Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hubert Trammer będzie współtwórcą Nowego Bauhausu

 

Czas czytania: ~2 min


„Nowy Europejski Bauhaus to projekt związany z szukaniem sposobu na to, jak lepiej żyć po pandemii. To próba ukształtowania stylu projektowania zgodnie z ideami zrównoważonego rozwoju, wprowadzenia założeń Europejskiego Zielonego Ładu do europejskich umysłów i domów. Potrzebujemy wszystkich kreatywnych umysłów: projektantów, artystów, naukowców, architektów i obywateli, aby Nowy Europejski Bauhaus odniósł sukces ” - mówiła niedawno szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

 

New European Bauhaus

New European Bauhaus

Nowy Europejski Bauhaus - architektura na XXI wiek

Nowy Europejski Bauhaus – to interdyscyplinarna inicjatywa, której celem jest współpraca przedstawicieli różnych dziedzin ludzkiej działalności, m.in. sztuki, kultury, nauk społecznych, technologii na rzecz zrównoważonego projektowania, przyjaznego dla środowiska, dostosowanego do lokalnych potrzeb i dostępnego dla każdego. Jak piszą pomysłodawcy tej inicjatywy, „nowe projektowanie ma realizować cele Europejskiego Zielonego Ładu, przyczyniać się do osiągnięcia przez Europę neutralności klimatycznej maksymalnie do 2050 roku oraz opierać się na gospodarce o obiegu zamkniętym, produkującej minimum odpadów, przeciwdziałającej degradacji różnorodności biologicznej”.

 

Nowy Europejski Bauhaus ma dotyczyć nowych form architektury i nowych technik budowania, wykorzystujących naturalne materiały i inteligentne technologie, efektywnych energetycznie. Aby go opracować w marcu 2021 roku został stworzony międzynarodowy zespół specjalistów, którzy w ramach tzw. ekspercki okrągły stół („high-level roundtable”). To ci ludzie nie tylko opracują pomysły na rozwój Nowego Europejskiego Bauhausu, ale i staną się ambasadorami jego idei w Europie i na świecie.

Architekt Hubert Trammer

Hubert Trammer

W skład tego „okrągłego stołu” weszło osiemnaście osób z całego świata, w tym tak znane postacie, jak międzynarodowej sławy architekci Shigeru Ban i Bjarke Ingels. Poza nimi wizję Nowego Europejskiego Bauhausu mają promować m.in. kuratorka, znawczyni designu, szefowa Słowackiego Instytutu Designu w Bratysławie, Mária Beňačková Rišková, biolog i ekolog Thiëmo Heilbron, norweska aktywistka Gina Gylver, urbanistka i członkini Węgierskiego Centrum Architektury Współczesnej Eszter Dávida, portugalski architekt i wykładowca José Pedro Sousa, niemiecki klimatolog Hans-Joachim Schellnhuber, artysta Olafur Eliasson i in.

 

Polski architekt w gronie światowych ekspertów

Do udziału w tworzeniu Nowego Europejskiego Bauhausu zaproszono także Polaka, Huberta Trammera. To architekt, wykładowca i krytyk architektury, absolwent Politechniki Warszawskiej, wieloletni wykładowca na Politechnice Lubelskiej, sędzia konkursów architektonicznych, autor wielu publikacji i wystaw (m.in. ponad 200 artykułów na temat architektury), wieloletni korespondent holenderskiego magazynu „ A10 New   European architecture”, ekspert nominujący do Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej Mies van der Rohe Award, od niedawna także pracownik Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

 

Źródło: europa.eu/new-european-bauhaus/about/high-level-roundtable_en

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt, Ekologia, Technologie, Architektura

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera