Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polscy architekci zwycięzcami konkursu w Czechach

 

Czas czytania: ~2 min


Piotr Person, Olga Czeranowska-Panufnik, Władysława Kijewska i Aleksander Sojka na co dzień są doktorantami na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Kilka dni temu ich projekt okazał się najlepszym w konkursie architektonicznym na projekt nowej dzielnicy Nová Tepn, która ma powstać na poprzemysłowych terenach w czeskim mieście Náchod.

 

Polscy architekci zaprojektowali nowa dzielnicę w Czechach

Wyniki konkursu architektonicznego

Pomysł polskich architektów dla czeskiego miasta Náchod nie jest pierwszym projektem architektonicznym opracowanym przez Polaków dla naszych południowych sąsiadów. Obecnie trwa już budowa nowej siedziby Galerii Sztuki Współczesnej PLATO, jaką dla miasta Ostrawa opracował Robert Konieczny; w Brnie natomiast powstanie sala koncertowa, którą zaprojektował Tomasz Konior.

 

Polscy architekci zaprojektowali nowa dzielnicę w Czechach
Polscy architekci zaprojektowali nowa dzielnicę w Czechach

Konkurs architektoniczny na projekt dzielnicy Nová Tepn w mieście Náchod obejmował nie tylko opracowanie wizji budynków, ale przede wszystkim koncepcji urbanistycznej dzielnicy, która ma być wzorcowym rozwiązaniem przestrzennym odpowiadającym wszystkim współczesnym wymaganiom i wyzwaniom. Powstanie w centrum miasta, na odzyskanym po przemyśle terenie w sąsiedztwie zabytkowego zamku. Ma oferować wielofunkcyjne zabudowania z licznymi przestrzeniami publicznymi i zielenią, ogrodami społecznymi, licznymi ścieżkami i alejkami pozbawionymi ruchu samochodowego. Dzielnica ma być wzorem dla podobnych projektów w przyszłości, wzorem, jak w XXI wieku należy kształtować przestrzenie miejskie.

Polscy architekci zaprojektowali nowa dzielnicę w Czechach

Polski projekt urbanistyczny

W przytaczanej przez Politechnikę Warszawską opinii jury czeskiego konkursu architektonicznego, w którym polski projekt został wybrany spośród 27 nadesłanych, praca polskich architektów „zasługuje na pierwsze miejsce pod każdym względem, ponieważ jej autorzy najlepiej zrozumieli relacje z otoczeniem i wprowadzili je do zaproponowanych rozwiązań. Założenie dwóch osi, które rozpoczynają się od projektowanego placu w pobliżu Tepnej, logicznie i wyraźnie dzielą teren na miejskie kwartały. Plan jest prosty i przejrzysty, w dużej mierze uwzględnia istniejącą zabudowę i stan nieruchomości w miejscu. Poszczególne elementy założenia można stopniowo uzupełniać w czasie, nie jest konieczne  budowanie ich od razu jako całości".

 

Źródło: cceamoba.cz/souteze/tna, arch.pw.edu.pl/Aktualnosci/Nasi-doktoranci-zaprojektuja-miasto-w-Czechach


Podepnij swój artykuł

tagi

Przestrzeń Publiczna, Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Polscy Architekci

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera