Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przestrzeń publiczna - Utøya pomnik pamięci

 

Czas czytania: ~ 1 min


Utøya – krajobrazowy pomnik pamięci

 

Pq2Mx34t00kkOJ3DpEWz6vdfIn5cwzQ2wz7zaPeJjCki8ZA60pF1SrgtHgno_utoja1.jpg

W 2011 roku doszło do zamachu na wyspie Utøya w Norwegii. Aby uczcić ofiary tych tragicznych wydarzeń Jonas Dahlberg Studio zaprojektował pomnik ofiar. Pojęcie urazu, rany, traumy – zinterpretowane zostało przez projektanta poprzez rozcięcie fragmentu wyspy na dwie części.

0uRjBixM8pN0T53M7zWUMDiClswD8TnD7xc36pt5zRQ4PNCGrzNBBygYsgI8_utoja2.jpg

Ingerencja w naturę, burząca porządek naturalnego krajobrazu, ma być czytelnym zapisem minionych wydarzeń. Stworzone rozcięcie to ogromna (3-metrowa) wyrwa, która ma symbolizować ofiary.

Zobacz projekt pomnika


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowy standard w polskim budownictwie społecznym ?
Nowy standard w polskim budownictwie społecznym ?

Przez lata budownictwo społeczne w Polsce kojarzyło się głównie z cięciem kosztów i zaspokajaniem wy ...

Technolog medyczny i architekt – partnerstwo w imię jakości. Już 28 października 2026 odbędzie się kolejna edycja konferencji „Medycyna w Architekturze”
Technolog medyczny i architekt – partnerstwo w imię jakości. Już 28 października 2026 odbędzie się kolejna edycja konferencji „Medycyna w Architekturze”

Projektowanie współczesnego szpitala to balansowanie na granicy zaawansowanej inżynierii, medycyny o ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera