Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pomnik Jana Zachwatowicza stanął w Warszawie

 

Czas czytania: ~2 min


Pomnik Jana Zachwatowicza wykonany został z brązu odpornego na ścieranie i pokrytego patyną przez Pracownię Rzeźby FORMA Karol Badyna. Stanął na Międzymurzu Piotra Biegańskiego na warszawskim Starym Mieście, oficjalnie odsłonięty 4 marca 2021 roku, w 121. rocznicę urodzin architekta i konserwatora zabytków. Uroczystość odsłonięcia pomnika Jana Zachwatowicza była zwieńczeniem trzech ubiegłorocznych jubileuszy: obchodów 120. rocznicy urodzin architekta, 75. rocznicy odbudowy Warszawy i 40. rocznicy wpisu Starego Miasta na Listę UNESCO.

 

Pomnik Jana Zachwatowicza

Pamięci architekta

Warszawa jako stolica jest miejscem ścierania się różnych wpływów, jest też przestrzenią symboliczną – dlatego to właśnie tu budowane są ważne pomniki. Jednak pomnik Jana Zachwatowicza jest ponad podziałami politycznymi – trudno wyobrazić sobie mniej kontrowersyjne działanie, niż uhonorowanie w przestrzeni warszawskiej Starówki osoby, której ta część miasta de facto zawdzięcza swój kształt.

Pomnik Jana Zachwatowicza
Pomnik Jana Zachwatowicza

Odsłonięty na Międzymurzu Piotra Biegańskiego, tuż obok Placu Zamkowego, naprzeciwko Zamku Królewskiego pomnik przedstawia stojącą postać profesora wraz z tablicą o treści: „1900-1983 Jan Zachwatowicz architekt odbudowanej Warszawy”. W pomniku trudno doszukać się patosu: to realistyczne przedstawienie człowieka, jakby przechadzając się po Starym Mieście przystanął i przyglądał się „swojemu dziełu”. Jan Zachwatowicz był architektem, historykiem architektury, profesorem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Tuż zakończeniu II wojny światowej stał się członkiem zespołu Biura Odbudowy Stolicy – został kierownikiem Wydziału Architektury Zabytkowej. Niedługo później Zachwatowicz objął stanowisko Generalnego Konserwator Zabytków.

Pomnik Jana Zachwatowicza
Pomnik Jana Zachwatowicza

Jan Zachwatowicz o odbudowie zabytków

Nie mogąc zgodzić się na wydarcie nam pomników kultury, będziemy je rekonstruowali, będziemy je odbudowywali od fundamentów, aby przekazać pokoleniom, jeżeli nie autentyczną, to przynajmniej dokładną formę tych pomników […]. Poczucie odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń domaga się odbudowy tego, co nam zniszczono, odbudowy pełnej, świadomej tragizmu popełnianego fałszu konserwatorskiego” - już latem 1945 roku mówił Jan Zachwatowicz, walcząc o to, by zrujnowane zabytki odbudowywać. Nie tylko zrealizował swoją wizję, ale także przekonał społeczność międzynarodową do wartości tego dzieła odbudowy – efektem było wpisanie Starego Miasta w 1980 r. na listę UNESCO. Jan Zachwatowicz był także inicjatorem powołania Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych ICOMOS, współtwórcą Karty Weneckiej (czyli międzynarodowego dokumentu dotyczącego doktryny konserwatorskiej), był także autorem projektu znanego na całym świecie znaku Błękitnej Tarczy, którym oznacza się obiekty zabytkowe, co ma je chronić np. przed zniszczeniem w trakcie działań zbrojnych.

 

Źródło: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Obiekt Architektoniczny, Pomnik, Przestrzeń Publiczna

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera