Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wolfsburg - miasto przyszłości

 

Czas czytania: ~2 min


Niemieckie miasto Wolfsburg liczy 120 tysięcy i mieszkańców i na całym świecie kojarzy się zapewne przede wszystkim z marką Volkswagen – znajduje się tu ogromna fabryka samochodów. I właśnie ich producent, razem z lokalnymi władzami i działającymi na tym rynku innymi firmami stoi za projektem zbudowania w mieście nowej wzorcowej dzielnicy mieszkaniowej. Tak będzie wyglądało miasto przyszłości...

 

Wolfsburg jako miasto przyszłości od Henning Larsen
Wolfsburg jako miasto przyszłości od Henning Larsen

Wolfsburg zmienia swoje oblicze już od dwóch dekad. To właśnie tu w 2004 roku oddano do użytku jeden z najbardziej znanych i najważniejszych w jej karierze budynków Zahy Hadid, Centrum Nauki Phaeno. Dziś miasto przyciąga także innymi atrakcjami, związanymi z nauką i historią, a teraz chce także zapewnić wygody mieszkańcom – mają one przybrać postać idealnego do życia osiedla – nowej dzielnicy miasta.

Wolfsburg jako miasto przyszłości od Henning Larsen
Wolfsburg jako miasto przyszłości od Henning Larsen

Henning Larsen projektują wzorcowe osiedle

Projekt architektoniczny nowej dzielnicy, która ma być zlokalizowana w północnej części miasta został wyłoniony w drodze konkursu. Rywalizowały w nim ze sobą wizje pracowni UNStudio, Bjarke Ingels Group i Henning Larsen; zwyciężyła propozycja tej ostatniej. Pierwsza faza projektu ma być zrealizowana już w 2023 roku.

Wolfsburg jako miasto przyszłości od Henning Larsen

Wolfsburg Connect, bo tak ma się nazywać ta realizacja architektoniczna, ma zająć teren o powierzchni 13,6 hektara. W oparciu o urbanistyczny masterplan ma tu powstać kameralna i wielofunkcyjna zabudowa, tworząca razem wygodną przestrzeń do życia. „Projektujemy osiedle na ludzkich warunkach” - mówią autorzy projektu architektonicznego, podkreślając, że ludzka skala, przyjazne materiały, harmonijny plan czy zintegrowanie z zielenią i przestrzeniami wspólnymi były najważniejszymi elementami projektu.

Wolfsburg jako miasto przyszłości od Henning Larsen

Ekologiczny plan miasta

Tarasowo ukształtowana, zróżnicowana pod względem kształtu i wielkości, ale harmonijnie do siebie pasująca zabudowa ma w parterach mieścić sklepy, punkty usługowe, ale także warsztaty czy miejsca sąsiedzkich aktywności. Wyższe piętra budynków zajmą mieszkania i biura. Architekci przewidzieli zagospodarowanie dachów, czy to na ogrody, warzywniki, czy na bary i miejsca spotkań. Wszystko uzupełnią przestrzenie wspólne, publiczne, place, ogrody. Nie trzeba zapewne dodawać, że głównym środkiem komunikacji mają tu być ludzkie nogi, rowery oraz transport publiczny. Całe osiedle ma zostać zbudowane z drewna, jako materiału o najlepszych parametrach i najniższym śladzie węglowym, przyjazne ludziom i środowisku.

 

Źródło: henninglarsen.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle Mieszkaniowe, Projekt Osiedla, Projekt Architektoniczny, Architektura Zagraniczna

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera