Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wybór odpowiedniego materaca — dlaczego jest tak ważny?

 

Czas czytania: ~5 min


Sen zajmuje nam codziennie około ośmiu godzin — śmiało można więc powiedzieć, że w łóżku spędzamy jedną trzecią swojego życia! Zdecydowanie warto więc zadbać o dobry materac do spania. Czym się kierować i o czym warto wiedzieć, kupując materac?

 

Materac do łóżka

Regenerujący sen w komfortowych warunkach to podstawa naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nietrudno domyślić się więc tego, że odpowiedni materac jest niezbędny, jeśli chcemy spać naprawdę wygodnie.

 

Jaki materac jest najlepszy? Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od naszego wzrostu, masy i budowy ciała, a także — od indywidualnych preferencji. Najważniejsze jest to, by było nam po prostu wygodnie: dobry materac zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i stawów, a także rozluźnienie mięśni i ich regenerację. Dzięki temu będziemy budzić się wypoczęci i zrelaksowani, unikniemy bólu pleców i sztywności karku. 

 

Ważną kwestią jest również estetyka. Dobrze dobrany materac to nie tylko komfort snu — to również element sypialni, który może doskonale współgrać z całością jej wystroju. Przeglądając najlepsze materace do spania, znajdziemy wśród nich modele, które łączą w sobie funkcjonalność i nienaganną jakość wykonania. 

 

Jak wybrać materac — wskazówki

Kupując materac, warto zwracać uwagę na pewne istotne kwestie, dzięki czemu od razu wybierzemy odpowiednie dla nas, wysokiej jakości modele. Co jest szczególnie ważne podczas kupowania materaca?

- Odpowiednia twardość — należy ją dobierać indywidualnie, w zależności od naszej masy ciała

- Dostosowanie materaca do stanu zdrowia — jeśli dokuczają nam bóle kręgosłupa, lub też cierpimy na jakiekolwiek dolegliwości dotyczące mięśni i stawów, musimy uwzględnić to podczas dokonywania wyboru.

- Długość materaca — musi być dostosowana do naszych potrzeb i do wielkości łóżka, co warto przemyśleć wcześniej, na etapie planowania sypialni

- Szerokość materaca — szczególnie istotna wtedy, gdy na materacu mają spać dwie osoby

- Wypełnienie materaca — poszczególne typy wypełnienia mają swoje unikalne cechy

- Strefy twardości — nie wszystkie materace je mają: to, czy taki materac będzie dla nas korzystny, zależy od wielu czynników.

 

Jak dobrać twardość materaca?

Prawidłowo dobrany materac musi zapewniać naszemu ciału odpowiednie podparcie, a jednocześnie komfort i miękkość. Jak dobrać twardość materaca, by idealnie odpowiadała naszym potrzebom?

 

Istnieje bardzo prosty sposób na to, by sprawdzić, czy dany materac jest dla nas odpowiedni — należy najzwyczajniej... położyć się na nim. Kilka sekund nie załatwi jednak sprawy: warto poleżeć nieco dłużej, zwracając uwagę na swoje odczucia i sygnały płynące z ciała. Jakikolwiek dyskomfort to oznaka tego, że należy poszukać innego modelu.

 

Zbyt twardy materac sprawi, że będzie nam niewygodnie: odczuwany ucisk będzie zmuszał do zmian pozycji w czasie snu, co nie sprzyja wyspaniu. Śpiąc na takim materacu, będziemy budzić się zmęczeni, czując dyskomfort w mięśniach i nadmierną sztywność. Spanie na twardej powierzchni przyczynia się również do utrudnień w swobodnym krążeniu krwi w miejscach, które są uciskane.

 

Zbyt miękki materac powoduje, że kręgosłup zapada się w głąb łóżka, a nasze mięśnie nie mogą się rozluźnić z powodu braku odpowiedniego podparcia. To prosta droga do bólu pleców, a także częsta przyczyna kurczy mięśni.

 

W trosce o indywidualne potrzeby każdej partii ciała, zaprojektowano materace o różnych strefach twardości. Dzielą się one na 3, 5 lub 7 stref, które dostosowują się do naturalnych krzywizn ciała. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku osób o typowej budowie, które śpią prosto i nie zmieniają często pozycji w czasie snu.

 

Rodzaje materaców: czym się charakteryzują?

Materace piankowe — są bardzo elastyczne i dopasowują się do kształtu ciała, pianka jest ponadto materiałem oddychającym, co podwyższa komfort snu. Pianka termoelastyczna zmienia swoje właściwości w zależności od temperatury ciała: tam, gdzie jest ono cieplejsze, stanie się bardziej miękka.

 

Materace lateksowe — są sprężyste i odporne na odkształcenia. Ważną ich cechą są właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w sypialniach alergików.

 

Materace sprężynowe — obecnie najczęściej produkowane są materace kieszeniowe, w których sprężyny umieszczane są w osobnych kieszonkach. Dzięki temu materac lepiej dopasowuje się do ciała osoby śpiącej.

 

Najlepsze materace do spania — jeden czy dwa?

Dobór materaca to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli w jednym łóżku mają spać dwie osoby — warto przemyśleć to, jakie są ich osobiste potrzeby i preferencje. W przypadku, gdy istotnie się one różnią, najlepszym wyjściem jest zakup dwóch osobnych materacy do jednego łóżka. Takie rozwiązanie ma dodatkowy atut: ruchy jednej osoby będą znacznie mniej zakłócały sen tej drugiej. Można również rozważyć kupno materaca dwuosobowego.

 

Dobór odpowiedniego materaca może znacznie wpłynąć na komfort naszego snu. Warto zadbać więc, by ta decyzja była dobrze przemyślana — dokonując wyboru, bierzmy pod uwagę swoje potrzeby i upodobania, a także budowę ciała i stan zdrowia.

 

Źródło: krolmateracy.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyposażenie Wnętrz, Aranżacja Sypialni

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera