Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe Pomniki Historii

 

Czas czytania: ~2 min


19 kwietnia 2021 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał rozporządzenie w sprawie dodania kolejnych obiektów do listy polskich Pomników Historii. Ten tytuł jest jedną z pięciu istniejących w polskim prawie form ochrony miejsc ważnych z punktu widzenia historycznego i artystycznego. Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 roku, dziś to najwyższe wyróżnienie posiada 113 zabytków.

 

Najcenniejsze polskie zabytki

Co roku lista polskich Pomników Historii powiększa się. O dołączeniu kolejnych obiektów do tej listy decyduje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W kwietniu 2021 roku lista najcenniejszych polskich zabytków powiększyła się o cztery kolejne miejsca – każde z nich może stać się celem wiosennych wypraw w czasie majówki!

Pomnikiem Historii w 2021 roku uznano dawne opactwo Kanoników Regularnych w Czerwińsku nad Wisłą. To perła architektury średniowiecznej; klasztor ufundowany w połowie XII wieku z inicjatywy biskupa płockiego Aleksandra z Malonne pełnił ważną rolę w bardzo gęsto w tamtym czasie zaludnionym regionie Mazowsza. Choć przebudowywany i rozbudowywany, do dziś zachował swoją gotycką bryłę. W niezwykle malowniczo na wiślanej skarpie położonym opactwie modlił się Władysław Jagiełło w drodze na Grunwald.

Nowe Pomniki Historii

Czerwińsk nad Wisłą - dawne opactwo Kanoników Regularnych

Kolejnym nowym Pomnikiem Historii jest zespół zamkowo-parkowy w Pszczynie. To zabytek o zupełnie innym charakterze. Jak można przeczytać na stronie Zabytek.pl – to „przykład doskonale zachowanej, historyzującej rezydencji magnackiej, ukształtowanej w wyniku wielokrotnej rozbudowy i przekształceń średniowiecznego założenia obronnego”. Pałac oraz park w stanie, jaki możemy podziwiać dziś reprezentują przede wszystkim styl przełomu XVIII i XIX wieku. Co bardzo ważne, w pałacu zachowany jest autentyczny wystrój wnętrz, co czyni ten zabytek jeszcze cenniejszym.

Nowe Pomniki Historii

Pszczyna - zespół zamkowo-parkowy

Pomnikiem Historii  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uznał ostatnio także kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Orawce. Pochodzący z drugiej połowi XVII wieku drewniany kościół jest najstarszym katolickim, a jednocześnie jedynym zachowanym spośród drewnianych kościołów w polskiej części Górnej Orawy. I tu walorem jest zarówno architektura, drewniana konstrukcja, jak i zachowany bardzo bogaty wystrój wnętrza świątyni.

Nowe Pomniki Historii

Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Orawce

Zobacz nasz pomysł na majówkę

Listę nowych Pomników Historii uznanych za takie w kwietniu 2021 roku zamyka historyczny zespół miasta Tykocina. To położone niedaleko Białegostoku miasteczko do dziś zachowało układ urbanistyczny w epoki baroku, z zachowaną zabudową oraz cennymi zabytkami, jak kilka kościołów, Dom Talmudyczny, synagoga, domy, kaplice, poczta, szkoła.  „Celem ochrony (…) jest zachowanie, ze względu na wartości artystyczne, historyczne i naukowe oraz walory kulturowe, przestrzenne i krajobrazowe, staromiejskiej części Tykocina, ośrodka miejskiego o wielowiekowej historii i tradycji kształtowanej przez wieloetniczną i  wielowyznaniową  społeczność, odzwierciedlonej w charakterze zabudowy i w podziale na dzielnice miejskie, z zachowaną tkanką zabytkową oraz czytelnym barokowym układem urbanistycznym” - zapisano w rozporządzeniu.

Nowe Pomniki Historii

Tykocin - historyczny zespół miasta

Źródło: nid.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Pomnik, Zabytek

Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem
Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie został wybudowany w 1973 roku według projektu ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera