EC1 w Łodzi ma być nie tylko centrum nauki, ale i kultury - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


EC1 w Łodzi otwarte

 

Czas czytania: ~3 min


EC1 w Łodzi – poddany modernizacji i dostosowany do nowych funkcji obiekt poprzemysłowy w centrum miasta – wreszcie otwarty! Choć prace budowlane na terenie tego kompleksu zakończyły się już wiele miesięcy temu, sporo czasu zajęło zorganizowanie w jego wnętrzach planowanego od lat centrum naukowo-edukacyjno-kulturalnego. 7 stycznia 2018 roku swoje podwoje otworzyło Centrum Nauki i Techniki EC1.

 

4H1vTpWEbzlkKNR0Oo1LuE8FgAqPYKoOaPNiHuRPWf5vhfR5E9paFMJ4nRzj_ec1-01jpg.jpg

EC1 w Łodzi – to zbudowana w 1907 roku elektrociepłownia, która mieszkańcom miasta dostarczała ciepło nieprzerwanie aż do 2000 roku. Gdy przestała być potrzebna, jej zabytkowe zabudowania postanowiono zaadaptować do nowych funkcji. Dyskusja o przyszłości tego miejsca toczyła się od dawna (Kontrowersyjne EC1), w końcu powstał projekt przebudowy, modernizacji, rewitalizacji tych postindustrialnych gmachów (Elektrownia na nowo).

HZuS8aIS4PGVsP1v0GOpxBG2KAuiMHaMwwyftEvsZHrG963eBvpjELW1FMZg_ec1-02jpg.jpg

EC1 w Łodzi – Zachód, czyli jedna z części poprzemysłowego kompleksu stała się właśnie siedzibą Centrum Nauki i Techniki EC1. Łódzki odpowiednik Centrum Nauki Kopernik można już zwiedzać – to miejsce, które powinno spodoba się i najmłodszym, i zupełnie dorosłym. Twórcy ekspozycji wykorzystali działające niegdyś w elektrociepłowni prawdziwe maszyny, uzupełnili je nowoczesnymi urządzeniami i opracowali w ten sposób centrum nauki, w którym samemu można dokonywać eksperymentów. Na ponad 18 tysiącach metrów kwadratowych poddanej rewitalizacji zabytkowej elektrociepłowni znalazły się trzy ścieżki edukacyjne. Na trasie jednej z nich można się dowiedzieć, skąd się bierze prąd. W opisie wystawy możemy przeczytać: „Zaczyna się na placu węglowym, gdzie przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii, skąd konwojerem transportujemy czarne złoto do kotłów. Jako odwiedzający poznajemy obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzanie jej w prąd. Następnie w Rozdzielni zarządzamy jego dystrybucją podczas wyjątkowej gry kooperacyjnej”.

DzPUdDERCIz09FqZOpfZ4T3KfojQAkybON2aTYckst0dVveINSoTwymuvd2g_ec1-04jpg.jpg

Nie mniej ważnym elementem Centrum Nauki i Techniki EC1 jest Planetarium oraz towarzysząca mu ścieżka edukacyjna Mikroświat – Makroświat („W tej strefie znajdują się eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym, jak możemy je badać”). Trzecia ścieżka edukacyjna w EC1 nosi nazwę „Rozwój wiedzy i cywilizacji” i opowiada o rozwoju nauki od czasów najdawniejszych do współczesność, czyli np. loty w kosmos. W poprzemysłową przestrzeń dawnej elektrociepłowni wstawiono także ogromną, srebrzystą kulę, mieszczącą kino 3D, zaś w historycznej Chłodni Kominowej zlokalizowano ekspozycję kosmiczną z symulatorem opartym na technologii rzeczywistości wirtualnej (VR), dzięki któremu można doświadczyć… lotu w kosmos: „zobaczyć jak wyglądają poszczególne moduły ISS (International Space Station), zapoznać się z eksperymentami wykonywanymi na orbicie, czy doświadczyć na własnej skórze jak działają niektóre komponenty Stacji”

YKYJjvKzlr06OqrYlnim67jwADeCgsAt3r4hMqzELaARIZl16zV0YDkyo47v_ec1-05jpg.jpg

EC1 w Łodzi ma być nie tylko centrum nauki, ale i kultury. W budynku EC1 Wschód za dwa lata ma powstać Narodowe Centrum Kultury Filmowej – wnętrza poprzemysłowego gmachu na potrzeby nowej placówki kultury zaprojektuje krakowskie konsorcjum nsMoonStudio, które zdobyło pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym

EC1 Wschód oraz EC1 Zachód

Lokalizacja: Łódź, ul. Targowa 1/3

Inwestor: Urząd Miasta Łódź

Inwestor zastępczy: Instytucja Kultury EC1 Łódź - Miasto Kultury

Projektanci: Home of Houses oraz łódzkie konsorcjum złożone z Biura Realizacji Inwestycji "Fronton" i firmy Mirosław Wiśniewski Urbanistyka i Architektura

Wykonawca: Skanska, PORR

Realizacja: 2010-2014

Powierzchnia wystawiennicza: 8 000 m2

Powierzchnia całkowita: 18 355 m2
Powierzchnia zabudowy rewitalizowanej: 11 921 m2

Źródło ilustracji: ec1lodz.pl

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacje Architektoniczne, Hot

Kompleks Varso czeka na wieżę
Kompleks Varso czeka na wieżę

Varso – to nazwa, w której łączy się kilka nowo powstałych w Warszawie obiektów i przestrzeni. Najwi ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera