Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biblioteka i przedszkole – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej biblioteki i przedszkola przy ul. Asnyka w Józefowie zorganizowały władze tej miejscowości we współpracy z SARP. Nadesłane projekty oceniało pięcioosobowe jury, w skład którego wchodzili architekci ze Stowarzyszenie Architektów Polskich, zastępca burmistrza Józefowa Piotr Gąszcz i eksperci z Urzędu Miasta odpowiedzialni za zagospodarowanie przestrzenne.

 

Obserwując nowe realizacje architektoniczne w Polsce oraz rozstrzygane konkursy architektoniczne można dojść do wniosku, że właśnie w dziedzinie budowy niewielkich skalą, ale ważnych i potrzebnych lokalnej społeczności obiektów, jak przedszkola, żłobki, biblioteki czy centra aktywności mieszkańców najszybciej uwierzono w moc dobrej architektury. W wielu plebiscytach to właśnie tego typu realizacje zdobywają nagrody, cieszą się uznaniem zarówno ekspertów, jak użytkowników; wystarczy przejrzeć choćby wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy 2020 czy obiekty nominowane w tym roku do Mies van der Rohe Award.

 

Z tego samego powodu władze Józefowa zdecydowały się na projekt budynku przedszkola i biblioteki zorganizować konkurs architektoniczny. Nadesłano na niego 31 prac.

 

Ponad połowa odznaczała się wysokim poziomem kreatywności, innowacyjności, znajomości terenu i uwarunkowań lokalnych co przełożyło się na trudny wybór jaki stanął przed jury tego konkursu. Po 5 spotkaniach jury i wielu dyskusjach udało się wyłonić 8 prac, które były ponownie analizowane nie tylko pod względem estetycznym, funkcjonalnym i kosztowym ale również pod względem przeprowadzenia procesu budowy, analizy cyklu życia budynku i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Co do wyboru trzech najlepszych z nich jury było jednomyślne” – mówiła przewodnicząca sądu konkursowego Agnieszka Kalinowska-Sołtys.

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt biblioteki i przedszkola przy ul. Asnyka w Józefowie otrzymała pracownia Regio z Warszawy. Zakres koncepcji obejmował bibliotekę, przedszkole i zagospodarowaniem terenu. Projektanci mogli połączyć obie funkcje w jednym budynku lub zaprojektować jako osobne obiekty. Firma Regio wybrała tę drugą opcję, proponując parterowy budynek przedszkola i piętrowy budynek biblioteki, w którym uwzględniono także szersze funkcje edukacyjno-kulturalne.

 

Budynki zostały zaprojektowane z dużą troską o środowisko. Zarówno przedszkole jak i biblioteka mają zielone dachy, a powierzchnia biologicznie czynna obiektu wynosi aż 82%. Bryły umożliwiają pasywne zyski ciepła i zminimalizowanie strat energetycznych, a wśród proponowanych materiałów znalazły się pochodzące z recyklingu oraz takie, przy których produkcji ogranicza się powstawanie odpadów. W otoczeniu zaproponowano zastosowanie gatunków rodzimych, dostosowanych do siedliska, w szczególności roślin wykazujących pożytek dla drobnych ssaków, ptaków oraz zapylaczy” - można przeczytać w opisie zwycięskiego projektu architektonicznego.

Drugą nagrodę w konkursie otrzymała propozycja nadesłana przez zespół w składzie: Atelier Entropic i  Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna Studio4SPACE. I tu przewidziano powstanie dwóch budynków, które połączone, tworzą bramę do parku oraz dostęp do placu zabaw i audytorium na dachu. W opisie autorzy tak tłumaczą układ brył: „Przedszkole zlokalizowane zostało w głębszej części działki, odizolowanej od pasa ruchu drogowego, z wszystkimi salami lekcyjnymi zwróconymi w stronę parku i zorientowanymi tak, aby zapewnić optymalny dostęp do naturalnego światła. Budynek biblioteki posiada szerszy przekrój, z bardziej rozbudowanym miejscem do przechowywania, maksymalizując funkcjonalność, komfort wewnętrzny i efektywność ekonomiczną”.

Trzecią nagrodę w tym konkursie architektonicznym zdobyła koncepcja nadesłana przez pracownię Architektura Mijo z Warszawy.

 

Źródło: jozefow.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera