Projekt przedszkola i biblioteki od pracowni Regio z Warszawy - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biblioteka i przedszkole – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej biblioteki i przedszkola przy ul. Asnyka w Józefowie zorganizowały władze tej miejscowości we współpracy z SARP. Nadesłane projekty oceniało pięcioosobowe jury, w skład którego wchodzili architekci ze Stowarzyszenie Architektów Polskich, zastępca burmistrza Józefowa Piotr Gąszcz i eksperci z Urzędu Miasta odpowiedzialni za zagospodarowanie przestrzenne.

 

Obserwując nowe realizacje architektoniczne w Polsce oraz rozstrzygane konkursy architektoniczne można dojść do wniosku, że właśnie w dziedzinie budowy niewielkich skalą, ale ważnych i potrzebnych lokalnej społeczności obiektów, jak przedszkola, żłobki, biblioteki czy centra aktywności mieszkańców najszybciej uwierzono w moc dobrej architektury. W wielu plebiscytach to właśnie tego typu realizacje zdobywają nagrody, cieszą się uznaniem zarówno ekspertów, jak użytkowników; wystarczy przejrzeć choćby wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy 2020 czy obiekty nominowane w tym roku do Mies van der Rohe Award.

 

Z tego samego powodu władze Józefowa zdecydowały się na projekt budynku przedszkola i biblioteki zorganizować konkurs architektoniczny. Nadesłano na niego 31 prac.

 

Ponad połowa odznaczała się wysokim poziomem kreatywności, innowacyjności, znajomości terenu i uwarunkowań lokalnych co przełożyło się na trudny wybór jaki stanął przed jury tego konkursu. Po 5 spotkaniach jury i wielu dyskusjach udało się wyłonić 8 prac, które były ponownie analizowane nie tylko pod względem estetycznym, funkcjonalnym i kosztowym ale również pod względem przeprowadzenia procesu budowy, analizy cyklu życia budynku i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Co do wyboru trzech najlepszych z nich jury było jednomyślne” – mówiła przewodnicząca sądu konkursowego Agnieszka Kalinowska-Sołtys.

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt biblioteki i przedszkola przy ul. Asnyka w Józefowie otrzymała pracownia Regio z Warszawy. Zakres koncepcji obejmował bibliotekę, przedszkole i zagospodarowaniem terenu. Projektanci mogli połączyć obie funkcje w jednym budynku lub zaprojektować jako osobne obiekty. Firma Regio wybrała tę drugą opcję, proponując parterowy budynek przedszkola i piętrowy budynek biblioteki, w którym uwzględniono także szersze funkcje edukacyjno-kulturalne.

 

Budynki zostały zaprojektowane z dużą troską o środowisko. Zarówno przedszkole jak i biblioteka mają zielone dachy, a powierzchnia biologicznie czynna obiektu wynosi aż 82%. Bryły umożliwiają pasywne zyski ciepła i zminimalizowanie strat energetycznych, a wśród proponowanych materiałów znalazły się pochodzące z recyklingu oraz takie, przy których produkcji ogranicza się powstawanie odpadów. W otoczeniu zaproponowano zastosowanie gatunków rodzimych, dostosowanych do siedliska, w szczególności roślin wykazujących pożytek dla drobnych ssaków, ptaków oraz zapylaczy” - można przeczytać w opisie zwycięskiego projektu architektonicznego.

Drugą nagrodę w konkursie otrzymała propozycja nadesłana przez zespół w składzie: Atelier Entropic i  Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna Studio4SPACE. I tu przewidziano powstanie dwóch budynków, które połączone, tworzą bramę do parku oraz dostęp do placu zabaw i audytorium na dachu. W opisie autorzy tak tłumaczą układ brył: „Przedszkole zlokalizowane zostało w głębszej części działki, odizolowanej od pasa ruchu drogowego, z wszystkimi salami lekcyjnymi zwróconymi w stronę parku i zorientowanymi tak, aby zapewnić optymalny dostęp do naturalnego światła. Budynek biblioteki posiada szerszy przekrój, z bardziej rozbudowanym miejscem do przechowywania, maksymalizując funkcjonalność, komfort wewnętrzny i efektywność ekonomiczną”.

Trzecią nagrodę w tym konkursie architektonicznym zdobyła koncepcja nadesłana przez pracownię Architektura Mijo z Warszawy.

 

Źródło: jozefow.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Nowe życie zabytkowego budynku
Nowe życie zabytkowego budynku

Pracownia Tadeusza Lemańskiego jest odpowiedzialna za projekt architektoniczny rozbudowy i nadbudowy ...

Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu
Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu

Nowy Werdon to dość nietypowy obiekt mieszkalny, w którym zastosowano eksperymentalne połączenie „lo ...

Webinarium Schüco: Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje
Webinarium Schüco: Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje

Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje to temat webinarium architektonicznego firmy Schüco, k ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera