Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak chronić się przed rakotwórczym radonem?

 

Czas czytania: ~2 min


Radon to najcięższy gaz szlachetny, jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Jego emisja może stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Gaz gromadzi się w budynkach, często piwnicach, do których przenika z gruntu w wyniku różnicy ciśnień. Jak zatem zabezpieczyć się przed występującymi w gruncie agresywnymi substancjami?

 

Hydroizolacja weber

Częstym źródłem promieniowania pochodzenia naturalnego jest docierająca do budynku emisja radonu (Rn w układzie okresowym), czyli radioaktywnego gazu szlachetnego, który może wydobywać się z gruntu. Nie ma on smaku, jest bezwonny i bezbarwny. Odkrył go w 1900 fizyk Friedrich Dorn. Początkowo gaz określano „emanacją” i oznaczano symbolem Em.

 

Dlaczego radon jest tak niebezpieczny?

Samoistne wydobywanie się radonu jest produktem rozpadu radu, powiązanym ze złożami uranu znajdującymi się w głębokich skalnych warstwach. Niezwykle ruchliwy i ze zdolnością przenikania gaz z łatwością przemieszcza się na powierzchnię gruntu. Co więcej, poprzez fizyczne zjawisko efektu kominowego swobodnie przenika przez podziemne przegrody konstrukcji budynku do jego wnętrza.

 

Radon podczas rozpadu emituje przede wszystkim promieniowanie alfa, które charakteryzuje mała przenikliwość, ale duża zdolność jonizująca tkanek biologicznych, takich jak skóra, czy narządy wewnętrzne. Dlatego promieniowanie alfa jest niebezpieczne, gdy dotrze do żywego organizmu.


Podczas połowicznego rozpadu radonu powstają izotopy ołowiu, bizmutu, czy polonu. Wiążą się z unoszącymi się w powietrzu cząstkami kurzu i aerozolami, a następnie wnikają z wdychanym powietrzem w drogi oddechowe. Radioaktywne elementy odkładają się w tkankach płucnych, a następnie mogą wywołać powstawanie komórek rakowych.

 

Wysokie stężenie radonu w piwnicy. Jak niwelować emisję bezwonnego gazu?

Jeśli poziom radonu jest wysoki, to można próbować redukować go skutecznie środkami mechanicznymi, której wybór zależy od konstrukcji budynku. Minimalizowanie stężenia udaje się poprzez uszczelnienie pęknięć i szczelin w przegrodach budynku. Mniej efektywną, ale pomocną metodą jest dobra wentylacja dolnych struktur obiektu budowlanego. Wywołanie podciśnienia pod podłogą przez urządzenia ssące pozwala wydostający się radon wypompować na zewnątrz.

Skutecznie można powstrzymać emisję radonu stosując weber.tec Superflex 10 lub webertec Superflex 2K. Są to odkształcalne, lekkie, dwuskładnikowe, grubowarstwowe, polimerowo-bitumiczne masy uszczelniające. Ponadto, są szczelne dla radonu. Produkt webertec Superflex 2K posiada wypełniacz polistyrenowy, który jest przeznaczony do trwałego uszczelniania różnych elementów budynku. Charakteryzuje się odpornością na starzenie. Materiał jest zgodny z wymaganiami normy PN-EN 15814.

 

Masa uszczelniająca weber.tec Superflex 10 lub webertec Superflex 2K dedykowana jest hydroizolacji typu ciężkiego lub średniego budynków, budowli i ich części stykających się z gruntem, takich jak ściany fundamentowe, płyty fundamentowe, ściany piwnic, czy stropy garaży podziemnych.

 

Źródło: Weber

Więcej informacji znajdziesz na stronie Weber


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Materiały Budowlane, Budownictwo

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera