Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Złoty Lew Biennale w Wenecji dla Liny Bo Bardi

 

Czas czytania: ~2 min


Międzynarodowa Wystawa Architektury w Wenecji, potocznie zwana Biennale Architektury, miała się odbyć w 2020 roku – z powodu pandemii jednak została przesunięta o rok. Według najnowszych informacji ta ważna architektoniczna impreza rozpocznie się 22 maja i potrwa do 21 listopada 2021 roku.

 

Złoty Lew Biennale 2021 w Wenecji

Lina Bo Bardi

Ważna nagroda architektoniczna

Ważnym punktem każdej z edycji Biennale Architektury jest przyznanie nagrody Złotego Lwa twórcy za całokształt jego lub jej twórczości. W tym roku ten laur zostanie przyznany pośmiertnie („in memoriam”)  architektce, autorce projektów mebli i scenografii, kuratorce, krytyczce i aktywistce Linie Bo Bardi.

Złoty Lew Biennale 2021 w Wenecji

Casa de Vidro

Lina Bo Bardi urodziła się 5 grudnia 1914 roku w Rzymie, zmarła 29 marca 1992 roku w São Paulo. Bardi w 1939 roku skończyła studia architektoniczne, po których zamieszkała w Mediolanie, gdzie była m.in. współwydawczynią magazynu „Domus” oraz współzałożycielką tygodnika „A-Attualità, Architettura, Abitazione, Arte”. W 1947 roku przeniosła się wraz z mężem, Pietro Marią Bardim do Brazylii, z którym to krajem związała się na resztę życia.

Złoty Lew Biennale 2021 w Wenecji

Centro de Lazer Fábrica da Pompéia, São Paulo

W Brazylii, a przede wszystkim w  São Paulo Lina Bo Bardi zaprojektowała szereg budowli, które do dziś uznawane są za szczególnie ważne dla rozwoju brazylijskiej (i nie tylko) architektury. Dorobek Liny Bo Bardi zaliczany jest do nurtu modernizmu, jednak każda z jej realizacji reprezentowała autorski styl, była też zawsze zaprojektowana z myślą o potrzebach społeczności, dla której powstała. To właśnie społeczna wrażliwość, umiejętność opracowywania brył odpowiadających swoim czasom i otwartość na potrzeby ludzi  są powodami, dla których główny kurator tegorocznego Biennale w Wenecji, Hashim Sarkis zdecydował się przyznać Złotego Lwa właśnie tej architektce.

Złoty Lew Biennale 2021 w Wenecji

MASP Muzeum sztuki w São Paulo

Nagroda za modernistyczne bryły

Najważniejszym i najbardziej znanym z projektów Liny Bo Bardi jest Museu de Arte de São Paulo (MASP), Muzeum Sztuki, zbudowane w latach 1957 - 1969 w jednym z największych brazylijskich miast. Ta modernistyczna, nowoczesna, prosta, a zarazem wyrazista bryła uważana jest za jedną z ikon współczesnej architektury brazylijskiej. Budowla jest doceniania nie tylko ze względu na swój wyjątkowy wygląd czy funkcjonalność, ale i na formę dobrze odpowiadającą miejskiemu stylowi życia w wielkiej metropolii.

 

Wśród innych znanych realizacji architektonicznych Liny Bo Bardi znajduje się m.in. pochodzące z lat 1977- 1986 Centro de Lazer Fábrica da Pompéia w São Paulo, wielofunkcyjne centrum kultury, rekreacji i sportu, górujące niczym betonowa rzeźba nad okolicą czy Casa de Vidro, super-funkcjonalistyczne, minimalistyczne szklane „pudło” posadowione na zboczu pagórka w otoczeniu tropikalnego lasu. Ten budynek uosabia to, co Hashim Sarkis uznał za kwintesencję twórczości projektowej Liny Bo Bardi: połączenie architektury, natury i miejskiego życia.  


Źródło informacji: labiennale.org
Źródło zdjęć: Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Słynny Architekt, Nagroda Architektoniczna

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera