Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wallpaper Design Awards 2021: dom dla słoni i ludzi

 

Czas czytania: ~2 min


Jednym z laureatów Wallpaper Design Awards 2021 została realizacja architektoniczna pracowni Bangkok Project Studio, której szefem jest Boonserm Premthada. Budynek, który powstał w Tajlandii, nosi nazwę Elephant Museum – Elephant World i powstał zarówno dla słoni, jak dla ludzi.

 

Elephant Museum – Elephant World

Laureat konkursu architektonicznego organizowanego przez Wallpaper

Realizacja architektoniczna pracowni  Bangkok Project Studio powstała z myślą o ludzie Kui, tajskiej grupie etnicznej, które od pradawnych czasów zamieszkiwała te rejony kraju. Niestety w wyniku urbanizacji, zmian klimatycznych, napływu turystów i szeregu innych negatywnych zmian cywilizacyjnych społeczność straciła swoją liczebność, utraciła część terenu, a co za tym idzie zaczęła podupadać jej kultura i tradycja.

Elephant Museum – Elephant World

Elephant Museum – Elephant World, nagrodzony właśnie przez magazyn Wallpaper projekt architektoniczny pracowni  Bangkok Project Studio powstał po to, by ochronić zanikającą kulturę ludu Kui. A że lud ów od najdawniejszych czasów żył w symbiozie ze słoniami, traktując te zwierzęta jak członków rodziny, budowla uwzględniła potrzeby zarówno ludzi, jak i słoni.

Elephant Museum – Elephant World

Dom z cegły dla słoni i ludzi

Bryła architektoniczna tego niezwykłego obiektu składa się z trzech głównych części. To wieża obserwacyjna, muzeum oraz przestrzeń, którą architekt nazwał „dziedzińcem kultury”, nakryta falującym dachem, która służyć może do nabożeństw, spotkań, wydarzeń plenerowych.

Elephant Museum – Elephant World

Postawiona w rogu działki wieża widokowa została wymurowana z lokalnie wytworzonych cegieł – wykonano je z gliny wydobytej w czasie budowy ogromnego zbiornika wody, jaki powstał dla mieszkających w okolicy słoni. Na wieży znajduje się taras widokowy dla turystów, ale służy ona także do rozsiewania nasion lokalnych odmian drzew po to, by odnowić rosnący niegdyś w tej okolicy las.

Elephant Museum – Elephant World
Elephant Museum – Elephant World

W kontraście do wieży główny budynek jest niski. Także powstał z cegły i otrzymał formę rozległego kompleksu pomieszczeń połączonych licznymi otwartymi korytarzami. Poza miejscami spotkań i wspólnotowych działań przewidziano tu miejsce na opowieść o kulturze ludu Kui i ich koegzystencji z naturą.

 

Źródło: wallpaper.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Wyniki Konkursu Architektonicznego, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera