Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ostatni projekt Richarda Rogersa

 

Czas czytania: ~2 min


Trudno wymienić wszystkie wybitne osiągnięcia Richarda Rogersa, architekta o włosko-brytyjskim pochodzeniu, autora setek gmachów, w tym tak ważnych dla rozwoju architektury, jak Centrum Pompidou w Paryżu, Lloyd’s Building czy rozbudowa British Museum w Londynie, terminal na lotnisku Heathrow, International Towers w Sydney. Rogers otrzymał Nagrodę Pritzkera, Złoty Medal RIBA, Stirling Prize, Złote Lwy na Biennale Architektury w Wenecji i wiele innych. Od 1991 roku architekt może tytułować się mianem Lord – tytuł szlachecki nadała mu Elżbieta II.

 

Drawing Gallery wg projektu Richarda Rogersa

Światowej sławy architekt

W połowie lutego 2021 roku zakończyła się realizacja projektu architektonicznego Richarda Rogersa i jego założonej w 1977 roku pracowni Rogers Stirk Harbour + Partners (RSHP). Architekt już dawno zapowiadał, że to będzie jego ostatnie dzieło, odchodzi on bowiem na emeryturę. Tym bardziej więc ta ostatnia jego realizacja architektoniczna wzbudziła zainteresowanie na całym świecie, mimo swojej niewielkiej skali.

Drawing Gallery wg projektu Richarda Rogersa
Drawing Gallery wg projektu Richarda Rogersa

Projekt architektoniczny, o którym mowa, to galeria sztuki, zbudowana na terenie winnicy Château La Coste w południowej Francji. Budynek otrzymał nazwę The Richard Rogers Drawing Gallery, liczy zaledwie 120 metrów kwadratowych powierzchni i służy prezentacji kolekcji rysunków. Warto dodać, że obiekt powstał na terenie winnicy  Château La Coste, dla której swoje projekty architektoniczne wcześniej przygotowywali już m.in. Tadao Ando, Jean Nouvel, Renzo Piano. Tu przeniesiono także pawilon Galerii Serpentine projektu Franka Gehry’ego z 2008 roku.

Drawing Gallery wg projektu Richarda Rogersa
Drawing Gallery wg projektu Richarda Rogersa

Richard Rogers mówi o swoim francuskim projekcie architektonicznym, że zawiera on w sobie wiele elementów, które zawsze uważał ważne w architekturze. Pawilon galerii uderza niezwykłą, wydobytą na zewnątrz konstrukcją. Podłużny budynek - dosłownie – wisi nad zboczem pagórka, prawie nie dotykając ziemi. W tej niezwykłej pozycji utrzymuje go system stalowych rur i lin, które architekt pomalował na pomarańczowo, by jeszcze lepiej podkreślić ich obecność i znaczenie.

Drawing Gallery wg projektu Richarda Rogersa

Zobacz budynek unoszący się nad ziemią

Niezwykłą podwieszoną 27 metrów nad ziemią bryłą architektoniczną galerii na terenie francuskiej winnicy Richard Rogers podsumował swój dorobek, w którym zaawansowanie technologiczne, estetyka high-tech oraz wydobyte na zewnątrz i podkreślone nowoczesne konstrukcje stanowiły zawsze znak rozpoznawczy.

 

Źródło zdjęć: rsh-p.com

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna, Realizacje Zagraniczne, Realizacja Budynku, Realizacja Architektoniczna

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera