie.

 

Bjarke Ingels bywa krytykowany za nadmierne gwiazdorstwo, nie da się jednak nie zauważyć, że to jeden z niewielu architektów na świecie, który od lat konsekwentnie mówi o konieczności zmian, o zagrożeniach płynących z ocieplenia klimatu i który od lat szuka pomysłów na to, jak im przeciwdziałać.

Architektoniczna wizja przyszłości wg Bjarke Ingelsa

Towarowa 22, Warszawa, proj. BIG

Masterplanet – wizja Bjarke Ingelsa „przeprojektowania” Ziemi swoją nazwę wywodzi z „masterplanu”,  koncepcji urbanistycznej, którą szkicuje się dla większych terenów, na których planowane są zmiany w zabudowie. Dlaczego projektując osiedle tworzymy najpierw masterplan, a nie projektujemy go, gdy mowa o działaniu w skali całej planety? - pyta Ingels i apeluje o ogólnoświatową współpracę.

 

Dzięki globalnej kooperacji ludność Ziemi będzie mogła wzrosnąć nawet do 10 miliardów i – mimo głosów o przeludnieniu naszej planety – nadal żyć wygodnie i bezpiecznie. Potrzebne są jednak wspólne działania. Jednym z nich jest rewolucja w energetyce: Ingels głosi, że niezbędna jest nam wspólna, ogólnoświatowa sieć, którą da się dzielić wytworzoną z odnawialnych źródeł energię. Bez strat i bez nierówności, bez problemów, związanych z dostępem do odnawialnych źródeł (jako podstawową metodę produkcji ekologicznej energii Duńczyk widzi panele słoneczne).

Architektoniczna wizja przyszłości wg Bjarke Ingelsa

Osiedle Dortheavej Residence, proj. BIG

Jaka będzie przyszłość architektury?

Podobnych wspólnotowych działań architekt domaga się innych kluczowych sektorach szkodzących planecie, jak gospodarka odpadami, transport, produkcja żywności, przemysł i w rozwijaniu tych, które mogą nam pomóc: przywróceniu bioróżnorodności, zrównoważonemu rozwojowi, dbaniu o źródła czystej wody itp. Jak dotąd każdy kraj radzi sobie z tymi sprawami sam (nierzadko „zrzucając” problem do innych krajów, np. bogate kraje wywożą swoje śmieci do krajów biedniejszych – w ten sposób jednak globalny problem nie znika).

Architektoniczna wizja przyszłości wg Bjarke Ingelsa

CopenHill, proj. BIG

Pandemia pokazała, że umiemy rozwijając ponadnarodową współpracę – nie mogę zrozumieć, dlaczego nie myślimy w ten sposób o globalnym problemie, jakim jest katastrofa klimatyczna” - mówi Ingels. I tłumaczy: „Musimy skończyć z myśleniem lokalnym, tak samo przestać widzieć architekturę z perspektywy jednego budynku, jak problemy klimatyczne z perspektywy jednego regionu czy kraju”. I przy okazji apeluje o wielką debatę: krytykujcie mnie, ale szukajmy nadal wspólnych rozwiązań – mówi duński architekt. Czy jego plan jest dobry? Czy uda się stworzyć taką globalną kooperację?

 

Źródło: time.com/collection/great-reset/5900743/bjarke-ingels-climate-change-architecture/

Zdjęcia: Wikimedia.org, big.dk, copenhill.dk


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura Zagraniczna

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera