Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Księży Młyn - rewitalizacja dzielnicy dla artystów

 

Czas czytania: ~2 min


Księży Młyn – to budowane od lat 20. XIX wieku osiedle robotnicze powiązane z powstałą w tej części Łodzi przędzalnią, rozwiniętą później przez Karola Scheiblera w duży kompleks fabryk włókienniczych. Na przestrzeni XIX wieku przy kompleksie fabrycznym powstało kilkadziesiąt famuł – ceglanych, piętrowych budynków mieszkalnych rozstawionych w geometrycznym porządku wzdłuż zielonych dziedzińców.

 

Księży Młyn w Łodzi
Księży Młyn w Łodzi

Rewitalizacja terenu poprzemysłowego

O ile duża część fabrycznych zabudowań w tej części Łodzi już znalazła swoją nową funkcję (od loftów po centra kultury), przestrzenie uzupełniono też nową zabudową, dawne osiedle robotnicze wciąż czekało na swoją szansę rewitalizacji.

Księży Młyn w Łodzi
Księży Młyn w Łodzi

Pierwsze prace remontowe i wprowadzanie nowych funkcji do famuł łódzkiego osiedla Księży Młyn rozpoczęło się w 2012 roku. To wtedy zapadła decyzja, by osiedle zamienić w kolonię artystyczną, z pracowniami artystów, galeriami, centrami kultury, ale także z gastronomią oferującą lokalne przysmaki i innymi atrakcjami mającymi przyciągać tu także turystów. Niektóre z budynków przeznaczano na mieszkania komunalne. W pracowniach działają projektanci mody, artyści sztuk wizualnych czy twórcy sztuki użytkowej. Dziś na terenie Księżego Młyna działa już 13 pracowni artystycznych, do 2023 roku ma powstać kolejnych 14. W sumie do 2023 roku wyremontowanych zostanie 47 budynków. Projekt jest wart 110 mln zł.

Księży Młyn w Łodzi
Księży Młyn w Łodzi

Renowacja architektury zabytkowej

Remonty i przystosowanie budynków do nowych funkcji prowadzi na Księżym Młynie łódzki Zarząd Inwestycji Miejskich; firma VIK BUD jest wykonawcą robót. „Księży Młyn to plac budowy. Obecnie prowadzimy intensywne prace budowlane w dwóch budynkach gospodarczych Księży Młyn 7 i 9. Komórki  zostaną gruntownie wyremontowane i przebudowane, wykonana zostanie termomodernizacja i izolacja przeciwwilgociowa. Odtworzona zostanie ślusarka okienna i drzwiowa oraz przywrócony pierwotny wygląd detali i elewacji budynku. W budynkach powstaną dwie duże pracownie oraz przestrzeń biurowa" – opowiadała w marcu 2021 roku Katarzyna Pyziak, kierownik budowy z firmy VIK BUD.

Księży Młyn w Łodzi
Księży Młyn w Łodzi

Poza remontami budynków na terenie osiedla przywracany jest wygląd także detali: renowację przechodzi bruk „kocie łby”, montowane są stylowe latarnie, porządkuje się dziedzińce i podwórka, dba o zieleń. Wszystko po to, by osiedle zamieniło się w spójną, malowniczą przestrzeń, która ma się już wkrótce stać wizytówką Łodzi.

 

Projekt rewitalizacji Księżego Młyna jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

 

Źródło: uml.lodz.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Rewitalizacja Terenu, Projekt Osiedla

Najlepsze projekty z Warszawy
Najlepsze projekty z Warszawy

W 2024 roku odbywa się jubileuszowa, 10. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. ...

Kolumbarium w Radomiu. Kameralna przestrzeń pogrzebowa. Nowe realizacje.
Kolumbarium w Radomiu. Kameralna przestrzeń pogrzebowa. Nowe realizacje.

Jednym z największych i stale rosnących cmentarzy komunalnych jest ten w Radomiu. Wszystko niestety ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera