Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Multifunkcyjne obiekty ogrodowe dopasowane do indywidulanych potrzeb

 

Czas czytania: ~5 min


Beton to wyjątkowo trwały materiał, który od lat rządzi we współczesnych realizacjach architektonicznych i zajmuje ważne miejsce w projektowaniu przestrzeni. Pozwala na budowę wielu interesujących i dopasowanych do potrzeb rozwiązań, które często zaskakują oryginalnością. Prefabrykaty betonowe można wykorzystać do budowy nawierzchni wokół posesji, podjazdu, tarasu, ogrodzenia, małej architektury, mebli, a także multifunkcyjnych ogrodowych obiektów wypoczynkowych.

 

Meble ogrodowe z betonu firmy Polbruk

Z elementów betonowych można stworzyć w ogrodzie komfortową przestrzeń wypoczynkową z miejscem na bujną zieleń, fontannę, oczko wodne, a także grill czy palenisko. Liczba możliwych aranżacji ogrodowej strefy relaksu, bazujących na  prefabrykatach betonowych, jest w zasadzie nieograniczona i zależy tylko od dostępnego miejsca oraz opracowanej przez projektanta koncepcji zagospodarowania terenu.  

 

Komfortowe meble wypoczynkowe … z betonu

 

Prefabrykaty betonowe można wykorzystać do budowy mebli ogrodowych. Najlepiej wykonać je z elementów dedykowanych do budowy murków, ogrodzeń czy obrzeży. Doskonałym przykładem jest ogrodzenie Polbruk Neo, które wznosi się z prostokątnych pustaków z betonu o wymiarach 20x60 cm i wysokości 10 cm. Moduły te mają geometryczne, regularne kształty, dzięki czemu można z nich, niczym z klocków, zbudować betonową sofę z oparciem. W tym celu należy ułożyć elementy kolejno na sobie, a jeden z boków wznieść wyżej. Górną część zbudowanego oparcia można zakończyć daszkiem lub alternatywnie, ostatnią warstwę pustaków wypełnić ziemią i posadzić w niej ozdobne trawy lub kwiaty. W ten sposób można zbudować multifunkcyjny obiekt, który może pełnić rolę mebla, donicy, a nawet swego rodzaju parawanu chroniącego prywatność. Sofa z betonu, podobnie, jak meble z europalet powinna być  wyposażona w wygodne siedziska ogrodowe. Do sofy zbudowanej z prefabrykatów Neo doskonale pasują rozmiarem gotowe poduchy na meble budowane z palet. Poduszki te można kupić w marketach budowlanych i sklepach internetowych. Alternatywnym sposobem wykończenia siedziska jest montaż drewnianych deseczek.

 

Kolejnym betonowym prefabrykatem, który można wykorzystać do budowy mebli wypoczynkowych w ogrodzie jest moduł Polbruk Tigela. Jest to element zazwyczaj polecany do budowy donic i murków.  Może być on jednak też wykorzystany do budowy ławki!  Dwa moduły Tigela należy ułożyć w określonej odległości od siebie w taki sposób, żeby każdy z nich przylegał płaszczyzną dłuższego boku do podłoża. Pomiędzy krótszymi pionowymi bokami należy zamocować drewniane deski, które tworzą siedzisko ławki. W podobny sposób można zbudować również stolik kawowy do ogrodu. W tym przypadku należy jednak ułożyć co najmniej dwa moduły z każdej ze stron, a następnie zamontować na nich wspólny blat.

 

W jednym projekcie betonowego mebla możliwe jest połączenie obu prefabrykatów: Neo i Tigela. Podstawę siedziska w tym przypadku można wykonać z Neo, natomiast ostatnią, górną warstwę kanapy wykończyć modułem Tigela, który tworzy zarówno siedzisko, jak i oparcie. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ moduł Tigela jest wyprofilowany w łuk pomiędzy krótszym, a dłuższym bokiem.

 

W odróżnieniu od mebli wykonanych z tworzyw sztucznych czy drewnianych, niewątpliwą zaletą mebli ogrodowych z prefabrykatów betonowych jest ich trwałość. Ich atutem jest również łatwość utrzymania, ponieważ nie wymagają one specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wykonane w ten sposób multifunkcyjne obiekty i aranżacje można twórczo rozwijać o kolejne elementy tworzące strefę wypoczynkową.

 

Betonowe meble w ogrodzie

Relaksująca fontanna, zielone kwietniki, a może stabilny grill?

 

Meble, które powstały dzięki nowemu spojrzeniu na możliwości wykorzystania prefabrykatów betonowych, można łączyć w spójne, wieloelementowe kompozycje. Doskonałym przykładem jest umieszczenie po obydwu stronach betonowej sofy stworzonej z elementów Polbruk Neo, wykonanych z tego samego prefabrykatu, kwietników.  Do takiego „kompletu wypoczynkowego” można dołączyć oczko wodne, mini fontannę lub kaskadę ze zbiornikiem, do którego będzie spływała woda. Szum płynącej wody działa uspokajająco i skłania do relaksu. Obudowę zbiornika wodnego można wykonać z elementów Polbruk Albero. Murek ten wyglądem przypomina kamienne murki z łupka pochodzące ze słonecznej Toskanii. Moduły Albero można wykorzystać do wykonania obudowy fontanny, w przestrzeni pomiędzy wykonanymi ścianami należy umieścić zbiornik z pompą wodną, którą będzie tłoczyła wodę ku górze (musi być podłączona oczywiście do źródła zasilania).  Przy pomocy modułów Albero można też uzyskać efekt wody tryskającej z kamieni. W tej wersji nad zbiornikiem fontanny montuje się ruszt i po jego osadzeniu umieszcza na nim kamienie. Wartym uwagi rozwiązaniem aranżacyjnym w ogrodzie jest również kaskada wodna. Do jej budowy doskonale pasuje opisany wcześniej moduł Neo. Sposób osadzenia niecki jest tu podobny, ale jedna ze ścian musi być wyższa. W niej ukrywa się rurę prowadzącą od pompy w niecce do wylewki umieszczonej w górnej części ściany. Spływająca po ścianie woda stworzy kaskadę. Prefabrykaty betonowe można również wykorzystać do budowy grilla lub paleniska. Palenisko osadza się nieco niżej powierzchni, tak aby górna krawędź zrównywała się z płaszczyzną nawierzchni. Można je zbudować z kilku obrzeży Tigela ułożonych na boku i tworzących kwadrat. W przypadku budowy grilla konieczne jest natomiast wzniesienie zdecydowanie wyższej konstrukcji. Doskonale nadają się do tego bloczki Neo lub Albero z pustą przestrzenią w środku (miejsce na opał) oraz rusztem umiejscowionym w górnej części.

 

Budowa ogrodowej strefy relaksu z niesztampowo wykorzystanych prefabrykatów betonowych jest ciekawym zabiegiem aranżacyjnym. Olbrzymią zaletą tego rozwiązania jest możliwość budowy oryginalnych aranżacji ogrodowych dopasowanych do indywidulanych potrzeb domowników oraz możliwości przestrzennych.

 

Tekst partnera

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera