Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Balkon, taras, loggia - poznaj różnice

 

Czas czytania: ~4 min


Prawo budowlane nie definiuje takich pojęć jak balkon, taras czy loggia. Wszystkie te elementy architektoniczne stosowane są nie tylko w budownictwie wielorodzinnym, ale także w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Warto bliżej poznać istniejące między nimi różnice.

 

Balkon

Balkon

 

Balkon to nadwieszony element architektoniczny budynku, najczęściej w kształcie prostokąta, znajdujący się na zewnątrz domu. Zazwyczaj z trzech stron balkon otacza balustrada, natomiast dłuższym bokiem jest on połączony ze ścianą domu. Bok ten obejmuje co najmniej szerokość drzwi balkonowych, a najczęściej także sąsiadujących z nimi okien lub całą długość ściany, do której przylega. Balkony, usytuowane są na piętrach lub poddaszu, a ich przeszklenia w naturalny sposób doświetlają przyległe pomieszczenia. Urozmaicają one także bryłę domu i bywają jego ozdobą, zwłaszcza gdy są ukwiecone w sezonach wiosennym i letnim. Stanowią wtedy dodatkowe miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu dla mieszkańców pomieszczeń, do których przylegają. Budowa tego elementu wymaga dużej staranności przy wykonawstwie, by ograniczyć wystąpienie mostka termicznego.

 

Coraz częściej projekty domów w stylu nowoczesnym posiadają „balkony francuskie” nazywane również portfenetrami. Są to wysokie przeszklone okna balkonowe, pozbawione jednak wystającej poza obrys budynku podłogi. Od zewnątrz zabezpieczone są barierką, która zapewnia bezpieczeństwo podczas otwierania przeszklonych drzwi. Barierki pozwalają na wywieszenie skrzynek z kwiatami, co niewątpliwie ozdabia bryłę domu. Wykonanie balkonów francuskich jest tańsze niż balkonów tradycyjnych, a ich duże przeszklenia doskonałe doświetlają przestrzeń naturalnym światłem.

 

Taras

Taras

 

Taras odróżnia od balkonu przede wszystkim jego wielkość. Jest on dużą otwartą zewnętrzną przestrzenią, usytuowaną  na parterze lub na piętrze domu, a także na dachu płaskim. Taras usytuowany na parterze naturalnie łączy się z jednej strony z ogrodem, a drugiej połączony jest zazwyczaj przeszklonymi drzwiami z salonem, jadalnią i innymi pomieszczeniami parteru. Może więc spełniać różne funkcje – być miejscem wypoczynku i relaksu dla mieszkańców, przestrzenią zaaranżowaną pod kątem przyjmowania gości w pogodne dni; kącikiem kawowym czy letnią jadalnią z dostępnym zewnętrznym grillem. Słoneczne tarasy są przeważnie częściowo zadaszone balkonami piętra lub poddasz. Ochronę przed deszczem i słońcem mogą również tworzyć markizy. Popularnym rozwiązaniem jest też osłonięcie tarasu podcieniem, dzięki czemu usytuowany w niszy zyskuje naturalną osłonę. Wspaniale prezentują się tarasy, nad którymi zaprojektowana została nowoczesna pergola, w formie wysuniętej poza obrys budynku ramy z belkowaniem. Ciekawą przesłonę nad tarasem stworzyć może również pergola drewniana lub metalowa, która wraz z roślinami utworzy zacienioną strefę, stanowiącą zielony kącik dla mieszkańców, a przy tym ozdobę budynku. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń tarasu, usytuowanego na wyższych poziomach budynku, zapewnia poczucie prywatności i tworzy przyjemne dostępne bezpośrednio z sypialni miejsce wypoczynku.

Loggia

Loggia

 

Nazwa „loggia” pochodzi z Włoch, gdzie określano tak „pomieszczenie otwarte na zewnątrz arkadami, charakterystyczne dla pałaców renesansowych” (Słownik Języka Polskiego PWN), w Polsce możemy podziwiać takie loggie na przykład na Wawelu. Obecnie loggię uważa się za jeden z popularnych wariantów balkonu. Niemniej jednak warto wiedzieć, co ją od klasycznego balkonu odróżnia. W przeciwieństwie do otwartych balkonów i tarasów sytuowanych na zewnątrz loggia jest wydzieloną w bryle budynku zadaszoną wnęką. Ma ona zazwyczaj kształt prostokąta i otoczona jest ścianami z trzech stron, a od zewnętrznej strony zabezpiecza ją barierka. W nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych loggia rzadko pełni funkcję zwykłego balkonu. Często bywa bardzo atrakcyjnie aranżowana, a niekiedy sytuowana jest na wyższych kondygnacjach i wysunięta ponad parterową ścianą budynku. Loggia zdecydowanie urozmaica bryłę domu, tym bardziej że jej dodatkowym atutem jest łatwość zakładania w niej ogrodów zimowych, które pięknie harmonizują się z otoczeniem. W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym loggia przybiera różne formy.

 

Balkon, taras czy loggia – jak rozwiązać ten dylemat?

 

Który wariant wybrać budując dom jednorodzinny? Z pewnością ten, który najbardziej koresponduje z naszym trybem życia, potrzebami i gustem. Szukając projektu domu z ciekawie zaprojektowanym tarasem, balkonem, czy loggią warto zajrzeć na stronę  ARCHON+ i zapoznać się z różnorodną kolekcją Pracowni. Możliwości jest bardzo wiele. Powodzenia!

 

Tekst promocyjny


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

Dom na Kujawach z widokiem na jezioro
Dom na Kujawach z widokiem na jezioro

W sercu Kujawsko-Pomorskiego, nad brzegiem malowniczego jeziora, wznosi się wyjątkowy dom, który sta ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera