Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Instalacja fotowoltaiczna dla domu - montaż na dachu czy na gruncie?

 

Czas czytania: ~3 min


Panele fotowoltaiczne to wydajne źródło energii, które z powodzeniem zaspokoi potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego. Dzięki własnej mikroinstalacji obniżymy rachunki za prąd nawet o 90%! Gdzie najlepiej zamontować moduł fotowoltaiczny, aby pracował efektywnie?

 

Instalacja fotowoltaiczna dla domu

Fotowoltaika na gruncie przy domu

Montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi jest dobrym rozwiązaniem, gdy dysponujemy kawałkiem działki znajdującej się w pobliżu domu. Jeżeli stan dachu jest nieodpowiedni albo planujemy jego remont, to panele fotowoltaiczne na gruncie, będą optymalnym rozwiązaniem. Przygotowania do inwestycji, warto rozpocząć od spotkania z przedstawicielem firmy fotowoltaicznej. Wówczas możemy liczyć na oszacowanie wielkości zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd, przygotowanie wyceny, a także podpowiedź w kwestii najlepszego stanowiska dla umieszczenia paneli PV.

 

Warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne na gruncie montowane są na specjalnym stelażu. Jego zaletą jest możliwość ustawienia optymalnego kąta, który w naszej szerokości geograficznej wynosi około 35°. Moduł PV powinien być zwrócony na południe, a wszelkie zacienienia w miarę możliwości usunięte. Dzięki temu nasza fotowoltaika na gruncie, będzie miała najlepsze warunki do efektywnej pracy. Dowiedź się więcej o montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie.

 

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim i skośnym

Dachy różnią się od siebie kątem nachylenia, rodzajem pokrycia, a także usytuowaniem względem stron świata. Między innymi od tych parametrów zależy efektywność modułu PV. W związku z tym, warto zwrócić uwagę na sposoby instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim oraz skośnym.

 

Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane pod odpowiednim kątem, aby ich wydajność była jak najwyższa. W przypadku dachu płaskiego, wiąże się to z koniecznością zbudowania specjalnej konstrukcji wsporczej. Stelaż umożliwia optymalne ułożenie i przymocowanie całego modułu. Dzięki temu uzyskamy optymalną wydajność modułu PV, który będzie produkował dla nas czystą i tanią energię.

 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dachu skośnego. Najczęściej skos dachu jest wystarczający, aby uzyskać optymalne uzyski z inwestycji, dlatego najczęściej panele PV zamontowane będą pod tym samym kątem, co połacie dachu. Panele fotowoltaiczne zainstalowane przez profesjonalistów, w pełni zaspokoją potrzeby gospodarstwa domowego. Dowiedź się więcej efektywności paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym

 

Oba rozwiązania spełnią swoje zadania i dostarczą do domu wystarczającą ilość energii, aby zaspokoiła potrzeby całej rodziny. Ważne jest, aby zdecydować się na doświadczoną firmę fotowoltaiczną. Dzięki temu mamy pewność, że cały proces - od pierwszego spotkania do montażu fotowoltaiki, będzie przebiegał bardzo sprawnie. W efekcie powstanie instalacja PV, która przyniesie duże oszczędności.

 

Gdzie zainstalować panele fotowoltaiczne - na dachu czy na gruncie?

Oba rozwiązania sprawdzą się równie dobrze, dostarczając tanią energię do domu. Kwestią do rozstrzygnięcia zostaje to, czy mamy dostępny kawałek działki na postawienie instalacji PV, czy raczej wolimy umieścić ją na dachu. Jeśli ten dylemat nie daje nam spokoju, warto porozmawiać z doradcą reprezentującym firmę fotowoltaiczną. Doświadczenie i wiedza z poprzednich realizacji to wartość bezcenna, która pozwoli na zastosowanie najlepszych rozwiązań dla Twojego domu.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Fotowoltaika, Technologie

Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża
Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża

24 piętra mieszkalne, cztery biurowe, trzy konferencyjne, dwie handlowo-usługowe, a pod ziemią trzy ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera