Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Księży Młyn - rewitalizacja dzielnicy dla artystów

 

Czas czytania: ~2 min


Księży Młyn – to budowane od lat 20. XIX wieku osiedle robotnicze powiązane z powstałą w tej części Łodzi przędzalnią, rozwiniętą później przez Karola Scheiblera w duży kompleks fabryk włókienniczych. Na przestrzeni XIX wieku przy kompleksie fabrycznym powstało kilkadziesiąt famuł – ceglanych, piętrowych budynków mieszkalnych rozstawionych w geometrycznym porządku wzdłuż zielonych dziedzińców.

 

Księży Młyn w Łodzi
Księży Młyn w Łodzi

Rewitalizacja terenu poprzemysłowego

O ile duża część fabrycznych zabudowań w tej części Łodzi już znalazła swoją nową funkcję (od loftów po centra kultury), przestrzenie uzupełniono też nową zabudową, dawne osiedle robotnicze wciąż czekało na swoją szansę rewitalizacji.

Księży Młyn w Łodzi
Księży Młyn w Łodzi

Pierwsze prace remontowe i wprowadzanie nowych funkcji do famuł łódzkiego osiedla Księży Młyn rozpoczęło się w 2012 roku. To wtedy zapadła decyzja, by osiedle zamienić w kolonię artystyczną, z pracowniami artystów, galeriami, centrami kultury, ale także z gastronomią oferującą lokalne przysmaki i innymi atrakcjami mającymi przyciągać tu także turystów. Niektóre z budynków przeznaczano na mieszkania komunalne. W pracowniach działają projektanci mody, artyści sztuk wizualnych czy twórcy sztuki użytkowej. Dziś na terenie Księżego Młyna działa już 13 pracowni artystycznych, do 2023 roku ma powstać kolejnych 14. W sumie do 2023 roku wyremontowanych zostanie 47 budynków. Projekt jest wart 110 mln zł.

Księży Młyn w Łodzi
Księży Młyn w Łodzi

Renowacja architektury zabytkowej

Remonty i przystosowanie budynków do nowych funkcji prowadzi na Księżym Młynie łódzki Zarząd Inwestycji Miejskich; firma VIK BUD jest wykonawcą robót. „Księży Młyn to plac budowy. Obecnie prowadzimy intensywne prace budowlane w dwóch budynkach gospodarczych Księży Młyn 7 i 9. Komórki  zostaną gruntownie wyremontowane i przebudowane, wykonana zostanie termomodernizacja i izolacja przeciwwilgociowa. Odtworzona zostanie ślusarka okienna i drzwiowa oraz przywrócony pierwotny wygląd detali i elewacji budynku. W budynkach powstaną dwie duże pracownie oraz przestrzeń biurowa" – opowiadała w marcu 2021 roku Katarzyna Pyziak, kierownik budowy z firmy VIK BUD.

Księży Młyn w Łodzi
Księży Młyn w Łodzi

Poza remontami budynków na terenie osiedla przywracany jest wygląd także detali: renowację przechodzi bruk „kocie łby”, montowane są stylowe latarnie, porządkuje się dziedzińce i podwórka, dba o zieleń. Wszystko po to, by osiedle zamieniło się w spójną, malowniczą przestrzeń, która ma się już wkrótce stać wizytówką Łodzi.

 

Projekt rewitalizacji Księżego Młyna jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

 

Źródło: uml.lodz.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Rewitalizacja Terenu, Projekt Osiedla

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera