Najcenniejsze polskie zabytki - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe Pomniki Historii

 

Czas czytania: ~2 min


19 kwietnia 2021 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał rozporządzenie w sprawie dodania kolejnych obiektów do listy polskich Pomników Historii. Ten tytuł jest jedną z pięciu istniejących w polskim prawie form ochrony miejsc ważnych z punktu widzenia historycznego i artystycznego. Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 roku, dziś to najwyższe wyróżnienie posiada 113 zabytków.

 

Najcenniejsze polskie zabytki

Co roku lista polskich Pomników Historii powiększa się. O dołączeniu kolejnych obiektów do tej listy decyduje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W kwietniu 2021 roku lista najcenniejszych polskich zabytków powiększyła się o cztery kolejne miejsca – każde z nich może stać się celem wiosennych wypraw w czasie majówki!

Pomnikiem Historii w 2021 roku uznano dawne opactwo Kanoników Regularnych w Czerwińsku nad Wisłą. To perła architektury średniowiecznej; klasztor ufundowany w połowie XII wieku z inicjatywy biskupa płockiego Aleksandra z Malonne pełnił ważną rolę w bardzo gęsto w tamtym czasie zaludnionym regionie Mazowsza. Choć przebudowywany i rozbudowywany, do dziś zachował swoją gotycką bryłę. W niezwykle malowniczo na wiślanej skarpie położonym opactwie modlił się Władysław Jagiełło w drodze na Grunwald.

Nowe Pomniki Historii

Czerwińsk nad Wisłą - dawne opactwo Kanoników Regularnych

Kolejnym nowym Pomnikiem Historii jest zespół zamkowo-parkowy w Pszczynie. To zabytek o zupełnie innym charakterze. Jak można przeczytać na stronie Zabytek.pl – to „przykład doskonale zachowanej, historyzującej rezydencji magnackiej, ukształtowanej w wyniku wielokrotnej rozbudowy i przekształceń średniowiecznego założenia obronnego”. Pałac oraz park w stanie, jaki możemy podziwiać dziś reprezentują przede wszystkim styl przełomu XVIII i XIX wieku. Co bardzo ważne, w pałacu zachowany jest autentyczny wystrój wnętrz, co czyni ten zabytek jeszcze cenniejszym.

Nowe Pomniki Historii

Pszczyna - zespół zamkowo-parkowy

Pomnikiem Historii  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uznał ostatnio także kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Orawce. Pochodzący z drugiej połowi XVII wieku drewniany kościół jest najstarszym katolickim, a jednocześnie jedynym zachowanym spośród drewnianych kościołów w polskiej części Górnej Orawy. I tu walorem jest zarówno architektura, drewniana konstrukcja, jak i zachowany bardzo bogaty wystrój wnętrza świątyni.

Nowe Pomniki Historii

Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Orawce

Zobacz nasz pomysł na majówkę

Listę nowych Pomników Historii uznanych za takie w kwietniu 2021 roku zamyka historyczny zespół miasta Tykocina. To położone niedaleko Białegostoku miasteczko do dziś zachowało układ urbanistyczny w epoki baroku, z zachowaną zabudową oraz cennymi zabytkami, jak kilka kościołów, Dom Talmudyczny, synagoga, domy, kaplice, poczta, szkoła.  „Celem ochrony (…) jest zachowanie, ze względu na wartości artystyczne, historyczne i naukowe oraz walory kulturowe, przestrzenne i krajobrazowe, staromiejskiej części Tykocina, ośrodka miejskiego o wielowiekowej historii i tradycji kształtowanej przez wieloetniczną i  wielowyznaniową  społeczność, odzwierciedlonej w charakterze zabudowy i w podziale na dzielnice miejskie, z zachowaną tkanką zabytkową oraz czytelnym barokowym układem urbanistycznym” - zapisano w rozporządzeniu.

Nowe Pomniki Historii

Tykocin - historyczny zespół miasta

Źródło: nid.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Pomnik, Zabytek

Żorro – śląski superbohater wśród bloków mieszkalnych
Żorro – śląski superbohater wśród bloków mieszkalnych

W śląskim mieście Żory powstanie nowatorski budynek wielorodzinny na miarę XXI wieku. Nie bez kozery ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera