Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy Ratusz w Łodzi - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~4 min


Budowa ratusza – to zawsze działanie ważne nie tylko architektonicznie, ale i symbolicznie. Siedziba miejskich władz – to wszak najważniejszy budynek w mieście. Już choćby z tego powodu warto poznać wyniki konkursu architektonicznego na projekt Nowego Ratusza w Łodzi. Choć konkurs nie był realizacyjny, praca, która zdobyła pierwszą nagrodę z pewnością wyznaczy kierunek, w jakim rozwijać się będzie koncepcja budowy Nowego Ratusza w Łodzi.

 

Łódź będzie miała Nowy Ratusz

Wybrany w drodze konkursu architektonicznego Nowy Ratusz w Łodzi ma stanąć na terenie Nowego Centrum Łodzi, a więc w pobliżu wszystkich nowo powstałych, głośnych, szeroko opisywanych budowli w mieście, od biurowych (Brama Miasta w Łodzi), przez związane z kulturą i nauką (EC1 w Łodzi), po komunikacyjne (Dworzec Łódź Fabryczna). Choć kiedyś łódzki ratusz znajdował się przy Placu Wolności, po tym, jak w ostatnich latach zmieniło się to miasto ulokowanie go na terenie Nowego Centrum nie wydaje się złym pomysłem. Tym bardziej, że jak na razie części miejskiego urzędu rozrzucone są w 23 różnych lokalizacjach, co znacząco utrudnia działanie ratusza i obsługę interesantów. „Konkurs na nowy ratusz to pierwszy krok do zbudowania sprawnego, przyjaznego i otwartego na mieszkańca urzędu. Jednego urzędu w jednym miejscu. Dziś jesteśmy porozrzucani w 23 różnych budynkach po całym mieście. Biura  mieszczą się w kamienicach, peerelowskich klocach, zabytkowych obiektach nieprzystosowanych do funkcji biurowych, ani obsługi mieszkańców” - mówiła podczas ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego na projekt Nowego Ratusza w Łodzi prezydent  Hanna Zdanowska.

 

Choć konkurs architektonicznych na projekt Nowego Ratusza w Łodzi był koncepcyjny, nie realizacyjny, jego wyniki są ważne i cenne. Są „zaproszeniem do dyskusji”, poszukaniem najciekawszej formy architektury, ale i odpowiedzi na pytanie, jaką rolę we współczesnym mieście powinien pełnić ratusz. Jury pod kierunkiem architekta miasta, Marka Janiaka spośród nadesłanych prac wybrał laurowata pierwszej nagrody oraz trzech zdobywców trzeciego miejsca. Drugiej nagrody nie przyznano. Co ciekawe i w naszych warunkach nietypowe, budowa nowego ratusza odbędzie się w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym wkładem miasta będzie działka, zaś inwestor sfinansuje budowę gmachu. „Realizacja zwycięskiego projektu będzie jednym z elementów negocjacji z potencjalnymi partnerami” - podkreśla Marek Janiak. W ten sposób miasto nie wyda ani złotówki na realizację ratusza.

 

9 kwietnia 2021 roku ogłoszono i zaprezentowano prace nagrodzone w konkursie architektonicznym na projekt Nowego Ratusza w Łodzi. W rywalizacji wzięło udział 15 zespołów projektowych (w tym zagraniczne). Poza niewątpliwym znaczeniem, jakie budynek będzie odgrywał w przestrzeni miasta, nowy ratusz ma wyznaczać też nowy trend – obiekt będzie wielofunkcyjny, otwarty nie tylko dla interesantów. Ma być żywym, często odwiedzanym obiektem miejskim, w którym znajdować się będą nie tylko biura i przestrzenie dla obsługi mieszkańców, ale także otwarte i dostępne dla wszystkich lokale usługowe czy  restauracje.

 

Najlepszy projekt nawiązuje do przeszłości

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Nowego Ratusza w Łodzi zdobył projekt przygotowany przez konsorcjum pracowni DRAFT + LUMIOO + PROJEKT OFFICYNA + AMP z Łodzi w składzie: Michał Karpiński, Łukasz Chodorowski, Piotr Cegielski, Michał Piech. W uzasadnieniu jury podkreśliło walory tego projektu, „szczególne uwzględnienie w symbolice architektury nawiązania do historycznego ratusza Nowego Miasta na placu Wolności, czym buduje klamrę pomiędzy współczesnością a początkiem Łodzi przemysłowej”, doceniono także „wyraźne zdefiniowanie kształtu rynku NCŁ w jego północnej i wschodniej pierzei”. Za zalety tej koncepcji uznano realność finansowo-inwestycyjną poprzez rozsądną i kreatywnie użytą prefabrykację czy też nawiązanie do architektury Bramy Miasta.

W konkursie architektonicznym na projekt Nowego Ratusza w Łodzi przyznano trzy trzecie nagrody. Otrzymały je zespoły projektowe w składzie: Maja Wrońska i Przemysław Sobiecki z Żyrardowa; Formart S.C. Pracownia Architektury Maciej Musiał, Mleksandra Durak, Milena Marcinkowska, Julia Mejer, Adriana Sowała z Łodzi; Kamil Kowalski, Łukasz Wawrzyniak, Łukasz Barej z Łodzi. Jury zdecydowało się także przyznać dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je: zespół autorski Projekt WMW w składzie: Marek Skurnóg, Joanna Dzikowska-Dobrowolska, Agata Skurnóg-Wróblewska, Paulina Staszko, Rafał Wyroślak, Marcin Kowalski z Łodzi oraz zespół autorski ESARQ/ESTUDIO SWIECICKI ARQUITECTOS w składzie: Jakub Walczak, Pablo Agustin Swiecicki, Mercedes Swiecicki z Łodzi i Buenos Aires.

Źródło: uml.lodz.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera