Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architekt miasta – komu jest potrzebny?

 

Czas czytania: ~2 min


Choć zalety płynące z obsadzenia kompetentną osobą stanowiska miejskiego architekta znane są od dawna, architekci miejscy działali już w latach międzywojennych, dziś pod tym względem nie ma w Polsce jednolitego systemu nadzoru nad architektonicznym wyrazem miasta. Większość dużych i wiele średnich miast ma swojego architekta (choć np. w Warszawie po 10-letniej przerwie to stanowisko istnieje zaledwie od 2016 roku), jednak zakres kompetencji każdego z nich jest bardzo różny. Zazwyczaj niestety osoba taka pełni rolę doradczą, nie posiadając szczególnie rozbudowanych możliwości decyzyjnych.

 

Architekt miasta Wrocław

Piotr Fokczyński, architekt Wrocławia

fot. wroclaw.pl

Zmiana w architektonicznym urzędzie

Piotr Fokczyński, od 18 lat architekt miasta Wrocławia, był spośród miejskich architektów w Polsce najbardziej znany. Nie tylko dzięki długiemu stażowi w urzędzie, ale i za sprawą swojej aktywności oraz niewątpliwych zasług, wśród których najważniejszą jest czynny udział w powstaniu projektu, a później realizacji modelowego osiedla Nowe Żerniki. To właśnie Piotr Fokczyński reprezentował urząd miasta w tym wielkim i wyjątkowym przedsięwzięciu, on w 2011 roku razem ze Zbigniewem Maćkowem reprezentującym szerokie grono architektów przedstawiali opinii publicznej wizję budowy osiedla.

 

16 marca 2021 roku uległ zmianie Regulamin Organizacyjny Urzędu Miejskiego Wrocławia. W nowym nie ma już stanowiska architekta miasta. Decyzja o jego likwidacji zaskoczyła i oburzyła zarówno Izbę Architektów, SARP, jak i najróżniejsze grupy i organizacje działające we Wrocławiu. Nikt nie zapowiadał takiej zmiany, nikt jej także ze środowiskiem architektonicznym nie konsultował. Co ciekawe i w polskich realiach bardzo rzadkie, współpracę z Piotrem Fokczyńskim dobrze oceniają zarówno architekci, działacze miejscy, jak deweloperzy.

Architekt miasta Gdańsk

Prof. Piotr Lorens, architekt Gdańska

fot. Jerzy Pinkas, gdansk.pl

Ważna rola architekta miasta

Wrocław był jednym z pierwszych po transformacji miast, które utworzyło stanowisko miejskiego architekta – na przyjętych tu rozwiązaniach wzorowało się potem wiele innych miast. W tym Gdańsk, który swojego miejskiego architekta ma od 18 marca 2021 roku. To w tym dniu ogłoszono wyniki konkursu na to stanowisko. Wygrał go prof. Piotr Lorens, urbanista, wieloletni wykładowca Politechniki Gdańskiej, ceniony teoretyk i praktyk kreowania miejskich przestrzeni. 

 

Polityka architektoniczna i urbanistyczna jest kształtowana przez Departament Strategii i Rozwoju Miasta i tak też pozostanie. W skład departamentu wchodzą m.in. Biuro Rozwoju Wrocławia, Miejski Konserwator Zabytków, a także Wydział Architektury i Budownictwa, którego dyrektorem pozostaje Piotr Fokczyński. Zmiana nie będzie odczuwalna ani dla mieszańców, ani dla osób zajmujących się budownictwem” - podkreślał na łamach lokalnej prasy Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego UM Wrocławia. Jednak likwidacja stanowiska architekta miasta ma znaczenie symboliczne – nie był to zwykły urzędnik, a ktoś jednoznacznie kojarzący się z dbaniem o ład przestrzenny. Teraz kompetencje w tej dziedzinie mogą rozmyć się, a kompetencje rozpłynąć po różnych komórkach urzędu.

 

Źródło informacji: wroclaw.wyborcza.pl, gdansk.pl

Źródło zdjęć: gdansk.pl (fot. Jerzy Pinkas), wroclaw.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Architekt, Wydarzenie Architektoniczne

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera