Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nüwa – architektura na Marsie spod kreski ABIBOO Studio

 

Czas czytania: ~2 min


Projekt o nazwie Nüwa jest częścią dużego przedsięwzięcia naukowego, które rozpoczął zorganizowany przez The Mars Society konkurs. Nad projektem Nüwa - w pełni samowystarczalnej osady mieszkalnej na Marsie pracownia ABIBOO Studio pracuje wspólnie z SONet network (www.Sonet-hub.com), dużym międzynarodowym zespołem naukowców, badaczy, akademików kierowanym przez astrofizyka Guillema Anglada, który w 2016 roku był w zespole odkrywców Proxima Centauri b, zapewne najbliżej Ziemi położonej planety, która uważana jest za możliwą do zasiedlenia (a magazyn „Time” umieścił go na liście stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie).

 

Nüwa - miasto na Marsie
Nüwa - miasto na Marsie

Miasto Nüwa dla miliona mieszkańców

Nüwa jest więc przedsięwzięciem naukowym, w którym pracownia ABIBOO Studio odpowiada za architektoniczną stronę projektu. Choć dziś zbudowanie miasta na Marsie wydaje się nierealne, twórcy tej koncepcji przekonują, że wg ich specjalistycznych wyliczeń budowa takiej osady jest nie tylko możliwa, ale mogłaby się rozpocząć za kilkadziesiąt lat.

Nüwa - miasto na Marsie
Nüwa - miasto na Marsie

ABIBOO Studio, które ma na swoim koncie wiele wielkoskalowych realizacji projekt Nüwa widzi jako zespół pięciu mniejszych osad i miastem Nüwa jako swego rodzaju stolicą. W każdym z tych „osiedli” mogłoby mieszkać od 200 do 250 tysięcy mieszkańców. Poza ludźmi architekci w marsjańskich miastach przewidzieli miejsce dla wielu innych żywych organizmów, przede wszystkim dla pól uprawnych, umożliwiających hodowlę pożywienia. Niektóre z części miasta Nüwa miałyby służyć także jako parki, zielone miejsca rekreacji.

Nüwa - miasto na Marsie
Nüwa - miasto na Marsie

Ze względu na panujące na Marsie warunki zbudowane tam miasto powinno przybrać formę wertykalną, co więcej, miejsca bytowania ludzi muszą być osłonięte przez marsjańskim promieniowaniem. Dlatego też  ABIBOO Studio zaproponowało stworzenie form architektury ukrytych w wysokich skałach. Na zewnątrz miałby się znajdować tylko potrzebne instalacje. Wraz z naukowcami z  SONet network opracowano skład materiału, który najlepiej chroniłby wnętrza zabudowań na Marsie przed warunkami zewnętrznymi, a także przed uderzeniami meteorytów. Ważnym aspektem projektu było także wyrównanie różnicy ciśnień pomiędzy domami a atmosferą planety.

Nüwa - miasto na Marsie
Nüwa - miasto na Marsie

Architektura na Marsie ratunkiem dla ludzkości?

Opracowana przez ABIBOO Studio architektura miasta Nüwa zakłada, że byłoby ono oparte o dwukondygnacyjne moduły o 10 metrach szerokości i 60 długości. Można by je łączyć ze sobą na wiele sposobów, zależnie od potrzeb, niektóre przeznaczając na funkcje mieszkalne, inne na rozrywkowe czy wypoczynkowe, inne służyłby jako miejsca pracy. Standaryzacja konstrukcji architektonicznej miasta  Nüwa miałaby oczywiście wpływ na obniżenie kosztów jego budowy i ułatwiłaby jego powstanie.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu miasta

Prace nad architekturą oraz wszystkimi rozwiązaniami technicznymi miasta Nüwa są dość zaawansowane, niektóre z nich są dość szczegółowo opisane na stronie intranetowej pracowni ABIBOO Studio. Architekci wraz z naukowcami mieli – i wciąż mają – do rozwiązania mnóstwo zagadnień związanych z tym wielkim wyzwaniem, jednak na kolejne z nich znajdują metody i są pewni, że zbudowanie ludzkiej osady na Marsie jest naprawdę możliwe.

 

Ilustracje: ABIBOO Studio/SONet

Zobacz więcej

Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura Zagraniczna, Projekt Architektoniczny

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera