EC1 w Łodzi ma być nie tylko centrum nauki, ale i kultury - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


EC1 w Łodzi otwarte

 

Czas czytania: ~3 min


EC1 w Łodzi – poddany modernizacji i dostosowany do nowych funkcji obiekt poprzemysłowy w centrum miasta – wreszcie otwarty! Choć prace budowlane na terenie tego kompleksu zakończyły się już wiele miesięcy temu, sporo czasu zajęło zorganizowanie w jego wnętrzach planowanego od lat centrum naukowo-edukacyjno-kulturalnego. 7 stycznia 2018 roku swoje podwoje otworzyło Centrum Nauki i Techniki EC1.

 

4H1vTpWEbzlkKNR0Oo1LuE8FgAqPYKoOaPNiHuRPWf5vhfR5E9paFMJ4nRzj_ec1-01jpg.jpg

EC1 w Łodzi – to zbudowana w 1907 roku elektrociepłownia, która mieszkańcom miasta dostarczała ciepło nieprzerwanie aż do 2000 roku. Gdy przestała być potrzebna, jej zabytkowe zabudowania postanowiono zaadaptować do nowych funkcji. Dyskusja o przyszłości tego miejsca toczyła się od dawna (Kontrowersyjne EC1), w końcu powstał projekt przebudowy, modernizacji, rewitalizacji tych postindustrialnych gmachów (Elektrownia na nowo).

HZuS8aIS4PGVsP1v0GOpxBG2KAuiMHaMwwyftEvsZHrG963eBvpjELW1FMZg_ec1-02jpg.jpg

EC1 w Łodzi – Zachód, czyli jedna z części poprzemysłowego kompleksu stała się właśnie siedzibą Centrum Nauki i Techniki EC1. Łódzki odpowiednik Centrum Nauki Kopernik można już zwiedzać – to miejsce, które powinno spodoba się i najmłodszym, i zupełnie dorosłym. Twórcy ekspozycji wykorzystali działające niegdyś w elektrociepłowni prawdziwe maszyny, uzupełnili je nowoczesnymi urządzeniami i opracowali w ten sposób centrum nauki, w którym samemu można dokonywać eksperymentów. Na ponad 18 tysiącach metrów kwadratowych poddanej rewitalizacji zabytkowej elektrociepłowni znalazły się trzy ścieżki edukacyjne. Na trasie jednej z nich można się dowiedzieć, skąd się bierze prąd. W opisie wystawy możemy przeczytać: „Zaczyna się na placu węglowym, gdzie przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii, skąd konwojerem transportujemy czarne złoto do kotłów. Jako odwiedzający poznajemy obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzanie jej w prąd. Następnie w Rozdzielni zarządzamy jego dystrybucją podczas wyjątkowej gry kooperacyjnej”.

DzPUdDERCIz09FqZOpfZ4T3KfojQAkybON2aTYckst0dVveINSoTwymuvd2g_ec1-04jpg.jpg

Nie mniej ważnym elementem Centrum Nauki i Techniki EC1 jest Planetarium oraz towarzysząca mu ścieżka edukacyjna Mikroświat – Makroświat („W tej strefie znajdują się eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym, jak możemy je badać”). Trzecia ścieżka edukacyjna w EC1 nosi nazwę „Rozwój wiedzy i cywilizacji” i opowiada o rozwoju nauki od czasów najdawniejszych do współczesność, czyli np. loty w kosmos. W poprzemysłową przestrzeń dawnej elektrociepłowni wstawiono także ogromną, srebrzystą kulę, mieszczącą kino 3D, zaś w historycznej Chłodni Kominowej zlokalizowano ekspozycję kosmiczną z symulatorem opartym na technologii rzeczywistości wirtualnej (VR), dzięki któremu można doświadczyć… lotu w kosmos: „zobaczyć jak wyglądają poszczególne moduły ISS (International Space Station), zapoznać się z eksperymentami wykonywanymi na orbicie, czy doświadczyć na własnej skórze jak działają niektóre komponenty Stacji”

YKYJjvKzlr06OqrYlnim67jwADeCgsAt3r4hMqzELaARIZl16zV0YDkyo47v_ec1-05jpg.jpg

EC1 w Łodzi ma być nie tylko centrum nauki, ale i kultury. W budynku EC1 Wschód za dwa lata ma powstać Narodowe Centrum Kultury Filmowej – wnętrza poprzemysłowego gmachu na potrzeby nowej placówki kultury zaprojektuje krakowskie konsorcjum nsMoonStudio, które zdobyło pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym

EC1 Wschód oraz EC1 Zachód

Lokalizacja: Łódź, ul. Targowa 1/3

Inwestor: Urząd Miasta Łódź

Inwestor zastępczy: Instytucja Kultury EC1 Łódź - Miasto Kultury

Projektanci: Home of Houses oraz łódzkie konsorcjum złożone z Biura Realizacji Inwestycji "Fronton" i firmy Mirosław Wiśniewski Urbanistyka i Architektura

Wykonawca: Skanska, PORR

Realizacja: 2010-2014

Powierzchnia wystawiennicza: 8 000 m2

Powierzchnia całkowita: 18 355 m2
Powierzchnia zabudowy rewitalizowanej: 11 921 m2

Źródło ilustracji: ec1lodz.pl

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacje Architektoniczne, Hot

Dom z czapką z pracowni IFAgroup
Dom z czapką z pracowni IFAgroup

W pracowni IFAgroup powstał projekt domu jednorodzinnego w jednej z dzielnic Gdańska. Ta okolica jes ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera